Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sanal Kart ile kredi kart emniyeti!

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  Kredi kartları, yaygınlığı ve güçlü altyapısı sayesinde gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyada da en çok tercih edilen ödeme aracı olmuştur. Fiziki olarak kredi kartının POS cihazından geçmesini gerektirmeyen işlemlerde, ki bunlar telefon/mail order ve Internet işlemleridir, kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi bilgilerinin alışveriş için yeterli olması kredi kartının sahibinden başka kimseler tarafından da kolayca kullanabilmesine yol açmaktadır.Ne yazıkki kredi kart numaralarını ele geçirmek son derece kolaydır. Bu numara, mektupla gelen kredi kartı ekstrelerinden, önemsenmeden atılan sliplerden veya çalınan kartlardan kolayca elde edilebilir. Ayrıca bankaların müşteri hizmetleri servislerinden, telemarketing firmalarından veya iyi niyete dayalı olarak kart bilgilerinin üçüncü şahıslara verilmesi durumunda da kart bilgileri elde edilebilmektedir. Kart numarasının ele geçirilmesi dışında bilgisayar programları kullanılarak da kart numaraları ve son kullanma tarihleri yaratılabilmektedir.

  Kredi kartı bilgilerinin sanal mağazanın ödeme sayfasına girildikten sonra mağazaya iletilmesi sırasında üçüncü şahıslar tarafından çalınması riski bilginin internet üzerinden şifrelenerek transfer edilmesini sağlayan şifreleme teknolojileri (SSL vb.) kullanılarak çözülmüştür. SSL setifikası aynı zamanda sanal mağazanın da gerçek hayatta da var olan bir ticari kurum olduğunu göstermesi açısından müşterileri rahatlatmaktadır.

  Alıcı, satıcı ve aracıların iddia ettikleri kişiler olduklarını kanıtlamaları gerçek hayatta karşılıklı kimlik ibrazıyla elektronik ortamda ise dijital sertifikalar yardımıyla yapılmaktadır. Ancak dijital sertifikaların kullanımı dağıtım ve bakım ile ilgili zorlukların dışında sertifikaların mobilitelesinin sağlanamaması kullanımının ilk anda yaygınlaşmasını önlemiştir. Visa/Europay tarafından 1997 yılında geliştirilen SET sistemi kredi kartı sahteciliğini tamamen ortadan kaldırabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Ancak müşteri tarafında büyük dijital sertifikaların bilgisayara yüklenmesi ve satın alma işlemlerinin sadece sertifikanın yüklü olduğu bilgisayardan yapılabilmesi nedeniyle beklenen ilgiyi görmemiştir. Dijital sertifikaların merkezi bir yerde tutulması, sertifika sahiplerinin buraya şifreyle bağlanarak sertifikalarını kullanmalarına dayanan 3D SET uygulaması da Visa tarafından geliştirildi. Visa, yakın bir gelecekte kendisiyle çalışan bankaların üye işyerlerinin Internet üzerinden yapacakları satışlarda 3D SET sistemini desteklemelerini zorunlu hale getireceğini açıkladı.

  3D SET uygulamasına geçilene kadar mevcut sistemin güvenliğini artırmak amacıyla Visa ve Europay aldıkları ortak kararla Internet üzerinden yapılan işlemlerde kredi kartlarının arkasında yazılı kart numarasından sonra gelen 3 haneli özel güvenlik numarasının kontrolünü (CVV2 /CVC2) zorunlu hale getirilecek. Bu numaranın sliplerde yer almaması gizliliğini arttırdığı için kart sahteciliğini zorlaştırıcı etki yapacaktır.

  Garanti Bankası kredi kartlarının mevcut yapısını bozmadan alışverişlerin tam güvenliğini sağlayıp kolayca edinilebilebilecek kullanımı kolay bir enstrüman geliştirmiştir: Garanti Sanal Kart. Garanti Sanal Kart sıfır kredi limiti sayesinde kredi kartları olsun tüm Garanti müşterilerinin Garanti İnternet Şubesi'nden anında alabilecekleri ve alışverişten önce internet şubesi veya Alo Garanti'yi kullanarak hesaptan karta para aktarımı yoluyla kolaylıkla kullanılan bir MasterCard olarak Nisan ayında kullanıma sunuldu. Garanti Sanal Kart ticari firmalar, gençler ve Garanti Bankası'ndan kredi kartı olmayan tüm Garanti internet şubesi müşterilerini büyük bir yükten kurtardı. Garanti Sanal Kart internet şubesinden bir kaç tuşa basarak oluşturulup kullanılabilir. Alışverişten sonra kartta kalan para yine Alo Garanti veya Garanti İnternet Şubesi kullanılarak sıfırlanabilr. Böylece Garanti Sanal Kart kart sahibinden başkasının kullanmasının önlenir.

  Ocak ayında Garanti Kredi Kartı sahiplerinin kullanımına sunacağımız Garanti Sanal Kredi Kartı ise kartın kullanılabilir limiti kart sahibi tarafından alışverişten öne arttırılıp sonra sıfırlanabilmektedir. Garanti Sanal Kredi Kartı ile yapılan alışverişler kredi kartlarında olduğu gibi kart sahibinin belirlediği son ödeme tarihinde toplu olarak ödenmekte böylece kart sahibi harcamalarını fonlayabilmektedir.

  Gözle görüp elle dokunmadan alışveriş yapıldığı ve bir çok durumda alıcı ile satıcının farklı ülkelerde bulunması söz konusu olduğundan alışveriş sırasında özellikle tanınmış, güvenilir firmalardan alışveriş edilmeli ve satın alınması planlanan ürün ile ilgili tüm özellikler dikkatlice incelenmeli ve gerekirse firma ile bağlantıya geçilerek anlaşılmayan noktalar açıklığa kavuşturulmalıdır. Yine firmanın güvenilirliği ile ilişkili olarak kişisel bilgilerinizi (özellikle kredi kartı numaranız ve banka hesap numaralarınız) Internet üzerinde işlem yapılması için kesinlikle gerekmiyorsa verilmemelidir. Satın alma kararınızı verirken acele etmeyin. Özellikle belirli süreler koyarak müşterilerin alışveriş yapmaları için baskı oluşturan siteler kredi kartı sahtekarlığının işaretleri olabilir. Şahısların ve firmaların yaptıkları satışlar arasında fark olduğu unutulmamalıdır. Çeşitli mesaj grupları ve e-postalar aracılığıyla şahıslar tarafından satılan ürünlerin gönderilmesinde ve teslimatından problemler yaşayabilirsiniz. Sitenin görüntüsüne ve güzel tasarlanmış olmasına aldanılmamalı, alışveriş yapılması düşünülen firmanın ticari itibarı, tanınırlığı sorgulanmalıdır. Kişilerin gerçek dünyada Internet üzerinden kendilerini göstermeye çalıştıkları gibi olmayabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bilinmeyen sitelerden resim, müzik veya çeşitli amaçlardaki programları bilgisayarlar yüklenmemelidir.

  Garanti Bankası Türkiye'de üye işyerlerini kredi kartı sahtecilikleri (fraud) konusunda korumak üzere ayrı bir bölüm kuran tek banka olarak 1999 ve 2000 yıllarında kredi kartı sahteciliklerini önleme konusunda Avrupa'nın en başarılı bankası olmuştur. Fraud bölümü tüm işyerlerini sürekli izlemekte, şüpheli durumlarda müdahalede bulunmaktadır. Bölüm ayrıca üye işyerlerinin kredi kartı sahteciliklerine karşı bilinçlendirilmesi için peryodik eğitimler de düzenlemektedir.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Üstteki yazının özeti:


  Kredi kartınıza bağlı seri numaraları sanal olan ve limitini kendinizin belirleye bildiği bir sanal kart sistemidir. Böylelikle sanal kart ele geçirilmiş olsa bile sade o anki limit kadar işlem yapılabilir.


  Bu garanti bankasının uygulaması. Diğer bankalardada bu sistem mevcuttur.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •