Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: amortisman uygulaması

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye

sayınarkadaşlar amortismanitfa olayında bir çok mehasebeci arkadaşlardan değişik yorumlar aldım.işin ilginç yanı bu kadar sık uyguladığımız bir olay olması beni şaşırtmıştır.

şimdi konu şu : X şletmesi 2004 yılında tüm giderler dahil 10.000,00 ytl değerinde iktisadi bir kıymet alıyor.

1 - x işletmesi 2004 yılında ayırması gereken (%20 ) 20.000,00 ytl amortismanı giderleştirmekten vazgeçiyor.(kanunda ihtiyari ya,gerek zaten zarar da olduğundan,gerek se matrahının düşük çıkmasını istememesinden dolayı)

2 - yine bu x işletmesi 2005 yılında mükemmel ciro yakalıyor.Karı yüksek ve 213 sayılı V:U.K nunda belirtildiği şekilde bu dönemde amortismanlara karşılık ayırıp dönem sonunda giderleştirmek istiyor.

burdaki görüşler şöle

1. grup arkadaşlar x işletmesi ya hep amortisman ayırır ya da hiç ayıramaz diyor.

2. grup arkadaşlar bu ihtiyaridir.mükellef istediği yıl kanun da belirtilen oranlar nispetinde ayırır, yani 1.yılda ayırmadı diye 2.yıldaki hakkını kaybetmez.fakat ayırmadığı yıllardaki hakkını yitirmiştir der.

foruma konu etmek istedim eğer bilgi ve düşüncelerinizi paylaşmak isterdesniz teşekkür ettim.

Yeni Üye
    Nereden
    Türkiye

Sayın Musa Özkeskin;

Ben ikinci grubun görüşüne katılıyorum. Bir işletme aldığı ATİK için faydalı ömrü boyunca amortismanı ayırır. Ancak amortismanı ileriki yıllara taşıyamaz. Örneğiniz taşıt olsun;

2004 yılı gider yazılabilecek 2.000- (yazılmadı),

2005 yılı gider yazılabilecek 2.000- (yazıldı),

2006 yılı gider yazılabilecek 2.000- (yazıldı),

2007 yılı gider yazılabilecek 2.000- (yazılmadı),

2008yılı gider yazılabilecek 2.000- (yazıldı),

diyelim. Bu durumda 254 hesap 10.000,- 257 hesap 6.000- olur. Bu aracı 2008 de sattığımızda satış bedelinin tamamıgelir olur.Hesapları kapatırken (254 ve 257) fark tutar4.000- ytl kanunen kabul edilmeyen giderdir.

Ziyaretci

Sayın Musa Özkeskin,

Bir iktisadi kıymet için; amortismanın herhangi bir yıl yapılmaması (ayrılmaması) diğer yıllarda ayrılmayacağı sonucunu vermez. Bu itibarla yukarıda bahsettiğiniz 2. grubun görüşü doğrudur.

Pears kullanıcı isimli arkadaşın satışla görüşüne katılmıyorum.

Amortisman ayrılmış bulunan iktisadi kıymetlerin değeri; iktisadi kıymetin değerinden amortismanlar düşüldükten sonra kalan meblağdır. Satışta, herhangi bir yıl amortisman ayrılmaması sebebiyle itfa edilememiş bulunan kısım kanunen kabul edilmeyen gider olmaz, bakiye değer olarak gider olur, satış bedelinde elde edilen gelir o miktarda az olmuş olur.

Yeni Üye

sayın samet,

görüşünüze aynen katılmakla beraber, amortisman ayırmayarak gider yazılmamış olan hakkın, satış anında kkeg olarak değerlendirilmesi düşünülemez. olsa olsa karı azaltıcı gider etkisi olabilir. ancak maliye idaresi enflasyon düzeltmesi sırasında zamanında ayrılmayan amortismanları düzelttirmişti...

saygılar