Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çıkışta bakiye

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2005
  Mesajlar
  707
  2 işçimizin bugün çıkışını veriyoruz,ancak 1.işçiyi biz çıkartırken 2.işçi kendi isteği ile istifa ediyor.her ikiside tam 11 ay çalışmış.Hizmet belgelerini düzenledik;

  1.işçi kıdem tazminatı : Haketmiyor 2.işçi(istifa eden) : haketmiyor

  1.işçi ihbar tazminatı : ödendi 2.işçi(istifa eden) : haketmiyor

  1.işçi yıllık izin ücreti : Haketmiyor 2.işçi(istifa eden) : haketmiyor

  toplam hizmet süresi : 11 ay toplam hizmet süresi : 11 ay


  Şimdi bu durumda 1. işçi tekrar iş başı yaptığında 1 ay daha çalışınca yıllık izin ve kıdem hakediyor.Çünkü iyi niyet çerçevesinde düşünüp işçinin haklarınıda gözetmek zorundayız zira ilişkisinin ve devamının kesilmiş olması özellikle yargıtay kararlarında kıdem ücreti ve yıllık izini haketmesine engel teşkil etmez ve bu kesintiler birleştirilerek göz önüne alınır.Zaten biz bir inşaat firmasıyız yol,baraj tünel ve metro işleri yapıyoruz ödenek yetersizliğinden veya mevsimlik şartlardan dolayı işçilerimizi istemedende olsa birkaç sefer çıkartıp tekrar işe alıyoruz.Bu durumda onlara senin ilişkin kesildi haklarını baştan hesaplamamız lazım diyemeyiz,zira işçi 10 ay çalışıp çıkmış,sonra 11 ay çalışmış,daha sonra 2 ay çalışmış ve bu durumda bize hizmet eden bu işçinin sürelerini birleştirip kıdemini ve yıllık iznini vermemiz lazım.Peki 2.işçi kendi rızasıyla istifa ederek ayrılıyor ve bu işçiyi tekrar işe aldığımızda 1 ay çalışırsa yıllık izin ve kıdem hakeder mi? Çok teşekkürler.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  08.Aralık.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  214


  sayın eren dediğiniz gibi işletme de çalışan personelin tüm çalışmış olduğu süreler


  gözönünde tutulur.zaten iş kanunu yasasında da şöyle der eğer yasada belirtilmeyen bir durum söz konusu ise karar verecek hakim iş çi lehine karar vermelidir der.yani işçiyi koru der.


  daha önceden kendi de istifa etmiş de olsa toplam gün bazında hesap yapılıp işçiye ödeme yapmalısınız . fakat daha önceki ayrılma durumlarında kıdem vb.ödemeler var ise yeni hesaplamadan düşmelisiniz..


  ii çalışmalar dilerim.



Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •