Merhaba arkadaşlar

Bağkur primleri ödenmiş olması koşuluyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilir.

bununla ilgili Maliye bakanlığı özelgesi aşağıdaki gibidir.
Maliye Bakanlığı Özelgesi

Tarih : 27.03.2001

Sayı : B.07.0.GEL.0.40/4006579/10028

GVK Mük. Md120

BağKur primleri ödenmiş olması koşuluyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 120. maddesinde ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, geçici vergi ödeyecekleri belirtilmiştir.

Konuya ilişkin açıklamalar 27.12.1998 tarih ve 23556 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 217 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde yapılmıştır.

Söz konusu Tebliğ'in 'Geçici Vergiye esas Kazancın Tesbiti' başlıklı 3. bölümünde 'mükellef vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançların belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan hükümlere uymak zorundadır...' denilmiş, 'Özellik Gösteren Durumlar Başlıklı' 4. bölümünde ise; 'Mükellefler geçici vergiye tabi kazançların tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir.' denilmiştir.

Diğer taraftan, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BağKur) Kanunu'nun 49. maddesinin 3. fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

Buna göre, BağKur primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı tabiidir.

ben buradaki meslaktaşlarıma sordum bazı arkadaşlar düşülebileceğini bazıları ise düşemezsin diyor.sadece gelir vergisinde düşebilirsin diyor.sizlerinde fikirlerini almak istedim.Bu konuyla ilgilirseniz sevinirim.