Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bağkur primi ve geçici vergi

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  24.Haziran.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  209


  Merhaba arkadaşlar


  Bağkur primleri ödenmiş olması koşuluyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilir.


  bununla ilgili Maliye bakanlığı özelgesi aşağıdaki gibidir.
  Maliye Bakanlığı Özelgesi

  Tarih : 27.03.2001

  Sayı : B.07.0.GEL.0.40/4006579/10028

  GVK Mük. Md120

  BağKur primleri ödenmiş olması koşuluyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabilir.

  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 120. maddesinde ticari kazanç sahipleri (basit usulde vergilendirilenler hariç) ile serbest meslek erbabının cari vergilendirme döneminin gelir vergisine mahsup edilmek üzere, geçici vergi ödeyecekleri belirtilmiştir.

  Konuya ilişkin açıklamalar 27.12.1998 tarih ve 23556 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 217 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'nde yapılmıştır.

  Söz konusu Tebliğ'in 'Geçici Vergiye esas Kazancın Tesbiti' başlıklı 3. bölümünde 'mükellef vergilendirme dönemleri itibariyle geçici vergiye tabi kazançların belirlenmesinde, ticari veya mesleki kazancın tespitine ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan hükümlere uymak zorundadır...' denilmiş, 'Özellik Gösteren Durumlar Başlıklı' 4. bölümünde ise; 'Mükellefler geçici vergiye tabi kazançların tespitinde, söz konusu kazançlarını yıllık beyanname ile beyan etmeleri halinde yararlanabilecekleri tüm indirim ve istisnaları dikkate alabileceklerdir.' denilmiştir.

  Diğer taraftan, 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (BağKur) Kanunu'nun 49. maddesinin 3. fıkrasında sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.

  Buna göre, BağKur primlerinizin ilgili dönemlere ilişkin olup ödenmiş olması şartıyla geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılacağı tabiidir.  ben buradaki meslaktaşlarıma sordum bazı arkadaşlar düşülebileceğini bazıları ise düşemezsin diyor.sadece gelir vergisinde düşebilirsin diyor.sizlerinde fikirlerini almak istedim.Bu konuyla ilgilirseniz sevinirim.
  ismail

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Aralık.2005
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  295

  MERHABALAR ARKADAŞLAR


  BAĞKUR A YATAN PRİMLER LER G.G.V BEYANI İLE 3.ER AYLIK BEYANLAR İLE KAZANÇTAN DÜŞER. 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.Kasım.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  3
  Sayın meslektaşım;  Muhasebede dönemsellik ilkesi denen bir şey var.  Döneme ait tahakkuk eden gider (elk su kira gibi) ödenme şartına bağlı
  kalmaksızın gider olarak kaydedilme mantığına aykırı olan bağ-kur
  primlerinin ödenmek koşuluyla ilgili ibareyi niye dava konusu yapmaktan
  imtina ediyoruz anlayabilmiş değilim.  Saygılarımla.

  Hasan İbrahim ÖZER 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  13.Aralık.2012
  Mesajlar
  2,443
  ssk primleri ödendiği dönemde indirim konusu yapılıyor.
  bağ-kur primi de aynı mı ? yoksa geçmiş dönem bağkur primi (ödenen ) indirim yapılmıyor mu ?
  mükellef geçmiş yıllar bağkur primini ödedi .
  SMMM.AŞKIN BULDUK

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  28.Ocak.2017
  Nereden
  edirne
  Mesajlar
  47
  Geçici vergi döneminde düşülecek bağkur pirimi tutarı, vergiye tabii gelirin %15'ini aştığında sistem uyarı verir. Yıllık GV beyanında ödenmiş olması şartı ile ve GV matrahını geçmemek kaydı ile düşülür.

 6. #6
  Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  23.Şubat.2007
  Nereden
  Bana Her Yer Türkiye
  Mesajlar
  2,533
  Geçmiş yıllar için ödenen bağkur primleri öddndiği dönemde prim aslı vergi matrahından düşülebilir hiç bir sakınca yoktur.


  Aynı zamanda Aydın Gelir İdaresi başkanlığının 02.10.2010 Tarihli B.07.1GİB.4.09.15.01-3.2010.7.GVK.89.md-2 Sayılı özelgesi ile Bursa Vergi Dairesi tarafından verilmiş olan 13.04.2006 Tarih ve Sayı: B.07.1.GİB. 4.16.16.01.GV.05.125/1453
  özelgesinde net olarak ‘ Geçmiş Dönemlere Ait Bağkur Prim Ödemelerinin İndirilip İndirilmeyeceği’ hakkında Maliye bakanlığının görüşünü yansıtmaktadır.

  Sonuç olarak,
  Bağkur prim ödemelerinin İlgili döneme ait olması gerekmemekte olup Kanunun Tebliğinde belirttiği gibi, yalnızca gelirin elde edildiği dönemde ödenme şartı olması sebebi ile gelirin elde edildiği yılda ödenen geçmiş yıllara veya cari yıla ait olan bağkur primleri toplam tutarını, Gerek ticari ve gerekse serbest meslek kazançları dolayısı ile mükellefler Yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapabilirler.

  Gelir vergisi beyannamesinde Geçmişe dönük olarak ödenen Bağkur primlerinde bulunan gecikme zamları GVK/90 maddesinde açıklandığı üzere; Amme Alacakları usulü hakkındaki kanun hükümlerine göre ödenen gecikme zamları ve faizler gelir vergisi matrahından ve gelir unsurlarından indirilmez
  Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!


Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •