Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İş Güv.Uzm. Çalıştırmayana 714.46 YTL

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609


  İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Zorunluluğu 20.01.2006'den İtibaren Başladı!


  Yükümlülüğe uymayan işverenlere 2005 yılı için 714.46 YTL idari para cezası uygulanacaktır.

  Konuyla ilgili “ İş Güvenliği ile İlgili Mühendis veya Teknik Elemanların Görevleri İle Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” 20.01.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Yönetmeliğin geçici 1. maddesi '' Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl süre ile (20.01.2005'e kadar) iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar için iş güvenliği uzmanlığı sertifakası şartı aranmaz ''hükmünü getirmişti. 4 Şubat 2005'te yapılan Yönetmelik değişikliği ile bu süre 20.01.2006 olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklik uyarınca 20.01.2006 tarihine kadar iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar için iş güvenliği uzmanlığı sertifakası şartı aranmayacaktır.


  ---------------------------------------ALINTI--------------- -------------------------------
  İbrahim Işıklı

  İş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 20 Ocak 2006'da başlıyor!

  İşyerlerinde iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesine ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun olarak işyerlerinde gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamaya yönelik olarak 4857 sayılı İş Kanunu ile sanayiden sayılan, devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran ve altı aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanların çalıştırılması zorunluluğu getirilmiştir. 20/01/2006 tarihinden itibaren, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik elemanlar için iş güvenliği uzmanlığı sertifikası şartı aranacaktır.

  Dolayısıyla 20.01.2006 tarihinden itibaren sanayiden sayılan, devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran ve altı aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde üniversitelerin kimya, makine, maden, jeoloji, metalurji, endüstri, elektrik, elektronik, inşaat, fizik, jeofizik, bilgisayar, tekstil, petrol, uçak, gemi, çevre, gıda mühendisliği ve mimarlık bölümleri ile ziraat fakültelerinin tarım makineleri bölümünden mezun iş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerekmektedir. Sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanlarından;

  . A Sınıfı sertifikaya sahip olanlar bütün işyerlerinde,

  . B Sınıfı sertifikaya sahip olanlar I'inci, II'nci, III'üncü ve IV'üncü risk gruplarında yer alan işyerlerinde,

  . C Sınıfı sertifikaya sahip olanlar I'inci, II'nci ve III'üncü risk gruplarında yer alan işyerlerinde,

  görev yaparlar. İşyerinde birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi halinde, en az bir iş güvenliği uzmanında yukarıda belirtilen şartlar aranır. İş güvenliği uzmanları, yönetmelikte belirtilen görevleri eksiksiz yerine getirmek için:

  I'inci Risk Grubu'nda yer alan işyerlerinde; ayda en az l iş günü,

  II'nci Risk Grubu'nda yer alan işyerlerinde; ayda en az 2 iş günü,

  III'üncü Risk Grubu'nda yer alan işyerlerinde; ayda en az 3 iş günü,

  IV'üncü Risk Grubu'nda yer alan işyerlerinde; ayda en az 4 iş günü,

  V'inci Risk Grubu'nda yer alan işyerlerinde; ayda en az 5 iş günü,

  gitmek zorundadırlar. Bir iş güvenliği uzmanı en fazla on işyeri ile sözleşme yapabilir. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Risk Grupları Listesi Tebliği 13.04.2004 tarih ve 25432 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

  --------------------------------ALINTI SONU--------------------------------------------

  Saygılarımla,
  Mustafa GÜLŞEN Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  01.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  52


  Değerli Arkadaşlarım,


  Süre 20.09.2006 tarihine ertelendi ve bugünkü resmi gazetede yayınlandı.Resmi Gazete metni aşağıdaki gibidir.


  Saygılarımla,


  SADİ KAYA  <TABLE =MsoTableGrid style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne; BORDER-COLLAPSE: collapse; mso-border-alt: solid windowtext .5pt; mso-yfti-tbllook: 480; mso-padding-alt: 0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh: .5pt solid windowtext; mso-border-insidev: .5pt solid windowtext" cellSpacing=0 cellPadding=0 border=1>
  <T>
  <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-lastrow: yes">
  <TD style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; PADDING-RIGHT: 5.4pt; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; PADDING-LEFT: 5.4pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 460.6pt; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne" vAlign=top width=614>
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yönetmelik<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />[/B]
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul [/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ve Esasları Hakkında Yönetmelikte [/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Değişiklik Yapılmasına [/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Dair Yönetmelik[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> MADDE 1 —[/B] 20/1/2004 tarihli ve 25352 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesindeki "20/1/2006" ibaresi "20/9/2006" olarak değiştirilmiştir.
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Yürürlük[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> MADDE 2 —[/B] Bu Yönetmelik 20/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> Yürütme[/B]
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"> MADDE 3 —[/B] Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.</TD></TR></T></TABLE>

 3. #3
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,609

  Sayın Kaya,


  Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •