Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TAHSİLAT SORUNLARIMIZ HAKKINDA

Üye
    Nereden
    Tokat

TÜRMOB Muhasebe ücretlerinin tahsili konusunda ciddi bir çalışma yapmamaktadır.Ve yönetimdekilerin mükelleflerinin ödeme problemi az olduğu için herkesi de kendileri gibi düşünmekteler.
    Maliye Bakanımzda meslektaş olduğu için ve piayasadan geldiği için bu sorunların ne demek olduğunu çok iyi biliyor.Bu fırsatı TÜMOB kaçırmamalıdır.

TEKLİFİM ŞUDUR;

1-Maliye Bakanlığı Diğer tüm vergi kodları gibi Muhasebe ücreti olarak bir kod belirleyecektir.
    2-Beyanname verirken Meslektaş Makbuzunu kesip burada tahakkuk yapacaktır.
    3-TC Kimlik numarası ile bu muhasebe ücretleri ilgili Meslektaşımın Banka Hesabına Ödeme yapıldaktan 15 gün sonra hesabına aktarılacaktır.

BU BİZE VE MALİYE NE KAZANDIRIR
    1-Muhasebe işine ve kurumuna itibar kazandırır.
    2-Bu sayede piyasada kaçak çalışan kayıt dışı muhasebecileri devre dışı bırakır
    3-Muhasebecilerin Gelirlerini tam olarak beyan etmelerini sağlar.
    4-Belirlenen Tarifenin altında ücret alınmasına engel olur.
    5-Rekabeti azaltır verimi artırır.Ciddi çalışmaya sevk eder.Usulsüzlükleri önler.
    6-En önemlisi bu işten en karlı Maliye Bakanlığı çıkar.Gelirlerini arttırır..

BU TEKLİFİN GEREK ODALAR GEREKSE TÜRMOB TARAFINDAN CİDDİ CİDDİ DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM.
    MUHASEBEYİ MALİ MÜŞAVİRLER YAPAR....
    MUHASEBE MALİ MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ

Müdavim Üye
    hayır
    bizi ezer maliye bak ben sizin paranızı topluyorum bana saygı duy ne dersem yap ayrıca maliye ne kadar para kazandığımı bilmek zorunda değil evet maliye kazançlı çıkar emin olun bizle rneyi gider gösterebiliyoruz kazancımız çok ama masrafımız kabul edilen giderimiz yok biz vergi vermekden o paraları zor elde ederiz maliye zaten vergi olarak el koyar o paralara ben kendi paramı kendim toplarım maliyenin toplamasını istemiyorum

Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Üye
    Nereden
    Tokat
    Basit açıdan düşünürsek bizim açımızdan bakınca haklı olabilirsiniz.ama bu sorun genel ve 65 bin insanı ilgilendiriyor.Ayrıca bizim vergi kaçıracak bişeyimiz yok eksiksiz beyan etmemiz lazım gelirlerimizi.Yeni gider kalemeri oluşturulabilir vergi düşebilir.
    Bu mesleğin temel sorunu kaçaklar kayıtdışıb ve tahsilattır.Dengesiz dağılımı yapılmış ve oluşmuş müşteri portföyünü dikkate almıyorum.

Müdavim Üye
    yeni gider kalemi oluşturmazlar varsayımlarla biizm bu önemli sorun asla çözülmez benim hiç umudum yok ama bildiğim birşey var ben maliye toplasın istemiyorum alacaklaırmı
    Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar.

Üye
    Nereden
    Turkey
    o kadar ver gi ödüyoz mali müşavirler olarak hala gider faturası dökümü istiolar bişe bulamıolar geri veriolar bu maliyemi toplayacak bizim paraları
    bjkceyhun

Üye
    Nereden
    Tokat
    Farklı önersi olan arkadaşlar varsa önerilerini bekleriz

Ziyaretci
    Özel kişilerin özel kişilerden alacaklarını maliye niçin tahsil etsin? Alacağın varsa ya icra müdürlüğüne ya mahkemeye başvuracaksınız.Devlet size bunun hukuki yapısını kurmuş.
    Maliye kamu alacağı niteliği olan vergi ve türevlerini ya normal ya da cebren tahsil eder.Sizin defter tutmaktan gelen alacağınız özel alacaktır maliye bunu normal yoldan tahsil edemezse Amme Alacakları Tahsil U.Kanunu ile alması gerekir. Özel bir alacak isebu kanunla tahsil edilemez. yani nereden baksanız hukuki bir dayanak bulunamaz.

Defter ücretlerini tahsil edememek son yıllarrın sorunudur. Sebebi ise yine meslektaşlarımızdır. Meslektaş sayısı artıyor ama defter saısı aynı oranda artmıyor.Özellikle yeniler, yatık, sağlam olmayan müşterileri karşı meslektaştan ücret pazarlığı bile yapmadan kapıyor, işini yapıyor, iş ücrete gelince yatık mükellef senden alıp başka yeni bir meslektaşa verme tehdidinde bulunuyor, sende defter gitmesin diye başka yollar araştırıyorsun.Müşteri kaçmasın fakat ücretimi devlet alıversin diyorsun. Eskiler ne yapıyor, onların tuzu kuru olduğundan beyanname damga vergisni bile cebinden ödüyor, beyannameyi mükellefe bile gütürmeden kendisini imzalıyor, deftere yazadıklarını yıllar içinde parca parca alabiliryorsa alıyor alamazsa erteliyor, nasıl olsa defter kapanırken müşteri toptan ödeme yapmaya mecbur.

Mesleği önce biz bozuyoruz arkadaşlar, lütfen özeleştiri yapalım. Rekabet, arz talep kanunu işi ayağa düşürdü. Bunun tek çözümü, defteri almadan müşteriyi iyi tartmak, incelemek, size eski muhasebeciyi kötüleyerek gelen mükellefin defterini almamak. Defter sayısı az olur ama temiz olur. Yoksa, her sene bir muhasebeci değiştiren uyanık mükelleflerin oyunu devam edecektir.

Ziyaretci
    Kanımca Cey-Hun Bey gayet oturaklı ve mantıklı bir şekilde izahatını yapmış.İmzamı atarım

Üye
    Nereden
    Ankara

hani bir fıkra vardırya hısımlar sırayla gelir nasrettin hoca ikisinede haklısın deyince durumu soran bir arkadaşına kardeş sanırım sende haklısın derya bu iş ona benzedi bence burda herkes haklı... bence sayın aykumun dediği bir nevi doğru ama bu tahsilatı maliyeye bırakmaktansa bunu her muhasebecinin bağlı bulunduğu oda yaparsa daha mantıklı olur bence. biz odalarımızdan alacağız parayı. odaysa tıpkı bir elektrik su faturası gibi fatura yollayacak mükelleflere.. tabi tıpkı diğer faturalarda olduğu gibi burdada nisbi oranda bir kanuni gecikme zammı olacak. bu gecikme zammı aracılık yapan odayı paranın enflasyon nedeniyle ortaya çıkacak paranın değerindeki azalmadan doğan kayıp nedeniyle odanın uğrayabileceği zarardan kurtarmak için. bizler normal paramızı alacağız ve vergimizi normal beyan edeceğiz.
    tabi bunu yapmak içinde muhasebeci mükellefiyle sene başında yapmış olduğu sözleşmenin bir suretinide odaya teslim edecek. odada kayıtlarına girerek gerekli alt yapıyı kime ne oranda para yatacağını tesbit edecek. yıl içinde muhasebeci değiştirmelerhem değiştirilen muhasebeci hemde mükellefin yeni muhasebecisi biri bıraktım diye diğeride yeni sözleşmeye bir ay içeirisnde odaya bildirecek. . bu tür bir uygulama hem asgari tarifenin altında defter tutulmasmasının önüne geçilmiş olur. hemde mükellefin daha sonraki yıllarda defterlerinin incelenmesi sonucu ortaya çıkan hataların hangi meslek mensubu tarafından yapıldığı çok rahatlıkla tesbit edilebilecek. bir diğer konu harici gelirler danışmanlık gibi söz konusu olursa bunlarda direk mükellefin kendisinden tahsil edilecek ve vergi matrahına bunlarda yansıtılacak.
    ha birde aracılık yapan odanın bu araclık esnasında ortaya çıkacak olan giderlerini karşılamak adına bu tür ücretlerde tıpkı stopaj gibi özel bir kalem olacak ve bunu meslek mensubundan tahsil edebileceği şekilde faturayı dizayn edecek. yani faturaya yansıttığı bu değeri bizden kesecek. şahsen benim fikrimde bu. bilmem sizler ne düşünürsünüz.