Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Maliye Bakanlığından bir standart

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

değerli meslektaşlar,

taslak genel anlamda çok olumlu görünüyor.büyük bir olasılıkla ab standartlarına uyum çerçevesi içinde düşünülmüş.uygulama nasıl olur zaman gösterir.

hem mesleğin hakkıyla uygulanmasını sağlar,hemde sonuçların daha anlaşılır ve açık olmasını sağlar.hala sadece tdp de ana hesapları kullanarak alt hesaplara inmeden muhasebe yapan(azda olsa)meslektaş tanıyorum.

saygılarımla,
    istmk

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

İzmir odasının Bilgisayarlı muhasebe standardı hakkında türmoba sunduğu öneriler.
    </span>

</span>

SAYI </span>: 06/2290</span>

KONU </span>: Bilgisayarlı muhasebe programları
    standartları Hk.</span>

BÖLÜM: Başkanlık</span>

</span>

02.02.2006</span>

</span>

</span>

TÜRMOB</span>

GENEL
    BAŞKANLIĞI’NA</span>

ANKARA</span>

</span>

Bilgisayarlı
    muhasebe programları standartları genel tebliğ taslağı ile ilgili İzmir SMMM
    Odası’nın görüşleri aşağıdaki gibidir.</span>

</span>

Piyasada
    ihtiyacın üzerinde,kontrolsüz ve denetlenmeyen bir çok muhasebe programı
    bulunmaktadır. Bazılarının ise alt yapıları ve servis ağları olmadığı için
    meslektaşlarımız zorlanmaktadır. Bu standartla artık alt yapısı, servis ağı
    olmayan ve tebliğ standartlarına uymayan bilgisayar programları gerekli izni
    alamayacağından piyasada kalmaları ve satış yapmaları mümkün olmayacaktır.</span>

</span>

Tebliğle
    ilgili görüşlerimize gelince;</span>

1)
    </span></span></span>Öncelikle
    ülke koşulları gözönünde bulundurularak mali durumları ve muhasebe sistemleri
    yetersiz olan işletmeler için kademeli geçiş yapılmalıdır. Bu tür işletmeler
    için ek süre verilmelidir.</span>

</span>

2)
    </span></span></span>Muhasebe
    kayıt kontrol numarasına göre, kayıt süresinin takip eden ayın sonuna kadar
    olması da bir sorundur. Bugünkü piyasa koşullarında mükelleflerimizin muhasebe
    sistemleri, evrak düzenleme sistemlerinin dağınıklığından, 1 ay içinde belge
    bilgileri edinmemiz ve kayıtlara sağlıklı intikal ettirmemiz çok zor
    olacağından programların en az 3 ay geriye kayıt yapılmak üzere yazılım
    programlarının izin verilmesi yerinde olacaktır. Zaten V.U.K. ‘na göre bu süre
    45 gündür.Sistemin altyapısı oluşturulduktan sonra geriye dönük kayıt
    sisteminin kaldırılması uygun olacaktır.</span>

</span>

</span>

3)
    </span></span></span>Data
    verilerinin toplanacağı yer ve sorumlu kim olacaktır?</span>

</span></span>

4)
    </span></span></span>Bu
    taslağa paralel olarak mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile ilgili yükümlülükleri
    net biçimde ifade eden bir tebliğ hazırlanmalıdır.</span>

</span></span>

</span></span>

5)
    </span></span></span>Tebliğde
    muhasebeciler ifadesinin yerine 3568 Sayılı Yasa ile yetki almış Serbest
    Muhasebeci Mali Müşavir ifadesi kullanılmalıdır.</span>

</span></span>

6)
    </span></span></span>Yevmiye
    kayıtlarında bulunması gereken asgari bilgilerde çok fazla detaya girilmiştir.
    Özellikle 7. 8.maddelerde 13 madde ise çalışan kişilerin adı-soyadı kısmının
    tek tek yazılması </span>50 ve üzerinde işçi
    çalıştıran işyerleri için çok zor olacaktır.Bu bilgiler zaten personel
    programlarında detaylı olarak vardır. Ayrıca yevmiye kayıtlarında istenmesi
    gereksizdir.</span>

</span></span>

</span>

-2 -</span>

</span>

</span>

7)
    </span></span></span>Yine
    muhasebe programlarında yapılacak yasal değişikliklerde ek ücret talep
    edilmemelidir. Bu konunun çözülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde
    meslektaşlarımız maddi olarak zor durumda kalacaklardır.</span>

</span></span>

8)
    </span></span></span>Yeni
    muhasebe programları önümüzdeki günlerde uygulamaya girecek olan Türkiye
    Muhasebe Standardına uygun ve entegre olacak şekilde düzenlenmelidir.</span>

</span>

</span>

Bilgilerinize
    arz ederiz.</span>

</span>

Saygılarımızla,</span>

</span>

</span>

</span>

</span>

</span>

</span>

Feyzullah
    TOPÇU</span>

BAŞKAN</span>

</span>

</span>

</span>

Edited by: mustafa
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Mustafa Bey Merhaba,

Önce çalışmaya emeği geçenlere teşekkür ederim.2 Konu hakkında düşüncelerimi aktarnak istiyorum.

1-"Tebliğde muhasebeciler ifadesinin yerine 3568 Sayılı Yasa ile yetki almış Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ifadesi kullanılmalıdır."

Burada "Serbest Muhasebeciler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler" olarak değiştirlmesi gerektiğini düşünüyorum.

2- Defterini takip ettiğimiz kişiler bizim mükellefimiz mi, yoksa müşterimiz mi, konusunda bildiğiniz üzere tartışmalar vardır. Benim düşüncem onlar maliyenin mükellefidir, bizim müşterimizdir diye düşünüyorum. Buradaki küçük ayrıntıya dikkat çekmek istedim. Tabi bu benim şahsi görüşümdür. Görüşlerinize saygı duyarım.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    maliye bakanı yeni sistem üzerinde durmak yerine bence muhasebe sektörü ile uğraşan meslektaşların sorunlarını dinlemeli. bu sektörü daha iyi toplum karşısına nasıl çıkarmalı onu düşünmeli bence. yeni muhasebe programları yeni belgeler.
    artık hükümet bürokratik işlemleri azaltacağım sözünü unuttu. yeni yeni bürokrasi hazırlığı içinde. maliye bakanı ile hükümet bence ayrı kulvarlarda koşuyorlar.
    öncelikle maliye bakanı bizim ücretlerimizi mükelleflerden tahsil ediversin. ya da biz bu işi devlete yapıp maaş bağlasın. artık yeter. devlete karşı muhasebeci suçlu. mükellef karşısında toplum karşısında muhasebeci suçlu.
    SÖYLERMİSİNİZ KİM ? ? ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Arkadaşlar bu taslak inşallah hayata geçirilir.
    Çünkü bu mesleği kimin nasıl yaptığı belli değil hele türmobun bu stajyönetmeliği ile yetişen meslek mensublarının ne öğrendiği de belli olmayan ortamda.
    Her stajer yanında çalıştığı meslek mensubununtakip ettiği şekilde öğreniyor ve onu aynı şekilde takip ediyor, doğrusu nedir diye araştırmıyor.
    Birde 1000 lere varan defter takip eden meslek mensupları var bu dfeterler nasıl tutulur nasıl takip edilir. İmkanı varmı acaba.
    Maliye bakanlığıda tutulan defterlerin standartsızlığını bildiği çin böyle bir taslak hazırladı.
    İyi de oldu tabi artık bu şekilde100 lerce 1000 lerce defterler nasıl tutulacak bakalım.
    Sonra avrupalı amerikalı Türkiye deki muhasebe standartlarını mali tabloları beğenmezise kimse kibirlenmesin.

Zaten kaç meslek mensubu dünyada ve Türkiyede olup bitenden haberi varki.
    Bu taslaktan bile haberi olmayan 1000 lerce meslek mensubu var.Edited by: alper
    Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Sayın Alper,
    Taslağın hayata geçirilmesini bende istiyorum ve görüşlerinize katılıyorum.

Yanlız "Her stajer yanında çalıştığı meslek mensubununtakip ettiği şekilde öğreniyor ve onu aynı şekilde takip ediyor, doğrusu nedir diye araştırmıyor." diyerek bir genelleme yapmışsınız.

Bu görüşünüze katılmıyorum. Bir meslek mensubu işlerini, yasaların yönetmeliklerin belirttiği bir şekilde takip etmek zorundadır. Yapmadığı zaman ne tür cezalar ile karşılaşacağı da belirtilmiştir. Ruhsat alan meslek mensubları yasaları, yönetmelikleri, tebliğleri vs.. takip etmeden bu işler yürütemez. Bu işten ekmek yemek istiyorsa mevzuatıtakip etmek zorunda.

İSTİSNALAR KAİDELERİ BOZMAZ.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Evet sayın arkadaşlar bu taslağı desteklemeliyiz. Mesleğimizde birçok sıkıntı yaratacak olayı ortadan kaldıracaktır. Kimse yüzlerce defter tutamayacak, kaçak muhasebeciliğin önüne geçilecek vs vs ...
    Saygılarımla,

Mustafa YILMAZ

Müdavim Üye
    Nereden
    Avanos
    Bende yeni bir Mali Müşavirim ama ben hiç bir zaman çalştığım büronun çalışma koşullarını kabul etmedim. Sürekli kendimi geliştirdim.

Ancak biliyorumki görüyorumki staj amacını ulaşmıyor siz bu bu yönetmeliğin gerçekten mali müşaviryetiştirdiğine inanıyormusunuz.

Adam işletme mezunu ben mali müşavirlk yapmıyacam ama yinede ruhsatı alıyım bi kenarda dursun diyor alıyorda çünkü stajın kontrolü yokyada2 sene ayakçı gibi çalışıp staj yapıyor sonra Mali Müşavir oldum diye çıkıyor.
    Benim bu anlattıklarım istisna değil. Zaten konumuzda aslında bu değildi ben bu mesleğin sorunlarının staj ile başladığını anlatıyordum aslında ama konu değişti.
    Şimdi asıl konumuza dönecek olursak bu mesleğin çok büyük sorunları var 3568 sayılı kanunla biraz olsun disipline edilsede yine çok büyük sorunlar var.
    Böyle bir dağınıklık hangi serbestmeslekte var doktor uzman olduğu alanda çalışır avukat kendine bir uzmanlık alanı seçer o davalara bakar.
    Yav biz hangi alanada usman olacaz tabiki her alanda vergi, muhasebe sosyal güvenlik, daha verginin içinde bile uzmanlık geekinken biz hepsinde uzman olacaz kimse bana ben hepsini biliyorum ve takip ediyorum demesin yapamaz yapsa bile bürosununun işlerine bakamaz.

Hele bide 1000 tane mükellefe bakıyorlarsa.

Yani elimizi nereye atsak elimizde kalıyor bakanlık bu işe el attı ama bizim odalarımız birliğimiz uyuyor.
    Mesleğimiz hak ettiği değeri ne zaman bulacak bilmem ama inşallah ben hayattayken görürüm.

Özüm sözüm
    sözüm TÜRKÇE

Ziyaretci

Anladığım kadarıyla arkadaşların bu tebliğden bekledikleri kimsenin 1000 defter tutmaması!
    Bu tebliğ hazırlanış ve istenilen veriler itibariyle çok güzel hazırlanmış ve hiçbir vergi kaçağına izin vermeyeceğini düşünüyorum.

Ancak, Türkiye standartlarını pek dikate almamış.

Tebliğin belirli başlıkları var

Benim kanaatimce en önemlileri
    1. Program karmaşası ve hangi programın ne zaman iptal edileceğinin bilinmemesi ve iptal edilen programların ne olacağı dolayısıyla mükellefe ve muhasebeciye getireceği ekstra mali yüklerin ne olacağı?

2. Her kişinin T.C. Kimlik numarasına kadar faturalara işlenmesi bütün kontrol için getirilecek standartların mükellefi çok sıkacağı serbest hareket etmesinni mümkün olmayacağı. Bu günkü Türkiye ekonomisinde kişilerin ticarette halen itibarla işlem yaparlarken bir anda standartlara boğulmasının ne kadar mümkün olacağı?

3. Faturanın her türlü bilgilerinin satılan malın cinsine kadar yazılmasının ayrıca kullanılan stok ve cari programları ortadan kaldıracağı açık neden tebliğe bir iki maddedaha eklenip mükellefi o yükten de kurtarmamış?

4.Çalışan kişilerin bilgileri neden programlara isim isim geçiyor,bordrolara ve üzerinde insanların hür iradelerini yansıtan imzalarına inanmayacak mı maliye?

5. Kontrol numarası ve Denetim dosyası asıl tartışılması gerekenler?

Sonuç insanları korkutmaya ve ürkütmeye yönelik bu tebliğ uygulamaya kısa vadede geçirilirse bir karmaşa ortamı oluşturacak veyeni kendine gelmeye başlayan Türkiye Ekonomisine çok yararlı olmayacaktır.
    Gelişmesinde umutlu olduğumuz ekonominin cesaret kırıcı değil cesaretlendirici önlemlerle desteklenmesi gerektiği kanaatindeyim.
    Saygılarımla,

M.SÜZER
    S.M.Mali Müşavir

Ziyaretci
    Değerli Formdaşlar,
    Foruma yetki tayini verileriken, silme özelliğide tüm misafir kullanıcılara verilmişti. Ancak, başka misafirlerin yorumlarınında silindiğini tespit ettik.Durum düzeltildi. Yorum yazıp, mesajları silinen arkadaşlarımız tekrar yazmalarını rica ediyorum.
    Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN
    SMMM