Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hesap Planı

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

merhaba arkadaşlar

simit,pasta ve içli pide imalatı ve satışı işiyle uğraşan mükellefim var.Bu mükellefim içli pide satışını işyerinde veya müşteriye paket olarak veriyor.ayrıca yanında içeçek de verebiliyor.simit ve pasta satışıda aynıdır.ayrıca yazın dondorma da satıyor.

ben hesap planını kullanırken hizmet sektörü gibi düşünüyor. 740 lı hesapları kullanıyorum.Bu doğrumu bir fikir verirseniz sevinirim.Dondurma stışlarını normal ticari mal gibi görüyorum.
    ismail

Ziyaretci

Sayın Karahuyuk,

Bahsi geçen işletme bir imalat işletmesi gibi görünüyor. Yani hizmet işletmesi olamaz. 740 hesap yerine 150 - 151 - 152 710 - 720 - 730 hesaplarının kullanılması gerekir diye düşünüyorum.

Ayrıca içecek türünde alınan mallar ticari mal niteliğindedir ve 153 hesabı uygundur.

Yeni Üye
    Nereden
    Turkiye
    Sayın Karahuyuk, sayın Azranın fikirlerine katılıyorum bahsettiğiniz işletme bir imalat işletmesi olduğu için 150-151-152- hesapları kullanmanız İçecekler içinde 153 hesabı kullanmanız uygun olur kanaatindeyim

Kıdemli Üye
    Nereden
    Turkey

SAYIN AZRA VE ÖZGÜZE CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

BU İŞLETME İMALAT İŞYERİ AMA BİR LOKANTA GİBİ ÇALIŞIYOR MÜŞTERİ PİDE VEYA SİMİT YEDİĞİ ZAMAN YANINDA AYRAN MEŞRUBAT ÇAY VERİYOR.YİNDE FİKRİNİZE SAYGI DUYUYORUM BURADA BİR YEMİNLİ MALİ MÜŞAVRE DANIŞTIM

BU 740 LI HESAPLARI KULLANABİLECEĞİMİ SÖYLEDİ AMA BENİM KAFAM KARIŞTI.
    ismail