Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Son gelişmeler

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  61
  Muhasebecilere web tabanlı çözüm: Luca

  Haber Merkezi  Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), Meteksan Sistem ve Oracle Türkiye desteğiyle web tabanlı muhasebe sistemi Luca'yı geliştirdi. 15 Aralık'ta aktive olacak ve 2005 itibariyle kullanılmaya başlanacak olan sistem, TÜRMOB üyesi tüm muhasebeci ve mali müşavirlere açık. TÜRMOB'un Türkiye genelinde 65 bin üyesi olduğu belirtiliyor.
  www.luca.com.tr adresinden alınacak kullanıcı adı ve şifresi ile çalışan sistem için kullanıcılar başlangıç ücreti olarak 900 YTL (900 milyon lira), yıllık kullanım ücreti olarak ise 100 Euro ödeyecekler. Muhasebecilerin tüm mesleki işlemlerini yapabilecekleri Luca, müşterilere ait verilerin TÜRMOB'un oluşturduğu veri merkezinde güvenli bir şekilde saklanmasını da sağlıyor. Enflasyon muhasebesi ve YTL'ye uyumlu olarak geliştirilen Luca'nın muhasebeci ve mali müşavirlerin yanı sıra kurumlar ve gelir vergisi mükelleflerini de ilgilendirdiği kaydedildi. Tüm işlemlerin herhangi bir maliyete gerek olmaksızın çevrimiçi olarak gerçekleştirilebildiği Luca platformu ile e-ticaret uygulamalarına uygun bir yapıya sahip. Ayrıca sistemle SSK e-bildirgeleri de anında gönderilebiliyor.
  Muhasebe işlemlerinin her türlü mekandan güvenli bir şekilde yapılmasını amaçladıklarını belirten TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet Timur, bu proje ile Türkiye'deki e-dönüşüm ve e-devlet çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Sisteme modern muhasebenin kurucusu Luca Pacioli'nin adını verdiklerini ifade eden Timur, etkileşimli bir altyapı sunan Luca'nın muhasebecilerin birbirleriyle bilgi alışverişi yapmalarına da olanak tanıyacağını vurguladı. Sistemin tamamen TÜRMOB tarafından işletileceğini belirten Timur, herhangi bir kar amacı güdülmediğini, alınan ücretle gerekli yükseltimlerin yapılacağını dile getirdi. Timur, kullanıcıların mevzuat değişiklikleri nedeniyle yapılacak yeniliklerden de ücretsiz yararlanacaklarını kaydetti.
  Veri güvenliği Meteksan'dan
  Luca'nın geliştirmesini üstlenen ve yazılım altyapısı olarak Oracle'ı kullanan Meteksan Sistem, sistemin veri güvenliğini de sağlıyor. Bu tip projelerle Türkiye'nin e-dönüşümünün sağlanacağına işaret eden Meteksan Bilişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Köstem, projeye katkıda bulunmaktan heyecan duyduklarını söyledi. Köstem, "Bu tip projeler Türkiye'yi değiştirecek. Mali müşavirlerin hemen hemen hepsi PC kullanıyorlardı ama bu sistemle artık Internet'e de bağlanacaklar" dedi.
  Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral ise, 65 bin TÜRMOB üyesi bulunduğunu hatırlatarak, "Kullanıcı sayısı çok yüksek. Böyle bir sistem için kapsamlı bir yazılım gerekiyordu. Oracle tercih edildiği için çok mutluyuz" şeklinde konuştu.

  bthaber@interpro.com.tr


  www.luca.com.tr
  Gerçekçi Ol İmkansızı İste

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  61
  arkadaşlar 2005 yılına girerken çeşitli değişiklikler oldu. Örneğin Kdv beyannameleri formları değiştirildi. YTL ve YKR sütünlerı eklendi örneğin kdv beyannamesi örnek no:1934-n bakmanızı tavsiye ederim. www.gelirler.gov.tr de mevcut görmeyen arkadaşlar bu siteden takip edebilirler.
  Gerçekçi Ol İmkansızı İste

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  02.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  61
  <DIV align=center>2005 YILINDA YENİ VERGİ BEYANNAMELERİ KULLANILACAK.

  Bilindiği üzere, mükellefler beyannamelerini kağıt ortamında verebilecekleri gibi, 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca bazı beyannamelerini elektronik ortamda da verebilmektedirler. Bu yöntemlere ilave olarak, mükellefler Genel Müdürlüğümüz www.gelirler.gov.tr adresindeki "beyanname örnekleri"ni bilgisayarlarına indirmek suretiyle bilgisayar ortamında ya da elle düzenleyerek vergi dairelerine verebileceklerdir.


  Beyannameler vergi kanunlarındaki değişiklikler ve Yeni Türk Lirası uygulamaları nedeniyle, 2005 yılı itibariyle yeniden basılarak kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.


  Mükelleflerin kullanımına sunulan aşağıdaki beyannameler, Genel Müdürlüğümüz www.gelirler.gov.tr adresinde excel formatında bulunmaktadır.


  - Muhtasar Beyanname,


  - Katma Değer Vergisi Beyannameleri,


  - Özel Tüketim Vergisi Beyannameleri,


  - Geçici Vergi Beyannamesi,


  - Damga Vergisi Beyannamesi,


  - Hizmet Vergisi Beyannamesi (Banka Muameleleri Vergisi),


  - Hizmet Vergisi Beyannamesi (Sigorta Muameleleri Vergisi),


  - Özel İletişim Vergisi Beyannamesi,


  - Şans Oyunları Vergisi Beyannamesi,


  - Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi (Beyana Tabi Geliri Sadece Basit Usulde Tespit Edilen Ticari Kazançlardan İbaret Olanlar İçin).


  Mükelleflerin 2005 yılından itibaren yeni beyannameleri kullanmaları gerekmektedir


  gelirler.gov.tr
  Gerçekçi Ol İmkansızı İste

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •