Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: a.ş. lerde olağanüstü genel kurul nasıl yapılır

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    a.ş.lrede olağan üstü genel kurul nasıl yapılıçhangi evraklar nasıl düzenlenir nereye verilir.
    ilyas

Müdavim Üye
    I Adım: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğüne izin başvurusu:

Başvuru sırasında gerekli belgeler :

1. Dilekçe
    2. Gündem içeren yönetim kurulu kararı (Noter onaylı)
    3. Dilekçeyi imzalayanın imza sirküleri fotokopisi
    4. Komiser ücretinin ödendiği banka dekontu aslı
    5. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi örneği

II Adım: Şirket içi hazırlıklar:

1. Ortakların toplantıya daveti
    2. Genel kurulunun yapılacağı yıllara ait bilanço ve kar/zarar cetvelleri (3'er örnek)
    3. Genel kurulunun yapılacağı yıllara ait yönetim kurulu faaliyet raporu (3'er örnek)
    4. Genel kurulunun yapılacağı yıllara ait denetim kurulu raporu (3'er örnek)
    5. Hazirun cetveli
    6. Ortakların nufüs cüzdanı ve ikametgah senedi örneği
    7. Toplantıya katılmayacak ortakların vekaletnameleri

III Adım: Toplantı sırasında yapılacak işler:

1. Toplantı tutanağı (Hükümet komiserine yardımcı olmak için bu tutanağı önceden hazırlayın)
    2. Gündeminizi uygulayın
    3. Bakanlık komiseri kendi görevlendirme yazısının ve onaylı toplantı tutanağının örneklerini verecektir

IV Adım: Toplantıdan sonra yapılacak işler:

Ticaret sicilinde ilan için aşağıdaki evrakları hazırlayın

1. Ticaret Siciline hitaben dilekçe
    2. Tasdikli gündem kararı
    3. Hükümet komiseri atama yazısı
    4. Hükümet komiseri onaylı 2 adet toplantı tutanağı
    5. Toplantının yapıldığı yıllara ait bilanço ve kar/zarar cetvelleri
    6. Yönetim Kurulu Kararı (noter onaylı 2 örnek)
    7. Yönetim Kurulu üyelerinin imza beyannameleri <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    1 Temmuz tarih için önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de dünyada yaşayan 7 milyar insana ilaveten ben doğmuşum... Eeeee madem doğmuşum birkere ne desem boş... iyi ki doğmuşum...

Müdavim Üye
    <TABLE =Ms&#111;normalTable style="WIDTH: 100%; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 23%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="23%">
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 77%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="77%">
    T.C.
    İstanbul Valiliği
    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
    İstanbul İl Müdürlüğü İstanbul, ....../...../.....
    Konu: Genel Kurul hakkında

Şirketimizin ........-....... yıllarına ait olağan genel kurul toplantısı ..../..../..... tarihinde saat ....:.... da ................. adresinde yapılacaktır.
    Söz konusu toplantıda Sanayi ve Ticaret Bakanlığına temsilen komiser görevlendirilmesini arz ederiz.

Saygılarımızla,

........................
    Yönetim Kurulu Başkanı

Şirket Ünvanı :
    Şirketin Tescilli Adresi :
    Telefon NUmarası :
    Ticaret Sicil Numarası :</TD></TR></T></TABLE>
    Gündem içeren yönetim kurulu kararı (Noter onaylı)
    .................................................. .......A.Ş.
    YÖNETİM KURULU KARARI
    Karar Numarası:
    Karar Tarihi:
    Karar Konusu:
    Toplantıya Katılanlar:
    Yönetim kurulumuz .......................... adresindeki şirket merkezinde toplanarak ......, ......... yıllarına ait olağan genel kurullarının, aşağıdaki gündemi görüşmek üzere ...../...../..... günü saat ..../.... da ............................................ adresinde yapılmasına karar verilmiştir.
    Yönetim Kurulu Başkanı Üye Üye
    G Ü N D E M
    1. Açılış ve divan teşekkülü
    2. Başkan, katip ve oy toplayıcıdan oluşan başkanlık divanının kurulması
    3. ......-..... yılları yönetim kurulu ve denetçileri tarafından hazırlanan raporların okunması ve görüşülmesi
    4. ......-..... yılları Bilanço ve Kar/Zarar cetvellerinin okunması müzakere edilmesi
    5. Yönetim ve Denetim kurullarının ayrı ayrı aklanması
    6. Yeni yönetim kurulu üyelerinin ve denetçilerin seçilmesi ve görev sürelerinin tesbiti
    7. Yeni yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı ödenip ödenmeyeceğinin, ödenecekse miktarının kararlaştırılması
    8. Toplantı tutanaklarının imzalanması için divana yetki verilmesi
    9. Dilek ve temenniler
    1 Temmuz tarih için önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de dünyada yaşayan 7 milyar insana ilaveten ben doğmuşum... Eeeee madem doğmuşum birkere ne desem boş... iyi ki doğmuşum...

Müdavim Üye
    <TABLE =Ms&#111;normalTable style="WIDTH: 100%; mso-cellspacing: 0cm; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
    <T>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 16%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="16%">
    <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /></TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 84%; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="84%">
    YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU (*)
    Şirketimiz ...... yılı içerisinde;
    .................................................. ...., liralık üretim yapmış,
    ..........................................,- liralık satış hacmine ulaşmış,
    .................................................,- liralık ihracat yapmıştır,
    müşteri sayısını ............................................. ya çıkarmış,
    .............................................,-Liralık yeni yatırım yapmış;
    .................................................. .....................................
    .................................................. .....................................
    ve bu dönemi başarıyla tamamlamıştır.
    Sayın ortaklarımızın bilgilerine sunarız.
    Saygılarımızla,

(*) Rapor içeriği tümüyle serbesttir. Yukarıdaki başlıklar konuyu açabilmek için örnek olarak verilmiştir. Birkaç yılın genel kurulu bir arada yapılıyorsa raporu her yıl için ayrı ayrı düzenleyin.</TD></TR></T></TABLE>
    <TABLE =Ms&#111;normalTable style="mso-cellspacing: 1.5pt" cellPadding=0>
    <T>
    <TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-firstrow: yes; mso-row-margin-right: 392.8pt">
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 84%; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="84%">
    DENETİM KURULU FAALİYET RAPORU (*)
    Denetim kurulumuz, şirketimizin ................... yılı hesaplarını incelemiş, kayıtların usulune uygun, işlemlerin şirket ana sözleşmesi ve genel kurul kararları doğrultusunda yapıldığını tesbit etmiştir.
    Sayın haziruna arz ederiz
    Saygılarımızla

(*) Birkaç yılın genel kurulu bir arada yapılıyorsa her yıl için ayrı ayrı düzenleyin.</TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0cm; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: #ece9d8; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent; mso-cell-special: placeholder" width=524>
    </TD></TR>
    <TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes">
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 16%; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="16%">

<TABLE =Ms&#111;normalTable style="mso-cellspacing: 1.5pt" cellPadding=0>
    <T>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 77%; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="77%">
    </TD></TR></T></TABLE>
    .................................................. ........A.Ş.
    YÖNETİM KURULU KARARI

Karar Numarası:
    Karar Tarihi:
    Karar Konusu:
    Toplantıya Katılanlar:
    Yönetim kurulumuz .......................... adresindeki şirket merkezinde toplanarak ......, ......... yıllarına ait olağan genel kurullarının, aşağıdaki gündemi görüşmek üzere ...../...../..... günü saat ..../.... da ............................................ adresinde yapılmasına karar verilmiştir.
    Yönetim Kurulu Başkanı Üye Üye

G Ü N D E M
    1. Açılış ve divan teşekkülü
    2. Başkan, katip ve oy toplayıcıdan oluşan başkanlık divanının kurulması
    3. ......-..... yılları yönetim kurulu ve denetçileri tarafından hazırlanan raporların okunması ve görüşülmesi
    4. ......-..... yılları Bilanço ve Kar/Zarar cetvellerinin okunması müzakere edilmesi
    5. Yönetim ve Denetim kurullarının ayrı ayrı aklanması
    6. Yeni yönetim kurulu üyelerinin ve denetçilerin seçilmesi ve görev sürelerinin tesbiti
    7. Yeni yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı ödenip ödenmeyeceğinin, ödenecekse miktarının kararlaştırılması
    8. Toplantı tutanaklarının imzalanması için divana yetki verilmesi
    9. Dilek ve temenniler

</TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: #ece9d8; PADDING-RIGHT: 0.75pt; BORDER-TOP: #ece9d8; PADDING-LEFT: 0.75pt; PADDING-BOTTOM: 0.75pt; BORDER-LEFT: #ece9d8; WIDTH: 84%; PADDING-TOP: 0.75pt; BORDER-BOTTOM: #ece9d8; : transparent" width="84%">
    </TD></TR></T></TABLE>
    Edited by: Fatma AKÇİN

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    teşekkürler ben olağanüstü genel kurul sormuştum.Sizden gelen ise olağa genel kurul.Olağanüstü genel kurulu gönderirseniz sevinirim.
    ilyas

Müdavim Üye
    Anonim şirketlerde genel kurulun olağanüstü olarak toplanmasının belli bir zamanı yoktur. Şirket için olağanüstü genel kurul toplantısının yapılmasını gerektiren durumların ortaya çıkması halinde yetkili organlar tarafından davet edilir.
    hazırlanacak evraklar ise
    B- OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL
    1- Ticaret Sicili Memurluğuna hitaben dilekçe
    2- Gündem
    3- Hazirun cetveli
    4- Genel kurul toplantı tutanağı (Noter tasdikli)
    5- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Hükümet komiseri görev yazısı (Noter tasdikli)
    6- T.T.K. 371. maddeye göre yapılmamışsa ortaklara duyuru belgesi
    7- Anasözleşme değişikliği varsa 2 adet Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı tadil metni
    Edited by: Fatma AKÇİN

Yeni Üye
    Nereden
    smmm

hazirun cetvelinde tüzel kişi ortaklığı var, bu tüzel kişiliği temsilen hazırlanan yetki belgesi örneği varmı acaba,
    Fahri Köse

Kıdemli Üye
    2011 de yeni yönetim kurulu seçimi yapıldı ancak 2 yada 3 yıllığına gibi bir süre belirtilmediğinden dolayı her sene yönetim kurulu seçmeye gerek varmıdır? yoksa süre belirtilmez ise otomatik işleyen bir süre varmıdır?

Yeni Üye
    Merhaba,

Anonim Şirket Genel Kurulu Nasıl Yapılır?

Anonim şirketlerde genel kurul toplantısı iki türlü olmaktadır. Bunlar olağan ve olağanüstü genel kurul toplantısıdır. Olağan genel kurul toplantısı, şirket organlarının seçimine, finansal tablolara, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporuna, karın kullanım şekline, dağıtılacak kar ve kazanç paylarının oranlarının belirlenmesine, yönetim kurulu üyelerinin ibraları ile faaliyet dönemlerini ilgilendiren ve gerekli görülen diğer konulara ilişkin müzakereler yapmak ve karar almak üzere her hesap dönemi için yapılan toplantılardır. Olağanüstü genel kurul toplantısı ise, şirket için lüzumu halinde veya zorunlu ve ivedi sebepler çıktığı takdirde yapılan ve gündemini toplantı yapılmasını gerektiren sebeplerin oluşturduğu toplantılardır. Buna göre her iki genel kurul toplantısı türü de çağrılı veya çağrısız olarak yapılabilmektedir.
    Genel kurul toplantıları, toplantı tarihinden en az iki hafta önce internet sitesinden duyurulmalı, sicil gazetesine ilanı yapılmalı ve pay sahiplerine iadeli taahhütlü mektupla bildirilmelidir. Bunun yanında, bütün payların sahipleri veya temsilcileri, aralarından biri itirazda bulunmadığı takdirde, genel kurula katılmaya ve genel kurul toplantılarının yapılmasına ilişkin hükümler saklı kalmak şartıyla, çağrıya ilişkin usule uyulmaksızın, genel kurul olarak toplanabilir ve bu toplantı nisabı var olduğu sürece karar alabilirler. Yani pay sahipleri tarafından itiraz bulunmadığı takdirde çağrısız genel kurul yapılması da mümkündür.
    Genel kurul toplantısı kural olarak şirket merkezinde, pay sahipleri veya temsilcilerinin katılımı ile yapılır. Toplantıya pay sahipleri haricinde gerekli durumlarda bakanlık temsilcisi de katılmalıdır. Katılanları gösterir hazirun cetveli ile katılanlar tespit edilmektedir. Toplantı bir tutanak ile kayda alınır ve noter onayından geçirilir. Onaylı tutanak bir dilekçe, hazirun cetveli ve bakanlık temsilcisi katıldı ise temsilci atama yazısı ile şirket faaliyet yeri ticaret sicil memurluğuna yapılan başvuru ile sicil gazetesinde yayınlanır ve sonuçlarını doğurur.