Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kira kontratı

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Kasım.2005
  Mesajlar
  707
  işçilerimiz vergi iadeleri için kendi kafalarına göre doldurmuş oldukları kira kontratlarını getiriyorlar.Biz burada neye dikkat edeceğiz,banka dekontu veya ödendi makbzu isteyecekmiyiz,damga pulu yapıştırılacak mı,noter onaylayacak mı?Zira işçiler kırtasiyeden kira kontratı alıp kendi kafalarına göre doldurup imza atıyorlar.Bizim burada işveren olarak nasıl bir yol iziememiz lazım ? Teşekkürler.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  15.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  3
  kira kontratında damga pulu uygulaması kalktı yanılmıyorsam. ayrıca vergi iadesi için noter onayınada gerek yok. banka dekontu zorunluluğu da yok. ancak vergi iadesine konu olabilmesi için kira kontratında kiraya verene yapılan ödemeler kısmında tutarlar bu tutarların hangi aylara ait olduğu ve ödeme yapanın ve kiraya verenin imzalarının olması ve yukarıdaki tutarı aldım gibi bir ibare kullanması yerinde olacaktır.
  mustafauzumcu

 3. #3
  Üye
  Üyelik tarihi
  16.Temmuz.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  58
  evet bu konu bizimde uzun zamandır kafamızı karıştırdı.sizin bahsettiğiniz çözülebilir meseleler ama daha önemlisi birde kontratların damga vergisi ödenip ödenmediği,hepimizin bildiği gibi kira kontratlarında damga pulu kalktı ama 15 gün içinde ilgili vergi dairesine damga vergisi beyannamesi ile damga vergisinin ödenmes beyan ve ödenmesi gerekiyo.bu konuda bilginiz varsa çok önemli mutlaka yzın.
  ŞK

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  09.Nisan.2005
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  32

  43 SERİ NO'LU DAMGA VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ


  6.2.3.1. (31) numaralı fıkra ile "Dernek ve vakıflarca yerleşim yeri, gerçek kişilerce mesken olarak kullanılmak üzere kiralanan ve iktisadi işletmelere dahil olmayan taşınmazlara ilişkin kira mukavelenameleri." eklenmiştir.


  Bu fıkra ile iktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin dernek ve vakıflarca yerleşim yeri olarak veya gerçek kişilerce mesken olarak kiralanmasına ilişkin kira mukavelenameleri istisna kapsamına alınmıştır. Örneğin, bir tüccarın iktisadi işletmesine dahil olmayan gayrimenkulunu bir gerçek kişiye kiralaması durumunda, buna ilişkin kira sözleşmesi damga vergisinden istisna olacak, ancak iktisadi işletmesine dahil bir gayrimenkulunü bir gerçek kişiye kiralaması durumunda söz konusu kira sözleşmesi damga vergisine tabi olacaktır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •