Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kuyumcu Enflasyon Düzeltmesi Sonrası Bilanço

Müdavim Üye

Kuyumcu Enflasyon Düzeltmesi Sonrası Bilanço

Merhaba,
    Kuyumcularda bildiğiniz gibi öteden beri enflasyon düzeltmesi yapıyorduk.
    Bu yeni yapılan bdp güncellemesi sonrasında, enflasyon düzeltmesi sonrası bilanço kuyumcularda aynı mı olacak?
    Luca'nın şuradaki seminerinde 01:49:15 ' de, kuyumcularda düzeltme öncesi ve sonrası bilanço aynı olacak dendi lucada.
    Bu konuda yorumunuz nedir?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Sayın Korkmaz Türk,

Açıkçası Mali idarenin bilanço usülü işletmelerin, enf.düz. yapmış mı yapmamış mı tesbitini yapmak üzere beyanname ekindeki düzeltilmemiş bilanço/ düzeltilmiş bilançodan yapabilir mantığı ile kuyumcu mükellefede diğer mükellefler gibi aynısını yaptık.

Müdavim Üye
    üstad, peki kuyumcularda hangi rakamları baz aldınız? Malum 3 ayda bir yapılan enflasyon muhasebesi rakamları zaten tekrar maliyete giriyor ve yine satılıyor. Sadece 31/12 değişiklik sonrası rakamları mı yazdınız bilançoya?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    31/12/2023 düzeltilmemiş bilançoyu çıktı aldım, enf.düz. her zamanki gibi manuel elle yaptım. bilançoyu tekrar hesaplattım. (gms.net) beyanname ekine cari dönem düzeltilmemiş/düzeltilmiş bilanço kalemlerini aynı getirdi. kağıtla almış olduğum cari dönem düzelmemiş bilanço kalemlerini beyanname ekinde manuel elle doldurdum.