Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Envanterlerin Yazılı ve İmzalı Şekilde Al

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Envanterlerin Yazılı ve İmzalı Şekilde Alınması


  Değerli Meslektaşlarım,


  Değerli Hocamız SMMM Sayın Nusret Kurdoğlu ile istişare ederken, konunun ehemmiyetli olması nedeniyle buraya taşımakta fayda görüyorum.


  Ocak ayı içerisinde bir çok müşterimiz, işyerlerinde stok sayımı yapmaktadır. Neticesinde de envanter listesini oluşturmaktadırlar. VUK kesin bir hüküm konulmasada bu işlem yıllık beyana kadar sürebilmektedir.


  Burada değineceğim konu, biz meslek mensuplarının sorumluluğudur.


  Yıl içerisinde geçici vergi dönemlerinde sayımı mümkün olmayan işyerleri için bilindiği üzere kaydi envanter esas alınmaktadır. Bunuda ortalama kar haddine göre ayarlamaktayız. Ancak yıllık beyan döneminde ise çoğu işyeri için fiili sayımlar geçerli olmaktadır.


  Mart ve Nisan aylarında imza edeceğimiz yıllık beyanlar sorumluluk açısından önem taşımaktadır. Bu beyanı imza etmek demek, kayıtların doğruluğu yanında müşterinin envanter listesinide gördüm demektir. İlerde bir incelemede envanter konusunda mutlaka bunun hesabı bizlerden sorulacaktır.


  Bu nedenle müşterilerden her yıl altı imzalanmış birer envanter listesini elimizin altındasaklamanın uygun olacağını düşünüyorum.


  Diyeceksiniz ki, "kayıt dışı ekonomidefiili sayım ile kaydı envanterler arasında uçurumlar oluşur".Artık onudaburaya yazmıyorum. "Benim müşterimişini bilir."


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Ziyaretci
  Mustafa beye aynen katılıyorum. Mutlaka envanterleri imzalı almak lazımdır.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •