Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geçici vergi üretim faaliyetinden elde edilen kazanç

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL

Exclamation Geçici vergi üretim faaliyetinden elde edilen kazanç

Arkadaşlar kafam karıştı şimdi bi firmamızın brüt üretim karı 955.035,12
    602 den kar direk 310.729,88
    646 dan kar direk 14.466,85
    toplam kar : 1.280.231.85

giderler vs düşünce kar 991.169.- TL
    kkeg 4.959,50.-TL
    toplam kar : 996.128,50.-TL

rakamları yazdım ki bilen bir meslektaşımız direk bilgi versin diye

ticari bilanço karı 36.133,88
    kke 4.959,50
    üretim faaliyetinden elde edilen kazanç 955.035,12

bu durumda sistem 9.451,48 TL ödeme vermekte

normalde 229.109,56 çıkıyor bu kadar istisna doğrumudur ?

teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    sonuçta üretime %1 indirim var ben bir yerde saçmalıyorum ama

Kıdemli Üye
    istisna dediğiniz nedir üstad

Üye
    Nereden
    stajer
    20 seri nolu kurumlar vergisi tebliği en son taslak halinde idi bu indirimler ile alakalı, yayınlandı mı ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    valla ben çözdüm gibi bdp den rakamları manuel yazınca üretim kadar olan kısmı %22 alıyor diğer kısmı %23

ancak uygulayan varmı yoksa bodoslama %23 den mi vereyim hepsiniz karar veremedim 10. bin küsür daha az ödeyecek bu şekilde

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı alperrepla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    istisna dediğiniz nedir üstad
    rakamı direk yazdığımda tamamını istisna algılıyor atta manuel oranı %22 deyince doğru alıyor kafam oradan karıştı ancak uygulayan varmı tebliğ vs sanki yayınlanmadı diyecem ama beyannamede var sonuçta

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    hiç uygulayan yok mu ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    TEBLİĞDE

Taslak Tebliğ’de “üretim faaliyetinden elde edilen kazanç†ifadesi açık olarak izah edilmemiş olmakla birlikte Taslak’ta yer alan örneklere göre imal edilen ürünlerin satışından elde edilen hasılatı değil, imalata ait gider ve maliyet unsurlarından arındırılmış, diğer faaliyet gelirleri ile birlikte toplamda ticari bilanço karına ulaşılır şekilde hesaplanmış üretim kazancının kastedildiği anlaşılmaktadır. Zira Taslakta yer alan tüm örneklerde tüm faaliyetlerden elde edilen kazanç toplamı, toplam ticari bilanço karı tutarını vermektedir. Bu noktada imalatın yanı sıra farklı faaliyetlerden de kazanç elde eden kurumların imalat kazancının tespitinde dikkat edilmesi gereken husus; ticari bilanço karının her bir faaliyet türü itibari ile ayrıştırılması gerektiğidir. Diğer bir ifade ile birden fazla faaliyeti bulunan firmaların her bir faaliyete ait gelir,gider ve maliyet unsurlarını ayrı ayrı hesaplayabiliyor olmaları beklenmektedir. Ancak söz konusu Taslak Tebliğ’de ticari bilanço karına dahil olan temettü gelirleri, faiz gelirleri, konusu kalmayan karşılıklar,menkul kıymet satış kar ve zararları,kambiyo kar ve zararları,finansman giderleri gibi finansal kalemler ile diğer olağanüstü gelir ve gider unsurlarının nasıl değerlendirileceğine değinilmemiştir.

BEN NE YAPACAM DÜNDEN BERİ KARAR VEREMEDİM
    İndirimli oran uygulanacak matrah: Matrah x Üretim faaliyetinden elde edilen kazanç/ Ticari bilanço karı

Formülü uygulanacaktır.

DİYOR BU FORMÜLÜ UYGULADIĞIMDA BRÜT SATIŞ KARIM ÇIKIYOR ÜRETİM LE İLGİLİ

Kıdemli Üye
    Bu konu herkes için muamma,burada önemli olan giderleri ayırmak.
    Herkes ne yapacağını bilmiyor.
    Benim firmam bu dönem zararda old.için sıkıntı yaşamıyorum ama ilerki dönem sıkıntı olacak.
    Sizin için tam bir bilgi veremiyorum ama araştırmalarım sonucu önemli olan ticari bilanço karını ayrıştırmak
    üretim faaliyetinden elde edilen kazanç dediği ticari karın ayrıştırması yani 955,035,12 değil 36.133,08 in ayrıştırılması
    Burada da en önemli sorun giderleri ayırmak.
    Bunun için gider dağıtım tablosu oluşturmak lazım
    Ticari bilanço karın ne kadarı Üretim faaliyetinden ,ne kadarı ihracat kaynaklı ve ne kadarı ticari mal satışına ait bunu bulmak gerekiyor.
    Herhangi farklı bir bilgiye ulaşırsam yazarım

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı mel34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu herkes için muamma,burada önemli olan giderleri ayırmak.
    Herkes ne yapacağını bilmiyor.
    Benim firmam bu dönem zararda old.için sıkıntı yaşamıyorum ama ilerki dönem sıkıntı olacak.
    Sizin için tam bir bilgi veremiyorum ama araştırmalarım sonucu önemli olan ticari bilanço karını ayrıştırmak
    üretim faaliyetinden elde edilen kazanç dediği ticari karın ayrıştırması yani 955,035,12 değil 36.133,08 in ayrıştırılması
    Burada da en önemli sorun giderleri ayırmak.
    Bunun için gider dağıtım tablosu oluşturmak lazım
    Ticari bilanço karın ne kadarı Üretim faaliyetinden ,ne kadarı ihracat kaynaklı ve ne kadarı ticari mal satışına ait bunu bulmak gerekiyor.
    Herhangi farklı bir bilgiye ulaşırsam yazarım
    teşekkür ederim sonuçta bir formül var aslında o formüle göre 955,035,12 + kkeg rakamı çıkıyor ben üretim kaynaklı kara 955.032,12 yazacam son kararım bu ama korkuyorum da açıkçası