Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 84 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: smmm incelemesi

Müdavim Üye
    Alýntý smmmdenizz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kenan bu kararlardan heryerde var zaten. Kenan Bu konuda Türkiye'deki en deneyimli en ehil kiþilerden biriyim. cümlene çok güldüm. Hangi YMM'ye yaranmaya çalýþýyon.

Aynen öyle diyorum. Hiç bir ymm ile baðlantým yok. Kimseye yaranmýyorum maddi ve manevi olarak kimseye yaranmay ihtiyacým yok. Foruma üye arkadaþlarým çoðu da bunu bilir.

Daha dün üye olmuþsunuz amacýnýz ne anlayamadým. Millet inceleme vs sýkýntýlarla uðraþýyor, zaten caný burnunda, iki satýr destek vermeyecekseniz lütfen rahatsýz etmeyiniz. Her yerde olan kararlardan siz de bir kaç örnek yazsanýz keþke. Ben de en azýndan her yerde olmayanlarý ekleyeyim buraya.

Kýdemli Üye
    Kenan Bey, teþekkürler bilgilendirmeniz için.

Kýdemli Üye
    Nereden
    Ýskenderun
    Sayýn meslektaþlarým.
    Üzerimizdeki yükleri düþününce, bildiðimiz-bilmediðimiz tüm bilgilerin paylaþýlmasýnda fayda olduðunu düþünerek paylaþýmda bulunan arkadaþlarýma teþekkür ediyorum.
    Bu arada mali müþavir incelenirken ya makbuz kesmemiþ ya da giderleri kabul edilmemiþ vs.

Bunun varlýk barýþý ile ilgisini çok anlayamadým. )
    Sevmek Dünyanýn en etkili tek ilacýdýr.
    Ýnsanlarý, hayatý seviniz., mutlu olursunuz.

Yeni Üye
    Alýntý SMMM Kenan GÜMÜÞ Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aynen öyle diyorum. Hiç bir ymm ile baðlantým yok. Kimseye yaranmýyorum maddi ve manevi olarak kimseye yaranmay ihtiyacým yok. Foruma üye arkadaþlarým çoðu da bunu bilir.

Daha dün üye olmuþsunuz amacýnýz ne anlayamadým. Millet inceleme vs sýkýntýlarla uðraþýyor, zaten caný burnunda, iki satýr destek vermeyecekseniz lütfen rahatsýz etmeyiniz. Her yerde olan kararlardan siz de bir kaç örnek yazsanýz keþke. Ben de en azýndan her yerde olmayanlarý ekleyeyim buraya.
    Neyse Kenan iþim gücüm varsa senin narsistliðine laf yetiþtiremem

Müdavim Üye
    Alýntý ÝSA Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aldýðým duyuma göre 100 üzeri mükellef sayýsý olanlar , zarar beyan edenler ve banka hareketleri çok olanlar inceleniyormuþ .
    Evet genel bir denetim deðil. Paniðe gerek yok. Çok az sýnýrlý sayýda meslektaþ incelenecekmiþ. Hiç gelir beyan etmeyen, vergi ödemeyen, zararlý beyanname veren cesur ama sýnýrlý sayýda türkiye geneli 300-500 kiþi gibi meslektaþ potadaymýþ.

Müdavim Üye
    Kenan üstat,

Mesleðinizde iyisinizdir mutlaka. Ama sizden rica ediyorum, böyle cümleler iþimizi yolundan çýkarýr;
    "Siz varlýk barýþýný kanunda ve tebliðde yer aldýðý gibi harfiyen yapýn MAHKEME ÝÞÝNÝ BANA BIRAKIN. Elimde bir sürü farklý ilden vergi mahkemesi ve üst mahkeme kararlarý oluþtu."
    Varlýk barýþý ile alakalý böylesine iddialarda da bulunmanýz bence hatalý. Türkiye Cumhuriyetinde yaþýyoruz. Anayasaya aykýrý bile olsa sadece bir tebliðle, kanunda yazýlý olmayan cezalarýn getirildiði bir memleket burasý. Varlýk barýþýyla alakalý muallakta ve gri alana sahip bir uygulamada, kesin konuþmamak gerekiyor. Böyle bir uygulama var, vergi denetim kabul etmiyor ama yargýda kabul edildiðine dair kararlar mevcut ama aksi yönde de kararlar mevcut diyebilirsiniz mesela.

Ayrýca bir de mali müþavir camiasý olarak, yargýsal iþleri avukatlara býrakmamýz en doðrusu. Vergi yargýsý esas itibariyle vergi kanunlarýný içerse de, usulde dayandýðý noktalar anayasadan baþlar, idari yargýlama usulü kanununa, avrupa insan haklarý mahkemesi kararlarýnýn oluþturduðu içtihata kadar gider. Bir dünya vergi kanunu, pek çok avukattan çok daha iyi biliyoruz, amenna. Ama hiç birimizde tutup idari yargýlama usulünü bilmiyoruz mesela. Ya da mahkemelerin oluþumuna dair kanunlarý bilmiyoruz.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Varlýk barýþýndan yararlanarak Türkiye’ye getirilen veya kayda alýnan varlýklar nedeniyle vergi incelemesi veya vergi tarhiyatý yapýlmayacaktýr. Tebliðde bu yazýyorken , incelenen smmm yada þirketlerle nasýl bir alaka kurdunuz.
    Kendini Bil Kendini

Kýdemli Üye
    Nereden
    Ýzmir
    bende zarar bildirenlere inceleme gelmiþ diye duymuþtum.

Müdavim Üye
    Alýntý Kerem21 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kenan üstat,

Mesleðinizde iyisinizdir mutlaka. Ama sizden rica ediyorum, böyle cümleler iþimizi yolundan çýkarýr;

Varlýk barýþý ile alakalý böylesine iddialarda da bulunmanýz bence hatalý. Türkiye Cumhuriyetinde yaþýyoruz. Anayasaya aykýrý bile olsa sadece bir tebliðle, kanunda yazýlý olmayan cezalarýn getirildiði bir memleket burasý. Varlýk barýþýyla alakalý muallakta ve gri alana sahip bir uygulamada, kesin konuþmamak gerekiyor. Böyle bir uygulama var, vergi denetim kabul etmiyor ama yargýda kabul edildiðine dair kararlar mevcut ama aksi yönde de kararlar mevcut diyebilirsiniz mesela.

Ayrýca bir de mali müþavir camiasý olarak, yargýsal iþleri avukatlara býrakmamýz en doðrusu. Vergi yargýsý esas itibariyle vergi kanunlarýný içerse de, usulde dayandýðý noktalar anayasadan baþlar, idari yargýlama usulü kanununa, avrupa insan haklarý mahkemesi kararlarýnýn oluþturduðu içtihata kadar gider. Bir dünya vergi kanunu, pek çok avukattan çok daha iyi biliyoruz, amenna. Ama hiç birimizde tutup idari yargýlama usulünü bilmiyoruz mesela. Ya da mahkemelerin oluþumuna dair kanunlarý bilmiyoruz.
    Burada yazdýðýnýz görüþlere kesinlikle katýlmýyorum. Ben mesleðimde çok iyiyim demiyorum (ki onda da fena deðilimdir) varlýk barýþý konusunda çok iyiyim dedim. Ýþimiz gereði birçok mevzuatla uðraþýyoruz. Bu uðraþlarýn neticesinde o iþle ilgili istemesek bile uzmanlaþabiliyoruz. Bu iþlerden biri de vergi sorunlarý ve çözüm yollarý. Zaten 3568 sayýlý meslek kanunu bize bu iþlerle ilgili görüþ ve bilirkiþi raporu yazmaya izin veriyor. Bizim yaptýðýmýz bir nevi görüþ yazýsý. Yazýlan dava dilekçelerinin kontrolü. Bu kontrol neticesinde varsa gerekli düzeltmelerin yapýlmasý, önerilerin hayata geçirilmesi. Raporlardaki hatalarýn ortaya çýkarýlmasý vb.

Baþkasýný bilmiyorum ama ben iþim gereðin Anayasayý, Anayasa mahkemesi kararlarýný ve bu kararlara hakim olan genel ilkeleri(eþitlik, hakkaniyet, mülkiyet hakký, hukuki güvenlik, öngörülebilirlik vs vs), iþimi ilgilendiren AÝHM kararlarý, bütün ülkelerle yapýlan çifte vergilendirmeyi önleme anlaþmalarý, idari yargýlama usulü kanunu (örnek danýþtay kararlarýyla birlikte) konularýný aþýrý derecede hakimim. Son 20 yýlda çýkmýþ olan hemen hemen çoðu Danýþtay ve bölge idare mahkemesi kararlarýný okumuþumdur. Son geliþmeler de hakimim.

Ýþim gereði çeþitli illerden avukatlar dava dilekçeleri ve vergi incelemeleri konusunda destek talep ediyorlar. Ben de o destekleri kýrmýyorum. Bizim iþimiz yargýsal iþler deðil, sadece kendi alanýmýzý ilgilendiren uzmanlýk konularýnda yargý camiasýna ve meslektaþlara destek olmak, onlarýn göremediði þeyleri göstermek. Bizim desteðimiz olmadan çoðu iþi eksik veya hatalý yapýyorlar. Bizler yaptýðýmýz iþler, inceleme ve görüþlerle bunu engelliyoruz.

Müdavim Üye
    Alýntý gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Varlýk barýþýndan yararlanarak Türkiye’ye getirilen veya kayda alýnan varlýklar nedeniyle vergi incelemesi veya vergi tarhiyatý yapýlmayacaktýr. Tebliðde bu yazýyorken , incelenen smmm yada þirketlerle nasýl bir alaka kurdunuz.
    Varlýk Barýþý 2 þekildedir:

1-Yurt dýþýndan getirilen varlýklarýn Tr de beyaný ve EKli belge ile banka veya aracý kuruma para yatýrýlmasý þeklinde olaný,
    2- Yurt içindeki varlýklarýn BDP deki YURT7256 beyanname ile beyaný ve genel olarak beyan edilen rakamýn bankaya yatýrýlmak suretiyle ispatlanmasý.

Varlýk barýþý bundan 5-6 yýl önce sadece yurt dýþýndan getirilen varlýklarý kapsýyordu sonrasýnda yurt içi varlýklarý da kapsamaya baþladý.

Gerektiði gibi mesleðimizle ilgili araþtýrmalarý yapmýyoruz. Bildiðimiz þeylerin kaymaðýný baþkasýna yediriyoruz.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/va...tismasi/488404

bakýn burada yazýlmýþ. Maliyenin görüþü bile var.

Yukarýda arkadaþlar twit paylaþmýþlar. O twitlerdeki insanlara tel edip sorun. varlýk barýþýný yapmak için sadece varlýk barýþý konusunda akýl vermek için 30-50bin TL arasý para istiyorlar. Evet test edip onaylayabilirsiniz.

Genel olarak BDP den beyannameyi verip, banka hesabýna para yatýrýlacak bilgisi için bu parayý istiyorlar. Ben size bu bilgiyi bedava veriyorum. :-)

Ayaðýnýza doktor gelmiþ, bana tuhaf tuhaf þeyler söylüyorsunuz. Kimisi de dalga geçiyor.

O dalga geçenleri 1-2 sene sonra göreceðim ben :-)

kenangumus@yahoo.com