Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yasal defterlerin zayii olması hk.

Üye

Yasal defterlerin zayii olması hk.

Merhabalar, 2022 yilinda yeni tesis edilen insaat sektorunde faaliyet gosteren sahis firmasi kurulusu yaptik, defterlerini tasdik ettirdik. Daha sonrasinda tasdik ettirilen defter sayfalarini yanlislikla musvette olarak kullandigimizi farkettik, elimizde yevmiye defterinin kapak ve son sayfasi mevcut, kebir defterinin kapak sayfasi mevcut, envanter defterinin kapak sayfasi mevcut. Ozetle cogu sayfa kullanilmaz halde. Mahkemeden zayi belgesi almamiz icin mahkemeye basvurmamiz gerekiyormus, bu is hem cok mesakatli hemde musterimizin bilgisi dahilinde olacagindan bir guven kaybi olacagindan bu sekilde ilerlemekte istemiyoruz. Baska bir yolu varmidir bilgilendirebilir misiniz ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Aynı yevmiye numarası ile yeteri kadar yaprak.notere rica edip yaptırabilirsiniz

Üye
    Noter, zayi belgesi almami istedi baska sekilde yapamayacagini belirtti

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Sayın unfal geçmiş olsun. Mahkeme tek çözüm gibi görünmektedir.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Sevgili Arkadaşlar. Birbirimize yardımcı olma konusundaki iyi niyetimden şüphem yoktur.
    Bazı pratik çözümleri özelden paylaşırsak daha uygun olacağını düşünüyorum. Burada açık açık paylaşınca olacak olan şey çoğu zaman oldurulamıyor-oldurulmuyor. Olmuyor.
    Çünkü bu paylaşım sitesine gerçekten birçok kişi ve kurum takip ediyor. Naçizane fikrimdir.
    İyi çalışmalar diliyorum.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Hakimler kolay kolay zayi belgesi vermiyor defterler mükellefin korumasındadır meslek mensubun da olması tamamen itimattır.Geçen ayın elektirik faturasını vermeyen bir müşteri sana verdim kaybetmişsindir dedi çıktı işin içinden yani emanet meslek mensubununu aleyhine kullanılabilir sayın mükellef yangın yok sel yok ben yazmak için verdim diyecektir o zamanda noterde yevmiye nosu olmasına rağmen defter belge ibraz etmemekten ceza çıkabilir kdv indirimleri kabul edilmeyebilir yüklü kdv veren bir mükellef ise mazallah belge bile tehlikeye girer .Nasil zayi oldu diye sorulacaktır kalıntıları istenecektir.Tasdikli nüshaların müsvette yapılmasına terim bulamıyorum sonuçta emanet belgeler kasada saklamamız lazım , gerçi zaman aşımı sonrası beyaz defterleri geri dönüşüme verecek kadar cesur kişilerin varlığını duyuyoruz.Geçmiş olsun zor bir yol bekliyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    özel mesaj gönderdim size. Gelmediyse buraya mail bırakırsanız mailden gönderirim

Müdavim Üye
    Alıntı unfal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, 2022 yilinda yeni tesis edilen insaat sektorunde faaliyet gosteren sahis firmasi kurulusu yaptik, defterlerini tasdik ettirdik. Daha sonrasinda tasdik ettirilen defter sayfalarini yanlislikla musvette olarak kullandigimizi farkettik, elimizde yevmiye defterinin kapak ve son sayfasi mevcut, kebir defterinin kapak sayfasi mevcut, envanter defterinin kapak sayfasi mevcut. Ozetle cogu sayfa kullanilmaz halde. Mahkemeden zayi belgesi almamiz icin mahkemeye basvurmamiz gerekiyormus, bu is hem cok mesakatli hemde musterimizin bilgisi dahilinde olacagindan bir guven kaybi olacagindan bu sekilde ilerlemekte istemiyoruz. Baska bir yolu varmidir bilgilendirebilir misiniz ?
    Bir an evvel kendi isteğinizle e-deftere geçip, başvuru tarihten sonraki ilk aydan itibaren e defter kullanmaya başlayabilirsiniz. Boşuna notere, sağa sola ağız eğmenize gerek yok.

Edeftere kendi isteğiyle geçen firmalar efaturaya gerekli şartlar oluşuncaya kadar geçmek zorunda değiller.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    2022 de kurulan şahıs firmasıysa ve noter yeniden defter tasdiki konusunda yardımcı olmuyorsa çözüm çok basit. Mükellefi defter beyan sistemine kaydedin, 2022 yılı defterini DBS olarak tutun. 2021 yılında bilanço şartlarını taşıyan bir mükellefi kapatıp açmadıysanız niçin bilanço defteri tasdik ettiniz onu da anlamadım.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.