Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SMMM Sorumluluk Raporu Ödeme Emrine Karşı Kazanılan DAVA Örneği 2022

Müdavim Üye
    Alıntı baranbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benzer bir olay SGK başıma geldi. Süreç çok sıkıntılı. Haklı olduğunu anlatmak ayrı bir dert. Başına ilk defa gelmesi ayrı bir konu. ne olduğunu anlayana kadar AĞIR CEZA mahkemesinde aldım soluğu. Süreçler çok benzer odanın bu hizmeti ve yönlendirmeyi standart şekilde yapması lazım. Birçok şey matbu. Avukata vs. ihtiyaç bile olmadan kendi içimizde çözebiliriz. Ama kimse başına gelmediği için bilmiyor. Bilende (AVukat) önce para konuşmadan yardımcı olmuyor. Avukata gittim senin suçunun cezası şu kadar yıldan başlar yatarı vs. diye başlıyor sonra şu fiyata bakarım diyo. O da tanıdık. Ama Allah düşürmesin süre 5 yıl civarı sürüyor. Anlatılmaz yaşanır derlerya feci... sonuç yok Kazansan neye karşı kime karşı ne için.
    Benzer bir olay bizim de başımıza geldi. Asliye ceza mahkemesi, karşılıksız çek ile alakalı defterleri önce mükelleften, sonra da bizden istedi. Mükellef mahkemeye bilgi vermemiş, duruşmalara da gitmemiş. Bildiğiniz üzere defterleri saklama ve ibraz yükümlülüğü mükellefe ait. Mahkeme kalemi ile görüştük, hakim defterler kendilerinde ise getirsinler, değilse mükellefe teslim ettiklerine dair tutanak getirsinler demiş. Mükellef ise; defterlerini teslim almayı da, mahkemeye vermemizi de kabul etmedi.

Odayı aradık, türmob hukuk işlerinden yardım alın dediler. Türmob'u aradık, mahkeme isterse ve sizde ise vermek zorundasınız dedi. Avukatlarla görüştük, vermezseniz mahkeme hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir, dava açılabilir dediler. Mecburen gönderdik.

Mahkeme şu anda da tanık olarak bizi istiyor.

Öte yandan mükellefte, defterlerimi benden izinsiz müsadereye aldınız, bir de ibraz etme talimatım olmadığı halde mahkemeye ibraz ettiniz, mahkemeden ceza alırsam size dava açarım diyor.

Kanunları bilmekte yetmiyor, ağrı başa gelecekse geliyor.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    213 Sayılı VUK. 5.Maddesine ithafen. 322 seri nolu vuk genel tebliği 3ncü cümlesi:
    Ayrıca, kamu görevlilerince yapılan adli ve idari soruşturmalarla ilgili olarak talep edilen bilgi ve belgeler verilebilir.
    Bence buna istinaden Mahkemenin istediği defter belgeler ya da bunun yerine mükellefe teslim edildiğine dair teslim tutanağı mahkemeye ibraz edilmesinde bir sakınca yoktur.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    213 Sayılı VUK. 5.Maddesine ithafen. 322 seri nolu vuk genel tebliği 3ncü cümlesi:
    Ayrıca, kamu görevlilerince yapılan adli ve idari soruşturmalarla ilgili olarak talep edilen bilgi ve belgeler verilebilir.
    Bence buna istinaden Mahkemenin istediği defter belgeler ya da bunun yerine mükellefe teslim edildiğine dair teslim tutanağı mahkemeye ibraz edilmesinde bir sakınca yoktur.
    Aksi kanaatteyim üstat, ben verilmemesi taraftarıydım.

Bahsettiğiniz tebliğ Maliye Bakanlığınca açıklanabilecek bilgileri içeriyor. O tebliğde de dayanak olarak gösterdiği VUK 5. maddesini yazmışlar.

Ama mesela hem TTK' da hem de VUK' da defterlerin ibrazı ve saklanmasını kanun koyucu mükellefe yüklemiş. Haliyle SMMM'lerin ne böyle bir imkanı var ne de defter ibraz etme yetkileri var. Ama idari yargılama usulü kanunu ve TCK' da bir suç soruşturmasında bilgi ve belgeleri saklamak, mahkemeye sunmamak suçları var.

İki ucu açık bir sonuç. Mahkemeye yardımcı olmak adına mükellefle davalık olacağız gibi görünüyor ama sonucu bende çok merak ediyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı Kerem21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzer bir olay bizim de başımıza geldi. Asliye ceza mahkemesi, karşılıksız çek ile alakalı defterleri önce mükelleften, sonra da bizden istedi. Mükellef mahkemeye bilgi vermemiş, duruşmalara da gitmemiş. Bildiğiniz üzere defterleri saklama ve ibraz yükümlülüğü mükellefe ait. Mahkeme kalemi ile görüştük, hakim defterler kendilerinde ise getirsinler, değilse mükellefe teslim ettiklerine dair tutanak getirsinler demiş. Mükellef ise; defterlerini teslim almayı da, mahkemeye vermemizi de kabul etmedi.

Odayı aradık, türmob hukuk işlerinden yardım alın dediler. Türmob'u aradık, mahkeme isterse ve sizde ise vermek zorundasınız dedi. Avukatlarla görüştük, vermezseniz mahkeme hakkınızda suç duyurusunda bulunabilir, dava açılabilir dediler. Mecburen gönderdik.

Mahkeme şu anda da tanık olarak bizi istiyor.

Öte yandan mükellefte, defterlerimi benden izinsiz müsadereye aldınız, bir de ibraz etme talimatım olmadığı halde mahkemeye ibraz ettiniz, mahkemeden ceza alırsam size dava açarım diyor.

Kanunları bilmekte yetmiyor, ağrı başa gelecekse geliyor.
    Konu başlığından uzaklaşıyorum ama defter tastik işlemlerinde smmm'lerin noter bilgi girişinin mükellefe verilecek olan şifre ile yapılması daha mantıklı.Kanunun neresinde yazıyor defterlerin,smmm tarafından yaptırılacağı?Türmob bu konuya öncelik vermelidir.Yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal misali olmuş sizinki .Çok çok geçmiş olsun,inşallah sıkıntısız bir şekilde atlatırsınız bu süreci.

Yeni Üye
    Selamlar , benim de böyle bir sorunum var cenk2959@gmail.com adresine karar metni gönderebilir misiniz ?

Üye
    arşiv olarak muhafazası için örneği gönderebilirseniz memnun olurum.

Moderatör
    faruk_ertkin@hotmail.com bu eposta adresinden detaylı destek isteye bilirsiniz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    merhaba arkadaşlar

mukelleflerınıze dıkkat edın müteselsi sorumluluk başınıza gelmesin. aksı halde bu konuda vd den ayrılan emeklı memurlar yada avukatlar agzını 30 bınden acıyor bir dilekçe orneği için.

ayrıca bosuna maıl adresıne yazmayın dılekce ornegını degıl dırek ılgılenenın telefon numarasını verıyorlar...cok tuaf...

Moderatör
    Meslektaşımıza teşekkür ederiz. Bölge idare mahkemesi kararını da paylaştı...

Bölge İadrer Mahkemesi Kararı

Konu Forum-Mod tarafından (07.Aralık.2022 Saat 20:58 ) değiştirilmiştir.