Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 Temmuz 2022 OtoGaleri, İnsaat, Emlak, RentAcar E-fatura E-defter Geçiş Hadleri

Moderatör

1 Temmuz 2022 OtoGaleri, İnsaat, Emlak, RentAcar E-fatura E-defter Geçiş Hadleri

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...0220122-10.htm
    “7- Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı);
    a) 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL,
    b) 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL
    ve üzeri olan mükellefler.

Üye
    Peki bilanco olmayan defterler. Mesela emlakcilik yapan mukellefimiz, defter beyan sisteminde isletme defteri olarak devam ediyor. 1 temmuzda efatura 1.1.2023 yilinda edeftere mi gececek.

Müdavim Üye
    Belirtilen sınıf değiştirme hadlerini aşmaz ise e-fatura mükellefi olarak işletme defteri olarak devam edebilir

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı yildizomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belirtilen sınıf değiştirme hadlerini aşmaz ise e-fatura mükellefi olarak işletme defteri olarak devam edebilir
    ömer bey; tahta paleti üretimi yapan bir firmamız var tomruk ve ağacını başka firmalardan alıp tahta palet üretiyor.bu mükellefte e faturamı yoksa sadece inşaat imalat sektöründen mi söz ediliyor.
    Canı yanan sabretsin,canı yakanda yanacağı günü beklesin...

Müdavim Üye
    Sn. yengech , Bu konu hakkında emin değilim.
    Alomaliyeye sormanızı tavsiye ediyorum

Kıdemli Üye
    Alıntı yengech06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ömer bey; tahta paleti üretimi yapan bir firmamız var tomruk ve ağacını başka firmalardan alıp tahta palet üretiyor.bu mükellefte e faturamı yoksa sadece inşaat imalat sektöründen mi söz ediliyor.
    İnşaat veya imalat sektörüyle alakalı bir durum yok onlar Brüt satışları ile değerlendirilir. Gayrimenkul ve Otomobil sektöründe ise alım satım üretim inşaa kiralama vb.faaliyetlerinde ise 2021 yılı için 1.000.000,00 TL 2022 ve sonrası için 500.00,00 TL sınırı bulunmaktadır.

Kıdemli Üye
    Alıntı mirber Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşaat veya imalat sektörüyle alakalı bir durum yok onlar Brüt satışları ile değerlendirilir. Gayrimenkul ve Otomobil sektöründe ise alım satım üretim inşaa kiralama vb.faaliyetlerinde ise 2021 yılı için 1.000.000,00 TL 2022 ve sonrası için 500.00,00 TL sınırı bulunmaktadır.
    inşaat ve imalat derken malzeme bazlı satışları kastettim.

189 u aradım , ikamet amaçlı inşaat faaliyeti yapan mükellefimin brüt satış hasılatı 2021 Yılında 2.500.000,00 TL. 01.07.2022 e-faturaya 2023 yılı dönem başında da e-deftere geçecek dediler.

Üye
    Merhabalar, mükellefin ana faaliyet konusu lahmacun ve pidecilik. 2021 yılında ilk kez, bir defaya mahsus olarak müteahhitlik yaptı ve 1 milyon un altında kazanç elde etti. Fakat iki faaliyetine ait gelir ise b1 milyon un üzerinde.
    Sormak isterim, burada inşaat faaliyeti ve ana faaliyetinden elde ettiği brüt satış hasılatı birlikte mi dikkate alınacak yoksa inşaata ait hasılatı limit altında olduğu için e -Fatura / e- Arşiv fatura ile e- Deftere geçme kapsamına girmeyecek.
    Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Alıntı H.Gülistan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, mükellefin ana faaliyet konusu lahmacun ve pidecilik. 2021 yılında ilk kez, bir defaya mahsus olarak müteahhitlik yaptı ve 1 milyon un altında kazanç elde etti. Fakat iki faaliyetine ait gelir ise b1 milyon un üzerinde.
    Sormak isterim, burada inşaat faaliyeti ve ana faaliyetinden elde ettiği brüt satış hasılatı birlikte mi dikkate alınacak yoksa inşaata ait hasılatı limit altında olduğu için e -Fatura / e- Arşiv fatura ile e- Deftere geçme kapsamına girmeyecek.
    Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
    Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden

Ana faaliyet konusu veya yardımcı faaliyet konusu ile ilgili bir ayrım yapılmadığı için kafalarda soru işareti oluyor fakat koyu işaretlediğim kısımda bu işlemleri yapanlar yazıyor.Riske girmemek açısından e-fatura ve e-deftere geçiş yapın