Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sosyal içerik üreticiliği-7338 s.k youtuber-instagram fenomenleri hk.

Sosyal içerik üreticiliği-7338 s.k youtuber-instagram fenomenleri hk.

KONU :Sosyal içerik ürticiliği 7338 sayılı kanun kapsamında youtuber ve ınstagram fenomenlerin istisnadan faydalanmaları ve belgelendirme hk.durumu

Soru 1-Hiç vergi dairesine kayıt olmamış fenomenlerin vergi ve belge düzeni hakkında bilgi verilmesi?

Cevap 1-Hiç vergi dairesine kayıt yapmamış fenomenler defter tasdik edilmeyecek,defter tutulmayacak,belge düzenlemeyecek,hiçbir suretle beyanname verilmeyecek(istisna sınırı aşılmadığı sürece 2022-880.000,00 TL)Verdiği hizmet ve reklamları karşılığında karşı taraf gider pusulası ile fenomenlere ödeme yapacak ve istisnadan faydalanacağı banka hesabına parası yatırılacak ve banka bu yatırılan paradan %15 kesinti yapılacak..

Soru 2-Vergi dairesinde kayıtlı gelir vergisi mükellefi olan x firmanın youtuber ve ınstagram reklam hizmeti var.Bu hizmetinin haricinde seminer vs.düzenlediği için 2. farklı faaliyeti var..youtuber ve ınstagram reklam hizmeti hizmeti için belge düzeni nasıl olacak? Reklam aldığı firmalara fatura düzenleyecek mi?Bu kişide 7338 sayılı kanun ile gelen istisnadan faydalanmak istiyor.

Cevap 2- ???

Müdavim Üye
    Üstat bende tam anlamadım bu tebliği;
    Bende de bir mükellef var.Mukellefiyeti kapatalım mi ? Ne yapacağımı bilemedim.
    Ssdece bankaya yatsın ve stopaj olsun.
    Ama tebliği okuduğumda da;
    Bu işi yaoan birinin önce mükellefiyet tesis edilecek diyor.Anlamadim.

-burada vergi dairesine kayıt olmayan ile ilgili bir sorun yok..vergi dairesine kayıtı sadece istisna belgesi alabilmesi için kayıt olacak.defter tutmayacak,fatura kesmeyecek,beyanname vermeyecek...ilgili youtuber ınstagram fenomeni aldığı ücreti bankaya yatırcak %15 kesinti yapacak ve vergi olayı bitecek
    -asıl sorun vergi mükellefi olan kişi ve ayrıca ikinci bir faaliyeti varsa(örneğin internet üzerinden satış yapan) bunlar reklam hizmetleri üzerinden geliri, sponsorluk gelirlerinden alacağı ücrete fatura düzenleyecek mi?belge düzeni nasıl olacak

Müdavim Üye
    ikinci bir faaliyeti yok üstat bizim mükellefin,
    reklam alıyor bunun karşılığında fatura kesiyor, birde googl dan her ay tıklanma parası geliyor.Bunun faturasını kesiyor.
    şimdi ben mükellefiyeti kapattırsam olur mu ? sadece bankadan stopaj olsun.?
    SMMM.AŞKIN BULDUK