Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İstisna altında kalan işyeri kiralarında yapılan kesintiler.

Müdavim Üye

İstisna altında kalan işyeri kiralarında yapılan kesintiler.

İyi günler ,
    Gayri menkul sermaye iradında işyeri kirası alan tanıdğım işyeri ve kiraların toplamında istisna tutarının altında kalıyor. ancak işyeri olduğu için stopaj kesintisi yapılıyor bu durumda adına yapılan kira kesintilerini geri alabilme durumu varmı?

Kıdemli Üye
    Alıntı musoyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi günler ,
    Gayri menkul sermaye iradında işyeri kirası alan tanıdğım işyeri ve kiraların toplamında istisna tutarının altında kalıyor. ancak işyeri olduğu için stopaj kesintisi yapılıyor bu durumda adına yapılan kira kesintilerini geri alabilme durumu varmı?
    hiç sanmam

Kıdemli Üye
    gerçi bugün çıkan gv genel teblğinde 50000 e kadar nakit iadenin şartlarını sayarken kira kontratının onaylı sureti filan diye bir ifade var ama ..bu ifadeye dayanarak gmsi da nakit iade mümkünmüş gibi bir anlam çıkıyorsa da uygulamada bugüne kadar gmsi da iadeye hiç rastlamadım (nakit veya mahsuben) belki bir değişiklik yapmışlardır..

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    stopaj kesintileri nihai vergi olarak sayılır.Bu şekilde ifade ediyor sadece beyanname vermek zorunda olanlar için iade söz konusu idare uyanık aleyhine olan işlere bakmıyor memurumu meşgul etme diyor .Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    iğneyi kendime çuvaldızı halka misali alırken birşey yokda istediğinde sıkıntı var işte. cevap verenlere teşekkür ederim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    Alıntı musoyaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi günler ,
    Sayın musoyaz ben daha önce ki senelerin birinde mahsuben iade yaptırmıştım. Kira kontratının aslını ve fotokopisini , damga vergisinin yatırıldığına dair makbuzu, kesilen stopajı gösterir beyan ve tahakkukun suretini istediler. Bir de kontratta rayiç bedele uygun bir kira sözleşmesi yapılmış mı diye kontrol yapıldıktan sonra işleme aldılar ( Bu yapılan işlemi şifahen söylediler ). İşlemler biraz yavaş ilerledi ama sonunda yaptırmıştım.
    SMMM Gökhan ÇİFTÇİOĞLU

Müdavim Üye
    Hasan ustadin dediği gibidir.