Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Amazon veya Shoiper den satış yapmak

Müdavim Üye

Amazon veya Shoiper den satış yapmak

Amazon veya Shoiper gibi uygulamalardan satış yapanların vergilendirilmesi firma tarafından yapılıyormuş peki burada satış yapan kişi sgk dan yetim maaşı alıyorsa maaşı kesilir mi bu yönde uygulama nasıl bilen var mı acaba ?

Müdavim Üye
    yorumu olan yok mu ?

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Firma tarafından vergilendirmeden kasıt sanırım stopaj kesintisi yoluyla almalarıdır. Bu tarz durumlarda da maaşlara bir etkisi olmaz fiilen vergi kaydı açılmıyor.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Kıdemli Üye
    Amazon'u zaten biliyordum da Shoiper 'e şimdi baktım. İnternet üzerinde yalan yanlış bilgiler var. Amazon da Shoiper de e-ticaret yapmak için altyapı sağlayan firmalar, dolayısıyla bu vb firmaların şahıs yada tüzel kişiler adına vergi kesintisi yapma gibi dertleri/sorumlulukları yok.

Trendyol,hepsiburada gittigidiyor neyse onlar da aynı şekilde. Satış yapan kişi, Esnaf muaflığından yararlanmıyorsa vergi kaydı açtırmak zorundadır .

Esnaf muaflığı ile ilgili yapılan ek düzenleme;

"(1) 7256 sayılı Kanunla, 193 sayılı Kanunun esnaf muaflığını düzenleyen 9 uncu maddesinin
    birinci fıkrasına aşağıdaki (10) numaralı bent eklenmiştir.
    “10. Ayrı bir iş yeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine ve alet
    kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve benzeri elektronik
    ortamlar üzerinden satanlar. Bu bent kapsamında esnaf muaflığından faydalanılabilmesi için
    Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alınması, Türkiye’de kurulu bankalarda bir ticari hesap
    açılması ve tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şarttır....."

Müdavim Üye
    L.SAHİN tesekkürler arkadasım shoiperde işlem yapıyor firma vergi kesintisi yapıp yatırıyormuş vergi dairesinden baktırmış, arkadaşım dut ve yetim maaşı alıyor bu yönden durum ne olur biliyor musunuz

Müdavim Üye
    merhaba
    amazondan satış yapmak için vergi mükellefiyeti açtık ama sonradan amazon türkiye hesabı olmadığını öğrendik, amazon yurtdışından alıp yurtdışında satış yapılıyor, ve ayda 2-3 satış oluyor 50 dolar civarında, vergi mükellefiyetinin devam etmesi gerekiyor mu ? belli bir sınırı var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim.