Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işyeri emsal kira bedeli

Üye
    Nereden
    smmm

işyeri emsal kira bedeli

Merhabalar,
    İşyeri kendisine ait olan avukat mükellef işyerinin bir odasını eşine ait limited şirkete kiraladığında emsal kira bedeli (işyeri emlak değeri:105.000,00 tl dir) 105.000,00x%5 olarak mı hesaplanır ?kendisi de kullandığı için emsal bedelin yarısı olarak hesaplanabilirmi?
    iyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Açılışta eş olduğu için 1. derece yakından bedelsiz olarak kiralamayı seçilip devam edilebilir. Sonuçta kira ödemesi yapılmayacak

Buna göre, mülkiyeti babanıza ait olan işyeri için nakden veya hesaben kira ödemesinde bulunmamanız ve defter kayıtlarınızda bedelsiz olarak tahsis edilen işyerine ait kira ile ilgili herhangi bir gidere yer verilmemiş olması kaydıyla gelir vergisi tevkifatı yapılmayacak olup, başkaca tevkifata tabi ödemede bulunulmaması halinde muhtasar beyanname verilmeyecektir

https://www.gib.gov.tr/mukellefin-ba...gisi-tevkifati
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Ltd. Şti ne kiralanan yer için tevkifat uygulanacaktır.
    Bahse konu işyeri ltd. Şti. ne kira konusudur. Mal sahibinin eşi şirketin ortagı durumundadır. Şirket 1. Derece yakını olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Şirket bir kurumdur.!
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı deniz9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    İşyeri kendisine ait olan avukat mükellef işyerinin bir odasını eşine ait limited şirkete kiraladığında emsal kira bedeli (işyeri emlak değeri:105.000,00 tl dir) 105.000,00x%5 olarak mı hesaplanır ?kendisi de kullandığı için emsal bedelin yarısı olarak hesaplanabilirmi?
    iyi çalışmalar.
    Eşine kiralamıyor limited şirkete kiralıyor dikkat...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Mesajı gönderdikten sonra gördüm Sayın Başpınar benden önce aynı cevabı vermiş kendisine teşekkür ediyorum

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Şafak arkadaşımız soruda eşine ait deyince şahıs işletmesi olarak yorum yapmış ltd. Şti. ni atlamış olabilir onada teşekkür ederiz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şafak arkadaşımız soruda eşine ait deyince şahıs işletmesi olarak yorum yapmış ltd. Şti. ni atlamış olabilir onada teşekkür ederiz.
    Düzeltme için teşekkürler üstat, kolay gelsin.
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    karışmalıkta sorunun cevabı atlandı.tek bir daire olarak düşünülürse bir işyerinde 2 ayrı işletme olamayacağından eşinin sermaye koyduğu firma olması önemli değil sonuçta bir tüzel kişiliktir tüzel kişilikle akraba olunmaz bence tüm bedelden stopaj uygulanır.Yarısından uygulanmak istiyorsa işyerini 2 ayrı bölüm olarak belediye emlak servisinden beyanı yenilemelidir diye yorumluyorum. O zamanda tamamı kiralıkta olup kendine işyeri kalmamış duruma düşmemek için a-b olarak ayrılması gerekir Kolay gelsin.

Üye
    Nereden
    smmm
    işyeri daire olup bir odası şirkete kiralanmıştır .vergi dairesi gelip metre kare üzerinden hesaplayıp yoklama tutanagı düzenlemişti. Kira sözleşmesini; vergi değerinin %5 tutarının yarısından fazla bir tutar olarak düzenlemiştik .sözleşmedeki kira tutarı bankaya yatırılıp stopajı ödenmekte. Belediye kısmını anlayamadım emlak beyanını Tapu ile yapmıyormuyuz o zaman proje tadilatı ,iki ayrı oturma ruhsatı ,Tapu işlemleri vb gerekmezmi ?

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Bir işyerinde iki ayrı faaliyet yürütülebilir. Belediye ruhsat yönünden sorun çıkarmadığı sürece sorun olmaz. Kiraz kontratı üzerinden stopajınızı beyan edersiniz olur biter. Önemli olan kiraz sözleşmesi ve kira bedelidir. Maliye gerekli yoklamayı tutmuş sorun olacagını sanmıyorum.