Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Enflasyon Düzeltmesi ( muhasebesi ) Yapılacakmı ?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

Enflasyon Düzeltmesi ( muhasebesi ) Yapılacakmı ?

arkadaşlar bu konu hakkında duyumu vs. bilgisi olan varmı kapıya dayandı diye yazı yazan uzmanlar var muhasebe sitelerinde ama bir iki tane yazı var çok fazla konuşulmuyorda ama VUK.mük.298.maddeye göre son 3 yıl ve içinde bulunulan yıl rakamı kısmı kasım itibari ile oluşmuş durumda gibi duruyor ne olacak yasamı çıkaracaklar veya ne yapacaklar bu maddenin uygulanmaması için ne olacağı belli değil ve bir taraftanda 7326 sayılı kanun kapsamında yeniden değerleme yapan firmalar var veya ay sonuna kadar yapacak olanlar var ve cevap bekleyen sorular var, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    https://hadisatdanismanlik.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20211026-1.htm

MADDE 31 – 213 sayılı Kanunun mükerrer 298 inci maddesinin başlığı “Enflasyon düzeltmesi, yeniden değerleme oranı ve yeniden değerleme:†şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Ç) Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri (kollektif, adî komandit ve adî şirketler dâhil, (A) fıkrasının (9) numaralı bendi kapsamında söz konusu fıkranın (1) numaralı bendinde yer alan şartlara bakılmaksızın enflasyon düzeltmesi yapanlar ile kayıtlarını Türk para birimi dışında başka bir para birimiyle tutmalarına izin verilenler hariç), (A) fıkrasında yer alan enflasyon düzeltmesi yapma şartlarının gerçekleşmediği hesap dönemlerinin sonu itibarıyla, bilançolarına dâhil bulunan amortismana tabi iktisadi kıymetlerini (bu niteliklerini korudukları müddetçe sat-kirala-geri al işlemine veya kira sertifikası ihracına konu edilenler hariç) ve bunlar üzerinden ayrılmış olup bilançolarının pasifinde gösterilen amortismanları aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda yeniden değerleyebilirler.

1. İktisadi kıymetlerin maliyet bedellerine eklenmiş bulunan (iktisadi kıymetlerin aktifleştirildiği hesap dönemine ilişkin olanlar hariç) kur farkları ve kredi faizleri (bunlara isabet eden amortismanlar dâhil) yeniden değerleme kapsamına girmez.

2. Yeniden değerlemede, iktisadi kıymetlerin ve bunlara ait amortismanların, bu Kanunda yer alan değerleme hükümlerine göre tespit edilen ve değerlemenin yapılacağı hesap dönemi sonu itibarıyla yasal defter kayıtlarında yer alan değerleri dikkate alınır. Amortismanın herhangi bir yılda yapılmamış olması durumunda, yeniden değerlemeye esas alınacak tutar bu amortismanlar tam olarak ayrılmış varsayılarak belirlenir.

3. İktisadi kıymetlerin (2) numaralı bende göre tespit edilen değerleri ve bunlara ilişkin amortismanların, yeniden değerlemenin yapılacağı yıla ait olan yeniden değerleme oranı ile çarpılması suretiyle yeniden değerleme sonrası değerleri bulunur.

Yapılacak değerlemede yeniden değerleme oranı olarak (B) fıkrasında belirtilen oran dikkate alınır. Kendilerine özel hesap dönemi tayin olunan mükellefler için, özel hesap döneminin başladığı takvim yılına ait oran esas alınır.

Geçici vergi dönemleri itibarıyla yapılacak değerlemede esas alınacak yeniden değerleme oranı, bir önceki yılın Kasım ayından başlamak üzere; 3, 6 ve 9 uncu aylarda bir önceki 3, 6 ve 9 aylık dönemlere göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı esas alınmak suretiyle belirlenir.

4. Yeniden değerleme neticesinde iktisadi kıymetlerin değerinde meydana gelen değer artışı, yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin her birine isabet eden değer artışı ayrıntılı olarak görünecek şekilde, bilançonun pasifinde özel bir fon hesabında gösterilir. Değer artışı, iktisadi kıymetlerin yeniden değerleme sonrası ve yeniden değerleme öncesi net bilanço aktif değerleri arasındaki farktır. Net bilanço aktif değeri, iktisadi kıymetlerin bilançonun aktifinde yazılı değerlerinden, pasifte yazılı amortismanların tenzili suretiyle bulunan değeri ifade eder. İktisadi kıymetler için amortismanın herhangi bir yılda yapılmamış olması durumunda söz konusu değer, bu amortismanlar tam olarak ayrılmış varsayılarak belirlenir.

5. İktisadi kıymetlerini bu fıkra kapsamında yeniden değerlemeye tabi tutan mükellefler bu kıymetlerini, yeniden değerleme sonrasında bulunan değerleri üzerinden amortismana tabi tutmaya devam ederler. Yeniden değerlemeye tabi tutulanların her birine isabet eden değer artışları ile bunların hesap şekilleri amortisman kayıtlarında ayrıntılı olarak gösterilir.

6. Pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışı tutarının, sermayeye ilave edilme dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen kısmı, bu işlemin yapıldığı dönem kazancı ile ilişkilendirilmeksizin bu dönemde gelir veya kurumlar vergisine tabi tutulur. Sermayeye eklenen değer artışları, ortaklar tarafından işletmeye ilave edilmiş kıymetler olarak kabul edilir. Bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

7. Yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması (satış, devir, işletmeden çekiş, tasfiye gibi) halinde, bunlara isabet eden pasifte özel bir fon hesabında gösterilen değer artışları aynen amortismanlar gibi muameleye tabi tutulur.

8. Her yılın yeniden değerleme oranı ancak o yıla ait değerlemede nazara alınabilir. Yeniden değerlemenin herhangi bir yıl yapılmamasından veya değerleme oranının düşük uygulanmasından dolayı daha sonraki yıllarda geçmiş dönemlere ilişkin yeniden değerleme yapılamaz.

9. Hesap dönemi içinde aktife giren iktisadi kıymetler için aktife girdiği hesap döneminde, yeniden değerleme yapılmaz.

10. Yeniden değerlemeye tabi tutulan iktisadi kıymetlerin elden çıkarılmasından önce (A) fıkrasında belirtilen enflasyon düzeltmesi yapılmasına ilişkin şartların oluşması halinde, anılan fıkranın (7) numaralı bendi uyarınca enflasyon düzeltmesi yapılır. Söz konusu bent gereği öz sermaye kalemlerinin düzeltilmesinde bu madde kapsamındaki yeniden değerleme değer artış fonu öz sermayeden düşülür. Ayrıca mezkûr değer artış fonunun sermayeye ilavesi nedeniyle oluşan sermaye artışları sermaye artışı olarak dikkate alınmaz ve enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaz.

11. (A) fıkrası uyarınca enflasyon düzeltmesine ilişkin şartların oluştuğu dönemlerde, bu fıkra uyarınca yeniden değerleme yapılmaz. Anılan fıkrada belirtilen enflasyon düzeltmesine ilişkin şartların oluşmadığı ilk hesap döneminden itibaren, bu fıkra hükümleri uyarınca yeniden değerleme uygulamasına devam olunabilir. Bu durumda iktisadi kıymetlerin yeniden değerlemesine esas değerler olarak, enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş son bilançoda yer alan değerler dikkate alınır. Bu değerin tespitinde, iktisadi kıymetler için amortismanın herhangi bir yılda yapılmamış olması durumunda, bu amortismanlar tam olarak ayrılmış varsayılır.

12. Bu fıkra kapsamında yeniden değerleme yapılan hesap döneminden sonra (A) fıkrası uyarınca enflasyon düzeltmesi şartlarının yeniden oluşması durumunda, bu fıkra hükümlerine göre yeniden değerlemeye tabi tutulmuş olan iktisadi kıymetler ile bunlara ilişkin amortismanlar düzeltilmiş son değerleri dikkate alınarak enflasyon düzeltmesine tabi tutulur.

13. Yeniden değerlemenin herhangi bir yılda yapılmaması durumunda, sonraki hesap dönemlerine ilişkin olarak bu fıkra kapsamında yeniden değerleme yapılabilir.

14. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.â€

Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Uygulama tebliğinin yayınlanması ile yol haritası çizilebilinecek fakat hernedense her şey geç kalıyor. Bir uygulama bitmeden diğer uygulamaya atlıyoruz/atlatılıyoruz. Konu o kadar çok kafaları karıştırdı ki...
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın metin bey maddeye Ç) bendi eklendi 7338 sayılı torba yasa ile ama enflasyon düzeltmesi yapılmayan dönemlerde bu yeniden değerleme uygulanabilecek her geçici vergi döneminde ama asıl soru 7326 ile YD.var hemde 7338/52.madde ile 7326 benzeri madde var iken enf.düz.olacakmı veya ertelenecekmi veya ne olacak yıl sonu ile kanun maddesi mük.298/A maddesi uygulanmak zorunda kalınırsa ne olacak buna cevap arıyorum ve karşıma ? çıkıyor olacakmı olmayacakmı, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Yol Haritası
    Yıl sonu itibarıyla yani 31/12/2021 tarihli bilançolarda enflasyon düzeltmesi yapılması ihtimali oldukça güçlendi. Bu ay (Aralık 2021) için endeksteki değişim 0 (sıfır) olsa bile enflasyon düzeltmesi zorunlu hale gelecek.

Henüz isteğe bağlı yeniden değerleme yapmamış olanlar için enflasyon düzeltmesinin zorunluluğu karşısında ve mevcut yasal düzenlemeler doğrultusunda yol haritası önerelim mi?

Enflasyon Düzeltmesi Özeti
    Bilindiği üzere; enflasyon düzeltmesinde parasal olmayan kıymetler, deftere kayıt (satın alma, tahsil, ödeme, tescil, intikal, devir vb.) tarihi itibarıyla düzeltilecektir. Yeniden değerleme yapılmış ise düzeltilecek tutardan tenzil edilecek yani iptal edilecektir.

Bu düzeltmeler sonunda; aktifte bulunan parasal olmayan kıymetlerdeki artış, pasifte bulunanlardan fazla ise aradaki fark kâr olarak, tersi durumda, pasifte bulunan parasal olmayan kıymetlerdeki artış, aktifte bulunanlardan fazla ise zarar olarak sonuç hesaplarına yansıyacaktır.

Zorunlu enflasyon düzeltmesine geçilip geçilmeyeceğine dair Aralık endeksi 3/1/2022 tarihinde saat 10.00’da Türkiye İstatistik Kurumunca ilan edilecektir.

Yeniden Değerlemenin Özeti
    Vergi Usul Kanununun Geçici 31. Maddesine 7326 sayılı Kanunla eklenen fıkra kapsamında, 09.06.2021 tarihi itibarıyla aktiflerine kayıtlı bulunan taşınmazlar ile amortismana tabi diğer iktisadi kıymetler, isteğe bağlı olarak yeniden değerlenebilir ve değer artışı tutarı üzerinden %2 oranında hesaplanan vergi, yeniden değerleme işleminin yapıldığı tarihi izleyen ayın sonuna kadar bir beyanname beyan edilir.

Yeniden değerleme için ise son tarih 31/12/2021 olarak belirlenmiştir. Buna göre yeniden değerleme yapılmasına karar verilmiş ise en son 31/12/2021 tarihinde yapılacak ve Ocak 2022 sonuna kadar bir beyanname ile beyan edilecektir.

Yol Haritası
    Adım #1: Yeniden değerleme yapılmalıdır.
    31/12/2021 tarihine kadar itibarıyla yasal bir düzenleme ile enflasyon düzeltmesi iptal edilmemiş ise daha sonra iptal edilmesi veya Aralık 2021 endeksinin düşük çıkması olasılığına karşı mevcut avantajları kaybetmemek amacıyla yeniden değerleme yapılmalıdır.

Adım #2: Beklenmelidir.
    Yeniden değerleme beyannamesinin verilmesi için önümüzde bir ay daha vardır. Yapılan yeniden değerlemenin yasal defterlere kaydı için de 10 günlük süre olduğunun da hatırda tutulması gerekir.

Bu süre içinde enflasyon düzeltmesinin zorunlu olup olmayacağı (bana göre en geç 3/1/2022 tarihinde) belli olacaktır.

Adım #3: Enflasyon düzeltmesi zorunlu hale gelmez ise yapılan yeniden değerlemeye ilişkin (yevmiye kayıtları 31/12/2021 tarihi itibarıyla deftere kaydedilmedi ise kaydedilerek) %2 vergilendirmeye esas yeniden değerleme beyannamesi verilmelidir.

Enflasyon düzeltmesi zorunlu hale gelirse; yapılan yeniden değerlemeye ilişkin yevmiye kayıtları 31/12/2021 tarihi itibarıyla deftere kaydedildi ise ters kayıtla iptal edilmelidir. Dönem sonu amortisman kayıtları yapıldı ise bu kayıtlar da iptal edilmelidir. Enflasyon düzeltmesi yapılmalı, düzeltmeye ilişkin yevmiye kayıtları yapılarak buna göre dönem sonu bilançosu ve gelir tablosu hazırlanmalıdır.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bugün konu hakkında alomaliye sitesinde konuya YMM Ferit TAŞ beyde değinmiş, konu bu kadar hassas ama kimse şu olacak demiyor bürokrasiden veya yetkililerden bir anlam veremiyorum son haftayımı bekleyeceğiz çünkü 7326 sayılı kanun kapsamındaki Yen. Değ. uygulaması 31.12.2021 son tarih ve sıkıntıya girmemesi için değ. beyannamesini bu tarihte vermek ve birinci taksidi ödemek lazım ama ne olacak nasıl olacak kimse bir şey demiyor ve tüm sıkıntıyı gene meslek mensubu arkadaşlar bizler çekiyoruz, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar bugün konu hakkında alomaliye sitesinde konuya YMM Ferit TAŞ beyde değinmiş, konu bu kadar hassas ama kimse şu olacak demiyor bürokrasiden veya yetkililerden bir anlam veremiyorum son haftayımı bekleyeceğiz çünkü 7326 sayılı kanun kapsamındaki Yen. Değ. uygulaması 31.12.2021 son tarih ve sıkıntıya girmemesi için değ. beyannamesini bu tarihte vermek ve birinci taksidi ödemek lazım ama ne olacak nasıl olacak kimse bir şey demiyor ve tüm sıkıntıyı gene meslek mensubu arkadaşlar bizler çekiyoruz, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    Size cevap olarak, bir önceki mesajla yol haritası önerdim ya. Okumamışsınız. Okusaydınız Beyannamenin 31.12.2021 de değil 31.01.2022 tarihinde verileceğini görmüş olurdunuz.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın gürol demir sizin demenize gerek yok kanun çıkalı bu kanunun ilgili maddesini ezberledik artık ama risk durumu var oda nedir 31.12.2021 tarihine kadar değerlemenin yapılması bu tamam ama kanun maddesini açıklayan VUK.530 nolu tebliğde verilen 3 tane örnek madde var ve değerleme yapılması ve bir sonraki ay beyannamenin verilmesi ve ilk taksidinde beyanname verme süresinde ödenmesi bunlar tamam ama 31.12.2021 tarihinde yeniden değerlemeyi yaptım muhasebe kaydına aldım 31.01.2022 tarihindede beyannameyi verdim ilk taksidi ödedim kanun ve tebliğ bunu söylüyor diyebiliriz ama ya sorun çıkarsa ki bir çok uzmanda aynı sıkıntıyı yaşıyor ve bundan dolayı riske sokmamak için en son 31.12.2021 tarihinde beyannameyi vermek lazım ve ilk taksidini ödemek lazım diye düşünüyorum ve bu açıdan yukarda bunu dedim ama siz yok 31.12.2021 muhasebe kaydını yaparım 31.01.2022 tarihindede beyanı veririm ilk taksidi öderim diyebilirsiniz ama ben diyemiyorum riske sokmak istemiyorum çünkü mali idareyi 35 senedir acizane tanıyorum yani görmek mesele değil görüyorum ama çok kafama yatmıyor elde sağlıklı bir örnek done olmadığından benim dediğim şekilde yapmak daha doğru geliyor neyse, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Yeni Üye
    Gürol bey teşekkür ederim öncelikle derli toplu bir açıklama olmuş. Bazı tereddütlerim var, yazmışsınız ama emin olmak için bir daha sormak istedim.

1- 31.12.2021 yeniden değerleme yapıp beyanname vermeyi ve ödemeyi 31.01.2022' de yapabiliriz?

2- Diyelim ki birinci taksiti ödedik ve sonrasında enf. düzeltemesi geldi, ödediğimizi iade veya mahsup edebilecek miyiz?

3- 31.12.2021 de YD yapacak isek 4. donem amortisman ayırdıktan sonra mı Y.D. yapalım? Yoksa zaten ayrılmamış olanlar ayrılmış sayılacağından ayrıca amortisman hesaplamaya gerek kalmayacak mı?

4- Bu değer artışının sermayeye eklenmesi zorunlu mu? Yada eklenmesi için süre sınırlaması var mı? diğelim sermayeye ilave edeceğiz şirkette iki ortak var payları %70, %30, bu ilave değer artışı aynı oranda bunlara mı ilave edilecek ?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı Cembeli Bey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gürol bey teşekkür ederim öncelikle derli toplu bir açıklama olmuş. Bazı tereddütlerim var, yazmışsınız ama emin olmak için bir daha sormak istedim.

1- 31.12.2021 yeniden değerleme yapıp beyanname vermeyi ve ödemeyi 31.01.2022' de yapabiliriz?

2- Diyelim ki birinci taksiti ödedik ve sonrasında enf. düzeltemesi geldi, ödediğimizi iade veya mahsup edebilecek miyiz?

3- 31.12.2021 de YD yapacak isek 4. donem amortisman ayırdıktan sonra mı Y.D. yapalım? Yoksa zaten ayrılmamış olanlar ayrılmış sayılacağından ayrıca amortisman hesaplamaya gerek kalmayacak mı?

4- Bu değer artışının sermayeye eklenmesi zorunlu mu? Yada eklenmesi için süre sınırlaması var mı? diğelim sermayeye ilave edeceğiz şirkette iki ortak var payları %70, %30, bu ilave değer artışı aynı oranda bunlara mı ilave edilecek ?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim
    1- Evet
    2- Benim önerim "Henüz isteğe bağlı yeniden değerleme yapmamış olanlar için" idi. Bu konuda yazılmış makaleler var; 2021/1 ve 2018/1 VUK Uygulama İç Genelgeleri’ne atıf yaparak iade edileceği yönünde.
    3-Fark etmez gibi görünüyor ama benim önerim ilk üç dönem eski maliyet üzerinden amortisman ayırıp 4. dönem amortismanını değerlenmiş değer üzerinden yıllık olarak hesaplayıp ilk 3 dönem amortismanı mahsup ederek amortisman ayırmak doğrultusunda.
    4-Zorunlu değil. Ama enflasyon düzeltmesi yapılması halinde, bu 522 hesabın sıfırlanması (sermayeye eklenmesi) gerekecek, düzeltme sırasında oluşan değer artışı fonu öz sermayeden düşülmek suretiyle enflasyon düzeltmesi yapılacak. Sermayeye ilavenin ortaklar açısından doğuracağı sonuçlar benim bilgi sahibi olduğum bir alan değil araştırmam lazım.

Ben teşekkür ederim.