Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: transit ticaret hk.

Üye

transit ticaret hk.

Herkese hayırlı işler diliyorum. Transit ticaret konusunda yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olacak tüm meslektaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. E-ticaret yapan bir mükellefim bu ay transit ticaret ile de uğraşmaya başladı. Mal Türkiye'ye hiç gelmeden doğrudan yurt dışından alınıp, yurt dışına tüketicilere satılmaktadır.
    1- Bununla ilgili herhangi bir izin yazısı alınmalı mı
    2- Faturalarını kdv siz düzenliyor (istisna). Kdv beyannamesinde gösterilecek mi
    3- Alış belgelerine (amazondan geliyor) yapılacak işlemler nelerdir. Yani stopaj ve kdv 2 yükümlülüğü var mıdır
    smmmcans

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    https://sezaikaya.com/post/transit-ticaret_165

Yine bir özelgede [6] şu paragraf yer almaktadır:
    “Buna göre, İngiltere'deki şirkete vermiş olduğunuz müşteri bulma ve aracılık hizmeti Türkiye'de yapılmayan bir işlem olup Türkiye'de de faydalanılmadığından KDV'nin konusuna girmeyen bu işlem için İngiltere'deki şirkete düzenlenecek faturada KDV hesaplanmayacağı gibi, bu hizmetlere yönelik yurt dışında mukim diğer şirketler tarafından yurtdışında gerçekleştirilen hizmetler nedeniyle Şirketinize düzenlenecek faturalar için de KDV tevkifatı söz konusu olmayacaktır.”

Bu özelgede bahsi geçen İngiltere’deki şirkete Türkiye’de mukim bir kişi tarafından yurtdışında verilmiş olan müşteri bulma ve aracılık hizmeti bizim anlayışımıza göre yurtdışı hizmet değil hizmet ihracı niteliğini taşımaktadır. Maliye İdaresi Türkiye’de mukim kişiler tarafından yurtdışında sunulan hizmetlerin, hizmet ihracı olduğunu kabul etmekten kaçınmakta böylelikle KDV iade taleplerini önlemektedir. Halbuki bir Türk KDV mükellefinin Türkiye dışında sunduğu ve Türkiye’den fatura ettiği hizmetler, maliyetleri Türkiye’de olduğu için Türk malı hizmet niteliğindedir. Hizmet ihracının tüm şartlarını taşıdığı için bu hizmetlerin KDV kapsamı dışında kalan yurtdışı işlem değil hizmet ihracı sayılması gerekir. [7
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!