Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dışarıdan müdür atamasi hk.

Müdavim Üye

Dışarıdan müdür atamasi hk.

Üstat; tek ortaklı limited şirketi var.Sirket ortağı dışarıdan eşini müdür atamak istiyor.
    Bu ortak olmayan atanan müdür sigortali olmak zorunda mi ?
    Evet ise ; tescilden sonra herhangi bir zaman da mi yapılmalı ?
    Herhangi bir maaş almayacak yinede sigorta gerekli mi ?
    Teşekkür ederim.
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Tek ortaklı ltd. şti. nde de dışarıdan müdür atanabilir. Ortaklardan biri nin müdür olması zorunludur. Bu nedenlede müdürlerden birisi müdürler kurulu başkanı olmak zorundadır.

Dışarıdan atanan müdür şirkette sigortalı olmak zorunda mı dır?!!! evet zorundadır. Çalışma süresine göre ( kısmi/tam) zamanlı olarak yapabilirsiniz.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    teşekkür ederim ,
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Rica ederim.

Dışarıdan atanan müdürün sigortalılığı hk. değişik yorumlar yapılabilir.

Ben riski çok sevmedigimden dolayı zorunludur dedim. Bunuda belirtmek isterim.

Sgk da fiilen çalışmak ve iş sözleşmesi çok önemlidir ve esastır. Bana kalırsa şirketin iş ve işlemlerini yürütmek üzere birini atıyorsanız ( şirket ortağı hariç dışarıdan birine) ve bunu tescil ettiriyorsanız sgk yapmak gerekir diye düşünüyorum.

Karar tarihinde giriş yaparsınız... yetkisi bittigindede çıkış yaparsınız kafanız rahat olur.

Müdavim Üye
    üstat çok teşekkür ederim, Müdürler kurulu başkanı genelde seçmiyorum ve defteri de kullanmıyorum. Acaba yine yapmasam diye düşünüyorum ?

Üstadım birde bu atanan Müdür Şirket ortağının eşi. Maaş almayacak .Yine de sigorta yapılmalı mı ?
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Dışarıdan müdür atadığınızda (tek ortaklı şirket) müdürler kurulu başkanı seçmek zorundasınız.

Limited şirketlerde müdürler kurulu karar defterinin tutulması kesin bir zorunluluk değildir. Limited şirketler, tercihe bağlı olarak iki ayrı defter şeklinde hem müdürler kurulu karar defteri hem de genel kurul toplantı ve müzakere defteri tutabilirler. Bu durumda limited şirket müdürler kurulu (müdür) kararları müdürler kurulu karar defterine; genel kurul kararları ise genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilir.

Öte yandan müdürler kurulu karar defteri tutmak istemeyen limited şirketler, müdürler kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yerine tek bir defter (genel kurul toplantı ve müzakere defteri) tutabilirler. Bu durumda limited şirketin hem müdürler kurulu (müdür) kararları hem de genel kurul kararları, genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilir (Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ Madde 11/4).

Müdürler kurulu karar defterinin tutulması halinde açılış ve kapanış onayları dâhil olmak üzere yönetim kurulu karar defterine ilişkin hükümler uygulanır. Kararların genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilmesi halinde Ticari Defterler Tebliğinin 10. maddesinin 2. fıkrasında (Karar defterindeki kayıtların en az aşağıdaki bilgileri içermesi şarttır: a) Karar tarihi, b) Karar sayısı, c) Toplantıda hazır bulunanlar, ç) Kararın içeriği, d) Üyelerin imzaları) belirtilen hususların yazılması zorunludur. Ayrı bir müdürler kurulu karar defteri tutulması halinde müdür veya müdürler kurulu kararları genel kurul toplantı ve müzakere defterine kaydedilemez (Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ Madde 11/4).

Müdavim Üye
    Metin üstadım; birde , bu Müdürler Kurulu defterini İTO veriyor bize kuruluşlarda ve biz hiç kullanmıyoruz. Yani kapanış falan hiçbir şey yapmıyoruz. Kapanış yaptırmak gerekir mi ?
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Üstadım birde bu atanan Müdür Şirket ortağının eşi. Maaş almayacak .Yine de sigorta yapılmalı mı ?

üstat buna yorumunuz nedir ?
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı bulduk79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Metin üstadım; birde , bu Müdürler Kurulu defterini İTO veriyor bize kuruluşlarda ve biz hiç kullanmıyoruz. Yani kapanış falan hiçbir şey yapmıyoruz. Kapanış yaptırmak gerekir mi ?
    Defteri kullanmak zorunlu degil istege bağlı ticaret odası tasdik yapmaması gerekir.

Açılış tasdiki yapıldı ise birkereye mahsus kapanış tasdiki yapılmalı ve kullanılmamalıdır. Kullanılmak istendiginde ise yine açılış ve kapanış tasdiki gerekir.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı bulduk79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

üstat buna yorumunuz nedir ?
    Bu soruya yukarıda cevap verdim. Risk almak gerektir. Tabi eşi kalkıpta benim sigortalılığım yok diye şikayet falan ederse (dünyanın binbir hali) o zaman sıkıntılar başlar.

Yani kısacası zenginin mali zügürdün çenesini yorar bizim gibi.