Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ise girisin geç yapılması hk.

Müdavim Üye

Ise girisin geç yapılması hk.

Ustadim;
    Ekim 2020 de sigorta girişi yapılan işçinin ise başlaması 17 Eylül 2020 olmasi gerekiyor.
    Denetim sonucunda idari para cezasi kesilecek.
    Bu tarihten bugüne kadar ayni dosyada teşvikli personeller vardi.
    Bunların teşvikleri iptal mi olur ?
    Araştırdıgim kadar ilk tespitte 1 aylik teşvikleri iptal ediliyor diye okudum.
    Yardımcı olurmusun?
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    sayın bulduk,

çalışan sayısı kaç ?

Müdavim Üye
    üstat; Eylül ayında sadece bu kişi olacak, Ekim de yine kendisi, kasım da 2 kişi....
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Çalışan sayınız Eylül 2020 döneminde 5 kişi veya altında olduğundan dolayı teşvik kısıtlaması yok,
    Fakat 2 kat IPC işe giriş 2 kat IPC prim bildirgeleri, prim ve g.zammı var

Müdavim Üye
    Üstat çok teşekkür ederim , çok sağolun.
    Beyoğlu sgk sordum telefonda 1 senelik teşvikler yanar dedi memur.Belki personel sayısını bilmediklerinden olabilir.
    Üstat size zahmet teblig sirküler bisey varmi ?
    Sizin dediğiniz kesin dimi?
    Bende sizin dediğinizi okudum.torba kanuna eklenmiş geçici madde.Ama emin olamadım 2017 yılında çıkmış.
    Tekrar çok teşekkür ederim

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6824 sayılı Torba Kanun ile 5510 sayılı Kanuna eklenen Ek 14 üncü madde ile 1 Nisan 2017 tarihinden geçerli olmak üzere;
    SGK nın 2017/18 sayılı Genelgesi;

Mahkeme kararı sonucunda veya yapılan kontrol ve denetimlerde sigortasız işçi çalıştırıldığı veya sahte sigortalı bildiriminde bulunulduğu tespit edilen işyerlerinin yararlandığı teşvik – destek ve indirim ilk tespitte 1 ay süreyle kesilecek.

İlk tespit tarihinden itibaren 3 yıl içinde bu konuda herhangi bir tespit yapılması halinde, yapılan her tespit için bu sefer 1’er yıl süreyle yararlanılan teşvik – destek ve indirim kesilecek.

Öte yandan söz konusu maddenin üçüncü fıkrası uyarınca da beş kişiden fazla olmamak koşuluyla, sigortasız çalıştırıldığı veya fiilen çalışmadığı halde Kuruma sigortalı olarak bildirildiği tespit edilen kişi sayısı, işyerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısının yüzde 1’ini aşmıyorsa, bu durumda işyerinin teşvik – destek ve indirimi kesilmeyecek, yani 5 kişiyi geçmemek üzere sigortasız çalıştırıldığı veya sahte sigortalı olarak bildirildiği tespit edilen kişi sayısı işyerinde çalışan işçi sayısın yüzde 1’ini aşmıyorsa, teşvik – destek ve indirimin kesilmesi yönünden o işyeri hakkında herhangi bir işlem yapılmayacak.

Kısacası 5 kişi çalıştıran veya toplam çalışanın %1 ini aşmıyorsa (sigortasız veya sahte sigortalı tesbit) herhangi teşvik kısıtlaması yok.

ilgili dönem 6 kişi çalıştıranlarda 1 ay kısıtlama 3 yıl içinde tekrar tesbit edilmesi halinde 12 ay teşvik kısıtlaması yapılır.

çok çalışanı olanlarda ise; sigortasız ve sahte sigortalı sayısı 5 ve toplam sigortalının %1 ini geçmiyorsa teşvik kısıtlaması yok.
    çok çalışanı olup, sigortasız veya sahte sigortalı sayısı 5 geçmiyor ama %1 geçiyorsa 1 ay 3 yıl içinde tekrar etmesi halinde 12 ay teşvik kısıtlaması var.
    çok çalışanı olup, sigortasız veya sahte sigortalı sayısı 5 i geçiyor ama %1 geçmiyorsa 1 ay 3 yıl içinde tekrar etmesi halinde 12 ay teşvik kısıtlaması var.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    -Hangi Teşvikler Hangi Şartlarda Yasaklanmaktadır?

Müdavim Üye
    Üstat zahmet ettiniz bu satte Allah razı olsun.
    7103 den yararlanan 2 personel vardi.
    Bunlarin teşvikleri ne olur?

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Genelge de olmadığına göre devam eder bence.