Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2022 ücret taleplerimizde nasıl davranmalıyız.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

2022 ücret taleplerimizde nasıl davranmalıyız.

Değerli Meslektaşlar

Yeni yıla şurada çok kısa bir süre kaldı. 2022 yılı ücretlerimizi bu günlerde gündeme getirmek, ortak platformlarda, mesleki forumlarda, gruplarda tartışmak ve orta bir yol bulmak için belki çok geç kaldık ama yine de herkesin gündeme katkıda bulunmasında fikrini belirmesinde, ortak bir payda da buluşmakta sonsuz fayda bulunmaktadır.

Pandemi nedeniyle kapanan veya kapanmayan işyerleri açıldıktan sonra ürettikleri mal hizmetlere enflasyonun çok çok üzerinde zam yaptığı hepinizin malumudur. Buna ilaveten son günlerdeki kur artışları ile meydana gelen (gelecek olan ) fiyat artışlarını da hesaba katarsak 2022 yılında mesleki ücretlerimize talep edeceğimiz zamlar yaklaşık olarak şekillenebilir.
    Çok eski yılları bir tarafa bıraksak bile son 10 yıldaki ücretlerimiz; enflasyon, döviz ve diğer mal ve hizmetlerin fiyatları ile karşılaştırıldığında olması gereken seviyenin yaklaşık % 65-75 i oranında daha düşük kalmıştır. Diğer bir ifade ile 2012 yılında Ör. 100 TL olan bir ücret bugün ortalama 1200 TL civarında olması gerekirken yaklaşık 300-400 TL seviyelerinde seyretmektedir. Doğal olarak herkesin müşterisi ile olan ilişkisi ile işin özelliği, iş yükünün azalıp çoğalması vs gibi etkenlerle bu oranlar ( tutarlar ) farklılık arz edebilir. Bu konuda herkes kendi hesabını yapabilir ve ücretlerinin bugün olması gereken seviyesini bulabilir. Bazı yıllarda ücret tarifesinde hiç artış yapılmadığı, bazı yıllarda ise çok küçük oranlarda zam yapıldığını umarım hatırlayacaksınız. Ücretlerimizin enflasyonun çok çok gerisinde kalmasının diğer nedenleri ise yine herkesin bildiği komşunun muhasebecisi sendromu, iş hayatının zorlukları, mesleki haksız rekabet gibi etkenlerdir. Ücretlerin reel olarak yaklaşık % 70 gerilemesine bağlı olarak hayat standardımız da gerilemeye yüz tutmuştur. 10 yıl önceki ücret ile bugünkü ücretleri çeşitli enstrümanlarla, satın alma gücüyle, kendi giderlerimizin artış oranıyla vs. kıyaslayarak gerilemenin ayrıntılı oranları veya tutarları rahatlıkla yapılabilir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi işyerlerinin büyük çoğunluğu kendi ürettikleri mal ve hizmetlere pandemi vs nedeniyle yeterli hatta ve hatta bazı sektörlerde aşırı zam yapabildiler. Ör. KDV oranı pandemi nedeniyle azaltılan ve bu ekim ayında tekrar eski haline getirilen sektörlere göz atacak olursak pandemiden çıktıktan sonra gramlar, porsiyonlar, miktarlar küçüldü buna rağmen fiyatlar artırıldı. Ekim ayına gelince KDV fiyat artışını tekrar fiyatların üzerine koydular. Ama KDV inerken fiyatları indirdikleri hiçbir zaman görülmedi. Marketlerde satılan başta gıda maddeleri olmak üzere diğer tüketim mallarının fiyatlarının geldiği noktayı izlemekteyiz. Bu mal ve hizmetleri gerek işimizde gerekse de özel hayatımızda kullandığımıza veya tüketeceğimize göre gelirimizi de bu oranlarda artıramaz isek maddi ve manevi geriye gitmek zorunda kalırız. Diğer taraftan son yıllarda mesleki olarak üzerimize yüklenen angarya veya yeni yeni zahmetleri veya mevzuattan kaynaklanan ilave iş yükünü de düşünürsek 2022 de ücretlerimizin tatmin edici oranda artırılmasını hak ediyoruz. Son günlerde iş kanunu gereği tespit edilecek olan asgari ücretin beklentilerin üzerinde artacağı havası oluşmuş durumdadır. Demem o ki piyasa veya müşterilerimiz bu yıl ücretlerimizin yeterli olarak artırılmasına psikolojik olarak hazır durumdadır. İstisnalar olabilir, işleri aşırı bozulan müşterilerimiz olabilir, bunlarla da makul seviyede anlaşmak mümkündür. Şöyle bir çevrenizdeki hizmet işletmelerinin, ticarethanelerin, ekmek fırınlarının, tamircilerin yedek parçacıların v.s. davranışlarını uygulamalarını göz önüne alalım. Ürünlerinin fiyatına tepki gösterdiğiniz zaman bu daha ne ki haftaya, gelecek aya bu fiyatları da bulamayacaksınız, her şeyi dolara bağlı, maliyetler çok arttı.. v.s. gibi çok da somut olmayan açıklamalarla alıcıların tepkisini bir anda kırıyorlar. Kendilerine gelince maliyetler artıyorsa bizlerin de muhatap kaldığımız maliyetler elbetteki yerinde kalmayıp süreki olarak yükselmektedir. Ben bu yıl hakkımız olan ücretleri önceki yıllardan daha kolay izah ve kabul ettireceğimize inanıyorum.
    Yeter ki geçmiş yıllarda olduğu gibi müşteri ne der, komşunun muhasebecisi ne der, müşterimi kaybeder miyim vs gibi endişeleri bir tarafa bırakarak hakkımızı arayalım. Ayrıca haksız rekabete yol açmadan mesleki ve vicdanı etik kurallara sıkı sıkıya bağlı kalalım. Kimse kimsenin müşterisini ayartmaya kalkmasın. Mesleki tecrübem gösterdi ki ayartılan müşteri kimseye yar olmuyor gün geliyor yeni meslek mensubunu da kolaylıkla değiştirebiliyor. Başkasından ucuza müşteri çalayım, köy ağasının koyun sayısıyla övündüğü gibi çok müşterim olsun onunla övüneyim, emeğime değer biçmesini bilemeyim, ucuz düşündüğüm ucuz davrandığım için yine bürolarda sabahlayım ve ve sonra da ağlamaya sızlamaya devam edeyim kısır döngüsünden kurtulalım. Az iş kaliteli yeterli ücret prensibini göz ardı etmeyelim. Ben çok ucuza iş yapmak isteyen meslektaşların (!) kendi emeğine değer biçememesini çok yadırgamıyorum çünkü çalışma şekline göre kendilerine hak ettikleri kadar değer biçtiklerini düşünüyorum. Lütfen bu duruma düşmeyelim. korkuyu endişeyi üzerimizden atarak son yıllardaki ve son aylardaki yukarıdaki bahsi geçen olayları müşterinin karşısına çıkıp anlatalım. Tabii iktisatın arz talep kurallarını yadsımıyorum. Ör. İşçiye % 40, yakıta % 80, kırtasiyeye % 70, nakliyeye % 120, hammaddeye % 150 zamma sesi çıkmayan işletmelerden bizlerin de emeğimize de saygı duymasını beklemenin hakkımız olduğunu unutmayalım. Güçleri yıllardan beri sadece bizlere yetmesin. Restorana gidip 2 arkadaşıyla gözünü kırpmadan 2000 TL hesap ödeyenlerin bizlerin üç kuruşunuza tenezzül etmesini lütfen kabul etmeyelim. Hakkını teslim edelim yaptığımız işin kıymetini bilen birçok angarya ile uğraştığımızın farkında olan ücret konuşma döneminde " bu parayı fazlasıyla hak ediyorsunuz " diyen müşterilerimiz de bulunmaktadır.

Bu amaçla başta odalarda görevli olanlar olmak üzere herkes bulunduğu çevrede veya toplantılarda bu konuyu ısrarla gündeme getirmelidir. Maliye Bakanlığının onaylayacağı tarife malum adı üzerinde ASGARİ ÜCRET TARİFESİ. Bizim meslektaşlar maalesef bunu AZAMİ ÜCRET TARİFESİ gibi algılıyorlar. Halbuki her firmanın her şirketin işi belge sayısı banka sayısı ( ki son yıllarda banka işlemleri oldukça fazlalaştı ) işçi sayısı farklı olabilir. Belirtilen asgari ücretler esasen çok düşük vaziyette. O ücretin altında kalmamak kaydıyla her firma için asıl belirleyici biz olmalıyız. Tabi diyeceksiniz ki bu yazdıklarınız kolay konular değil evet bende biliyorum ancak söz birliği, davranış birliği yaparsak dayanışma içinde olursak en önemlisi kendimizi sağlığımızı ailemizi çocuklarımızın geleceğini düşünürsek başka çaremizin olmadığını göreceğiz. Biraz da tabi ikna ve çaba göstermek zorundayız. Hep örnek verilir ya avukatların mühendislerin vs. de asgari ücret tarifesi var. Araştırın bakalım o tarifedeki ücretlerle kimse dava alıyor mu davasına göre en az 10-15 misli ücret istiyorlar.

Neticeye gelirsek benim hesaplarıma göre üç yıl arka arkaya % 50-60 zam yapabilirsek ( tabi enflasyonun da bu seviyelerde kalması şartıyla ) üç yıl sonra başta belirttiğim % 75 kaybın bir kısmını kurtarabiliriz. Herkes bu oranları telafuz ederse, hep beraber işimiz kolaylaşır neticede kimse başka örneği yani ucuzcu kişinin fiyatını pazarlık veya tehdit olarak önümüze koyamaz.

Hepinize kolaylıklar, sağlıklı ve emeğimizin gerçek değeriyle yaşayabileceğiniz güzel günler dilerim.

Saygılarımla.
    Konu DUMANLI tarafından (13.Aralık.2021 Saat 09:23 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Merhaba sayın Dumanlı,

Fikirlerinize tamamen katılıyorum. Bunun bir tek çözümünün meslektaşların birbirine olan bağlılığı saygısı ve etik kurallardan geçmektedir. 2022 yılının bütün meslektaşların bir birlerini kucaklayacağı bir yıl olmasını temenni ediyorum.
    Her meslektaşın vermiş olduğu hizmetlerde hak etmiş olduğu ücreti alın terini en iyi düzeyde alması gerekir.

Yukarıda da bahsettiğiniz gibi çok müşterim var diye övünüleceğine az müşterim var diye sevinmek gerekir. Çok müşterisi olan bu meslekte çok para kazanamaz.!!! Az müşterisi olan güzel bir meslek hayatı sürdürür. Ben bu meslekten zengin olanı görmedim.

İş yükü mevzuat değişim dönüşüm dijitalleşme vs vs. bunları söylememe gerek yok herkesin malumu. Çok uzatmadan tek çare bize bizler sahip çıkarsak ancak bu meslekte başarılı olabiliriz saygınlık kazanabiliriz dikkate alınabiliriz.

Tüm meslektaşlara kolaylıklar diliyorum emeklerinin boşa gitmemesini diliyorum sevdikleri ile beraber sağlıklı güzel günler diliyorum.

Paylaşımınız için size çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    geçen haftalarda e deftere gecen bir mükellefe odanın verdiği ücret oranından e-defter fiyatı verildi....... mükellef defterini aldı, ucuzcu muhasebeciye gitti...... o gün etik orada değildi...... 1.dönem okul tatiline çıkmıştı....

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen haftalarda e deftere gecen bir mükellefe odanın verdiği ücret oranından e-defter fiyatı verildi....... mükellef defterini aldı, ucuzcu muhasebeciye gitti...... o gün etik orada değildi...... 1.dönem okul tatiline çıkmıştı....
    Değerli meslektaşım

İşin peşini bırakırsanız böyle erken pes ederseniz hep beraber mağdur oluruz. O meslektaşı(!) odaya türmoba şikayet ettiniz mi tabiki hayır. Şikayet etmelisiniz tarifeden düşük nasıl ücret alabilir ayrıca bu durumu yani şikayet edeceğinizi hem müşteriye hem de o meslektaşa( onlara meslektaş da dememek gerekiyor ) baştan söyleyeceksiniz. Artık iş çığırından çıktı. Eskiden şikayet etmek ayıp mı olur etik mi olur hakkımızda dedikodu mu yapılır v.s. diye düşünürdük. Ama iş o kısmı çoktan aştı bu tür kişiler piyasadan çekilene kadar mücadele etmek gerekir.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Giden gitmiştir... gitti gün bitmiştir.

Ucuz etin suyu her zaman KARA dır.

O siyah giymeyi tercih ediyorsa kir olsun istiyor...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Giden gitmiştir... gitti gün bitmiştir.

Ucuz etin suyu her zaman KARA dır.

O siyah giymeyi tercih ediyorsa kir olsun istiyor...
    Sayın Başpınar

Mevzuu oradaki bir müşteri ve ondan alınan ücret değil. O tür kişilerin yaptıkları yanına kar kalmamalı. Birazcık pabucun pahalı olduğunu anlamalı. Böyle birkaç tane şikayet örneği camiada duyulursa belki birazcık dikkat ederler.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Konunun ücret olmadığını biliyorum. Fakat bu sorun her nedense çözülmedi çözümlenemedi!!!

Benim şahsi düşüncem giden gitmiştirin arkasında ''bir mükellef defterini ücret sebebiyle alıyorsa'' meslektaşla olan ilişkisi o dakikada bitmiştir bana göre...

Burada sorun ücret ve müşteri değildir! ''meslektaş'' dır. Bu nedenle herkes kendi ipini çeker... Bugün mutlu olmaktansa gelecekte huzur bulmak daha iyidir.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Başpınar

Mevzuu oradaki bir müşteri ve ondan alınan ücret değil. O tür kişilerin yaptıkları yanına kar kalmamalı. Birazcık pabucun pahalı olduğunu anlamalı. Böyle birkaç tane şikayet örneği camiada duyulursa belki birazcık dikkat ederler.
    bir muhasebeci incelemeye alınmış kimdir bilmem...... inceleme esnasında bir yemek fişinin (ÖKC fişi) saat bölümü...19:30 civarıymış sözde mesai saatinden sonra.... mesai saati sonrası işle ilgili olmayan fişi işlemişsiniz demişler ceza almış.......
    burada bir kaç sorum var.......

@kim mesai saati sonrası fişleri almıyor?
    @kim mesai saati sonrası çalışmayı bırakıp beyanname kalırsa kalır öderiz cezayı diyor?
    @cezalar ne kadar etkili ve kime faydası var.?
    @cezalar etik olmayan nedenle aktarımlı olsa da mükellefler için özgür irade ile muhasebecisini seçme hakkı var.....

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @cezalar etik olmayan nedenle aktarımlı olsa da mükellefler için özgür irade ile muhasebecisini seçme hakkı var.....
    Bu bölüme hiçbir itirazım yok. Herkes istediği meslek mensubu ile her meslek mensubu da istediği müşteri ile çalışabilir. Burada sorun yok.
    Sorun şu ; Kalitesiz hizmeti tarife altı çok düşük ücretle vererek meslek etiğine aykırı davranması ayrıca haksız rekabete yol açmasıdır ki bütün bunlar mevzuatımıza aykırıdır.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Asıl ben başka konuya dikkat çekmek istiyorum. Bu konuyu şu ana kadar 1225 kişi okumuş sadece 2 kişi mesaj yazmış. Ben o mesaj yazan 2 meslektaşıma duyarlı oldukları için teşekkür ediyorum. Demek ki diğer arkadaşların böyle bir derdi yok. Bu durumda böyle bir konuyu açmamın gereksiz olduğu sonucunu çıkardım. Bir süre sonra bu konuyu kapatalım da sayfayı meşgul etmeyelim bari!!!