Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ofiste ilk defa e defter tutacağız sırayla hangi işlemleri yapmalıyız?

Müdavim Üye

Ofiste ilk defa e defter tutacağız sırayla hangi işlemleri yapmalıyız?

Günaydın
    Bu sene 2022 de ilk defa ofiste E defter tutacağız Firmanın mali mührü var e fatura daha önce geçtiği için
    Sırayla hangi işlemleri yapmamız gerekli başvuru vs.
    Teşekkürler

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    1).............https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/.........(en zoru budur) neyseki bir seferliğine yapılıyor.......

2).............E-defter ile entegre muhasebe programı (kendi kullandığın uyuyorsa sorun yok genelde ek ücretle alınabiliyor)

3)............ocak ayı yapılır (dönem değişikliği)...........üç aylık seçilebilir......seçim olmazsa aylık kalır........

4)...........Mayıs...........Muhasebe Programınla veya manüel https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ yükleme yapılır......berat alınır............

maddeler halinde yazınca kolay gibi göründü ama........ değil......her defasında panik atağım tutuyor............sürekli bir şeyler eksik oluyor........Allah yardımcın olsun........

Üye
    Bizde ilk defa eczane e defter tutacağız. Diğer firmalarımız da ön muhasebe elemanı olduğu için şirketten tüm işlemler hallediliyor ama eczane defteri konusunda ne yapacağız bilmiyorum. Bu konuda bilen arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

Müdavim Üye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1).............https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/.........(en zoru budur) neyseki bir seferliğine yapılıyor.......

2).............E-defter ile entegre muhasebe programı (kendi kullandığın uyuyorsa sorun yok genelde ek ücretle alınabiliyor)

3)............ocak ayı yapılır (dönem değişikliği)...........üç aylık seçilebilir......seçim olmazsa aylık kalır........

4)...........Mayıs...........Muhasebe Programınla veya manüel https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ yükleme yapılır......berat alınır............

maddeler halinde yazınca kolay gibi göründü ama........ değil......her defasında panik atağım tutuyor............sürekli bir şeyler eksik oluyor........Allah yardımcın olsun........
    E defter başvurusu mali mühür ile mi yapılmalıdır? Teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    ben zirve kullanıyorum
    e-defter modülü aldım.
    diğer programlarda aynı e-defter modülü almalısınız
    e-defter başvurunuzu mali mühür ile yapacaksınız.
    ilk e-defter gönderimi yaparken
    programcınız ile görüşürsünüz onlar yardımcı olacaklardır
    e-defteri gönderdikten sonra
    https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ kontrolleri yaparsınız.
    ilk defa olunca biraz heyecan yapsada sonrası kolay.
    e-defterin güzel yanları sayfa sayısı yetti yetmedi dökme sorunu sene sonu tasdik kapanış tasdiki incelemelerde kolaylık.
    yeterki mükelleflerden evrak banka vb.belge akışı sağlıklı olsun.
    oturup en başta konuşup onları yönlendirseniz.
    işlerini son dakikaya bırakmazsanız bence gayet güzel
    panik olacak bişey yok herşeyin ilk defası zordur malum...

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Alıntı gunesim_555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu na ilave olarak 2022 yılında ilk defa e defter olanlar saklama bildirimi ni de vermeyi unutmayınız....E defter saklama bildirimi işlemleri nasıldır ne gönderilir kontrol nasıl yapılır bu konuyu gözden kaçırmayınız.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Elektronik imzası ile eczacı mükellefin e-defter başvurusunu yaptım. Beratları yüklemek için mali mühür şart mı? Elektronik imza ile yüklenebilir mi?
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektronik imzası ile eczacı mükellefin e-defter başvurusunu yaptım. Beratları yüklemek için mali mühür şart mı? Elektronik imza ile yüklenebilir mi?
    a) Gerçek kişi mükelleflerin Elektronik İmza Kanunu hükümleri çerçevesinde üretilen Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) veya bu Tebliğ çerçevesinde Mali Mühür temin etmiş olmaları.

b) Tüzel kişi mükelleflerin bu Tebliğ çerçevesinde Mali Mühür temin etmiş olmaları.

gerekmektedir.

Yani şahıs işletmelerinde e imza ile işlemleri yapabilirsiniz.

e-İmza ve Mali Mühür arasındaki farklar neler? e-İmza ile Mali Mührün en önemli farkı, e-İmza gerçek kişiye verilir, kişinin ıslak imzası yerine geçer. Mali Mühür ise firmaya verilir, firma kaşesinin elektronik halidir. Şahıs firması sahibiyseniz e-Fatura kullanımı için Mali Mühür yerine e-İmza kullanabilirsiniz.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer Bey, 2021 yılı için gerçek kişi e defteri işlemlerini yapıyorum. Mali mühüre gere yok, Elektronik imza ile yapılıyor. Mali Mühür tüzel kişiler için.
    herkese tavsiyem berat yüklemelerini 3'er aylık dönemler halinde yapmaları. Hem vaktiniz olur, hem de zamanında gelmeyen evrakları kaydetme imkanı oluyor.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Üstadlar, 2022 Ocak ayında 2 tane eczane açılışı yapacağım.

İlgili tebliğlerden çıkardığım sonuç şudur:

*Açılış tarihinden itibaren 3 ay içinde e-fatura'ya geçmek zorundayım.

*2022 yılı defterlerimi kağıt ortamında tutacağım, 01.01.2023'de e-defter'e geçeceğim.

Yanlışım veya eksiğim var mıdır?
    SMMM Zafer ONGUN