Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: V.U.K. Genel Tebliği Sıra No:486 / 532.. DEĞİŞİKLİK...

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA

V.U.K. Genel Tebliği Sıra No:486 / 532.. DEĞİŞİKLİK...

SON PARAGRAF:
    "Defter-Beyan Sistemine yapılan kayıtlar, oluşturulan defter, liste ve benzeri bilgiler, elektronik ortamda gönderilen beyanname, bildirim ve dilekçeler ile elektronik belgelerin içeriğinden, doğruluğundan ve Elektronik Beyanname Sisteminden verilen beyannameler ile Defter-Beyan Sisteminde yapılmış olan kayıtlar arasında oluşan farklılıklardan dolayı vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden Sistemi doğrudan kendisinin kullanması durumunda mükellefler sorumlu olacaktır. Sistemin veya Elektronik Beyanname Sisteminin aracılık ve sorumluluk sözleşmesi imzalanarak yetki verilen kişiler aracılığıyla kullanılması durumunda mükellefler, defter, beyanname, bildirim ve dilekçelere kaydedilmesi/yansıması gereken her türlü bilginin meslek mensubuna/odasına tam ve doğru bir şekilde sunulmasından sorumlu iken, meslek mensubu/odası deftere kaydedilen bilgilerin dayanağı olan ilgili belgelere uygunluğundan ve gönderilmesine aracılık ettiği beyanname, bildirim ve dilekçelerin defter kayıtlarına ve kayıtların dayandığı belgelere uygun olmamasından ya da Elektronik Beyanname Sisteminden verilen beyannameler ile Defter-Beyan Sisteminde yapılmış olan kayıtlar arasında oluşan farklılıklardan dolayı vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur."

Ben en çok buna kızıyorum. Mükellefin aldığı faturadan bizleride sorumlu tutup MÜTESELSİLEN bile ceza yazma durumu. TÜRMOB'u göreve çağırıyoruz. Mükellefe gelen faturayı bizmi temin ettik. Her faturayı tek tek; gidip firmasını bulup incelemek zorunda mıyız. Böyle bir sorumluluğu kaldırabilirmiyiz. Mükellefin karına ortakmıyız da bu kararlar var? Böyle bir sorumluluk olur mu Arkadaşlar.. Mali Müşavirliği bitirmenin son noktası bu zaten...
    Konu &yavuz& tarafından (19.Ekim.2021 Saat 10:44 ) değiştirilmiştir. Sebep: EKLENTİ.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı &yavuz& Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SON PARAGRAF:
    " meslek mensubu/odası deftere kaydedilen bilgilerin dayanağı olan ilgili belgelere uygunluğundan ve gönderilmesine aracılık ettiği beyanname, bildirim ve dilekçelerin defter kayıtlarına ve kayıtların dayandığı belgelere uygun olmamasından ya da Elektronik Beyanname Sisteminden verilen beyannameler ile Defter-Beyan Sisteminde yapılmış olan kayıtlar arasında oluşan farklılıklardan dolayı vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.".
    Ömer Bey ben cümlenin o kadar katı sorumluluk yüklediğini düşünmüyorum.

" Meslek mensubu kendisine sunulan belgeleri doğru olarak sisteme kaydedilmesinden ve doğru kayıtlara göre hazırlanmış beyannamenin gönderilmesinden " sorumludur şeklinde yorumluyorum. Yani mükellef size 100 TL fatura verdi bu faturayı sisteme 90 TL veya 110 TL şeklinde yüklerseniz veya doğru kaydedip beyannameye yanlış yüklerseniz sorumluluk size aittir demek istiyor. Yanılıyor da olabilirim ama en azından alıntıladığım cümleden ben o anlamı çıkarıyorum. Tabi uygulamada bizler farklı olay ve yorumlar görebiliyoruz. Müfettişlerin yorum farklılıkları ile meslek mensuplarına sorumluluk raporları düzenlendiğini biliyoruz. Bunların büyük çoğunluğu mahkemelerden dönüyor tabi. Netice olarak kanunların veya ikincil mevzuatın bu tür hassas konularda tereddüde yer vermeyecek şekilde hazırlanması şarttır.

Müdavim Üye
    “(2) İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı
    defteri tutan mükellefler için birer aylık dönemlere ilişkin vergisel ve ticari işlemlerin Sisteme
    kayıt işlemlerinin;

a) Kayıtlarını, ayrıca 213 sayılı Kanunun 219 uncu maddesinde belirtilen ve defter kaydı
    yerine geçen belgelere dayanarak yürüten mükellefler bakımından, işlemlerin ait olduğu ayı
    izleyen ikinci ayın 15 inci günü sonuna kadar,

b) Diğer mükellefler bakımından, işlemlerin ait oldukları aya ait katma değer vergisi
    beyannamesinin verilmesi gereken son günün sonuna kadar,
    gerçekleştirilmesi zorunludur.”

diğer mükelleflerden kastlarından biri basit usuller mi acaba?
    yani onların kayıt işleme tarihi 3 aylıktan, aylığa mı döndü anlayacağız bu cümleden?
    ya arkadaş bir tane düzgün birşey çıkartın da içinde soru işareti olmasın.

Müdavim Üye
    Sayın Meslektaşımız Dumanlı bey açıklamış. Fakat burada yanlış yazdığımız fatura için bizi sorumlu tutmak etik değildir. 100 tl faturayı yanlışlıkla 110 tl yazdım. Meslektaş olarak bana ceza geldi. Peki ben faturayı 100 tl olarak doğru işledim. Bana hediye prim vb verecekmisin hayır. Yani sebep sonuç ilişkisine gelirsek bir kişiyi cezalandırırken iyi yaptığı bir olaya da iyilik olarak vereceksin. Mesela vergisini % 20 indireceksin. Bilmem ben mi yanlış düşünüyorum.

Üye ankaraguclufatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı Karce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Meslektaşımız Dumanlı bey açıklamış. Fakat burada yanlış yazdığımız fatura için bizi sorumlu tutmak etik değildir. 100 tl faturayı yanlışlıkla 110 tl yazdım. Meslektaş olarak bana ceza geldi. Peki ben faturayı 100 tl olarak doğru işledim. Bana hediye prim vb verecekmisin hayır. Yani sebep sonuç ilişkisine gelirsek bir kişiyi cezalandırırken iyi yaptığı bir olaya da iyilik olarak vereceksin. Mesela vergisini % 20 indireceksin. Bilmem ben mi yanlış düşünüyorum.
    Hayatta olduğu gibi, yöneticiler patronlar çalışanın hiç bir zaman artısına bakmaz, her zaman eksisine bakar.
    "Hiçbir şeyden çekmedik, namuslu gibi görünen namussuzlardan çektiğimiz kadar."

Müdavim Üye
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    “(2) İşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı
    defteri tutan mükellefler için birer aylık dönemlere ilişkin vergisel ve ticari işlemlerin Sisteme
    kayıt işlemlerinin;

a) Kayıtlarını, ayrıca 213 sayılı Kanunun 219 uncu maddesinde belirtilen ve defter kaydı
    yerine geçen belgelere dayanarak yürüten mükellefler bakımından, işlemlerin ait olduğu ayı
    izleyen ikinci ayın 15 inci günü sonuna kadar,

b) Diğer mükellefler bakımından, işlemlerin ait oldukları aya ait katma değer vergisi
    beyannamesinin verilmesi gereken son günün sonuna kadar,
    gerçekleştirilmesi zorunludur.â€

yani onların kayıt işleme tarihi 3 aylıktan, aylığa mı döndü anlayacağız bu cümleden?
    ya arkadaş bir tane düzgün birşey çıkartın da içinde soru işareti olmasın.
    yani onların kayıt işleme tarihi 3 aylıktan, aylığa mı döndü anlayacağız bu cümleden? bu soru muğlak kalmamalı
    SMMM

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    MADDE 2 – Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin başlığı “Elektronik kayıt usulü ile kayıtların Sisteme girilme ve iletilme zamanı†olarak değiştirilmiş, aynı maddenin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye birinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.

BUNA GÖRE maddenin son şekli şöyledir:
    Elektronik kayıt usulü ile kayıtların Sisteme girilme ve iletilme zamanıâ€
    MADDE 7 – (1) (532 no.lu Tebliğ ile değişen fıkra. Yür:19.10.2021) “Sistem kapsamında olan mükelleflere ilişkin vergisel ve ticari işlem kayıtları, 13 üncü maddede belirtilen Sistemi kullanma yetkisi bulunan mükellef, meslek mensubu ya da meslek odası tarafından elektronik ortamda Sisteme kayıt yapılması suretiyle gerçekleştirilir.â€
    (2) (532 no.lu Tebliğ ile eklenen fıkra. Yür:19.10.2021) â€œİşletme hesabı esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazancı defteri tutan mükellefler için birer aylık dönemlere ilişkin vergisel ve ticari işlemlerin Sisteme kayıt işlemlerinin;
    a) Kayıtlarını, ayrıca 213 sayılı Kanunun 219 uncu maddesinde belirtilen ve defter kaydı yerine geçen belgelere dayanarak yürüten mükellefler bakımından, işlemlerin ait olduğu ayı izleyen ikinci ayın 15 inci günü sonuna kadar,
    b) Diğer mükellefler bakımından, işlemlerin ait oldukları aya ait katma değer vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son günün sonuna kadar,
    gerçekleştirilmesi zorunludur.â€
    (3) (Teselsül ettirilmiştir.) Takvim yılının son ayına ait kayıtlar, takvim yılına ait gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gün saat 23:59’a kadar yapılabilir.
    (4) (Teselsül ettirilmiştir.)Basit usule tabi mükelleflerin alış ve giderleri ile satış ve hasılatlarına ilişkin üçer aylık kayıtlar, izleyen ayın sonuna kadar Sisteme kaydedilir.
    Yanlış kayıtların düzeltilmesi

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    yani basit usullerin kayıt zamanı ile ilgili bent hala yürürlüktedir

Müdavim Üye
    "meslek mensubu/odası deftere kaydedilen bilgilerin dayanağı olan ilgili belgelere uygunluğundan ve gönderilmesine aracılık ettiği beyanname, bildirim ve dilekçelerin defter kayıtlarına ve kayıtların dayandığı belgelere uygun olmamasından ya da Elektronik Beyanname Sisteminden verilen beyannameler ile Defter-Beyan Sisteminde yapılmış olan kayıtlar arasında oluşan farklılıklardan dolayı vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, kesilecek ceza ve hesaplanacak faizlerin ödenmesinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur."

Defter kayıtlarının dayandığı belgelere uygun olmama durumunun ucu bucağı açık arkadaşlar. SMİYB kullanımından dolayı pek çok müfettişin, defterler usule uygun tutulmamıştır eleştirisi getirdiği, özel usulsüzlük cezasını kestiğini biliyoruz.

Bu anlayışa göre sahte belge varsa, defterlerde usule uygun tutulmamıştır denmektedir. Bundan hareketle bu bent yoruma açık haliyle camianın başına dert olabilir kanaatindeyim.

Allah sonumuzu hayretsin.