Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eczane Hizmet Bedeli ve Ciro Primi Hangi Hesapta İzlenir

Yeni Üye

Eczane Hizmet Bedeli ve Ciro Primi Hangi Hesapta İzlenir

Herkese hayırlı akşamlar.Eczanenin Hizmet Bedeli, Erken Ödeme İskontosu, Ciro Primi Faturaları hangi hesapta izlenmesi gerekir. Vergi dairesi 2017 yılında verdiği bir özelgede 602 hesap olarak belirtmiş ancak SSK sistemden satış hasılatı bilgi formu sorgularken bu gelirleri satış hasılatı olarak alıyor ve eczacının iskontodan dolayı hak kaybına neden oluyor.Hem eczacı odası hem de İSMMMO danışmana sorulan bir soru da 649 hesap kullanılması gerektiği belirtilmiş.Bu konuda fikir sahibi olan varmı.Şimdiden teşekkürler.

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    ben faaliyeti ile ilgili olduğu için 600 kullanıyorum....... faaliyet dışı olanlara sadece602 kullanıyorum......

Üye
    602 Hesap aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.
    "İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar, devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir." Tanım da da belirtildiği gibi genelde devlet yardımlarının takip edildiği hesap dır. Bahsettiğiniz ciro primi gibi gelirler için 649 hesabın kullanılması uygun olacağı düşüncesindeyim.