Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çalışma hayatım e-devlet hakkında

Üye

Çalışma hayatım e-devlet hakkında

Edevlet ekranının yeni uygulaması çalışma hayatım bölümünde sgk ve bağkur Hizmetleri bakımından emekli olunabilecek kriterler hakkında bilgiler veriyor, fakat hatalı olarak staj başlangıcı emeklilik hesaplamasında dikkate alınmış,

staj süresince öğrencilerden sadece iş kazası-meslek hastalığı-hastalık primi alınmakta, emeklilik primi ise alınmamaktadır. Bu nedenle stajda geçen süreler hem sigortalı prim gün sayısında hem de sigortalılık süresinin başlangıcında geçerli olmamaktadır.

Yapay zeka ile edevlet üzerinden açılan bu hizmeti nasıl bu kadar basit bir hatayı görmezden geliyorlar veya kasıklı olarak ortaya koyuyorlar anlamakta zorlanıyorum, bu konuda yorumları merak ediyorum.

Not: adminler hatalı isem konuyu ilgili yere taşıyabilirler mi?
    Tşk

Müdavim Üye
    Bayanlarda, staj başlangıcı sayılacak diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam ...

Müdavim Üye
    Alıntı bulduk79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayanlarda, staj başlangıcı sayılacak diye okumuştum yanlış hatırlamıyorsam ...
    doğum borçlanması yaparken başlangıç sayılıyor

emeklilik hesaplamasında başlangıç sayılmıyor maalesef

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doğum borçlanması yaparken başlangıç sayılıyor

emeklilik hesaplamasında başlangıç sayılmıyor maalesef
    Kadınlarda doğum borçlanması sadece gün ilavesine katkıda bulunuyor(O da belli şartları sağlıyorsa) yoksa doğum borçlanmasının, başlangıcı öne çektiği bilgisi sanırım hatalı.

Müdavim Üye
    Alıntı AL4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kadınlarda doğum borçlanması sadece gün ilavesine katkıda bulunuyor(O da belli şartları sağlıyorsa) yoksa doğum borçlanmasının, başlangıcı öne çektiği bilgisi sanırım hatalı.
    Benim yazdıklarımda başlangıcı öne çektiği zaten yazmıyor

Konuyu biraz daha açayım.
    Kadınlar sigorta başlangıcı öncesindeki yapmış olduğu doğumlar için borçlanma yapamıyorlar.

Staja başlama tarihi orada işe yarıyor bir tek.

Kadın 1998 de sigortalı çalışmaya başlamış
    1996 da doğum yapmış
    Şu an ki yasalarla bunu borçlanamaz
    Ama 1994 de stajer olarak başlangıcı var diyelim. O zaman doğum borçlanması yapabilir ve gün kazanmış olur.
    Emeklilik hesaplarken, İlk işe başlama tarihi 1998 dir

-Staj başlangıcı emeklilik hesabı yapılırken dikkate alınmaz.

-Yapılan doğum borçlanması da, uzun vadeli kollara ödeme yapılan ilk başlangıç tarihini geri çekmez.

Müdavim Üye
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim yazdıklarımda başlangıcı öne çektiği zaten yazmıyor

Konuyu biraz daha açayım.
    Kadınlar sigorta başlangıcı öncesindeki yapmış olduğu doğumlar için borçlanma yapamıyorlar.

Staja başlama tarihi orada işe yarıyor bir tek.

Kadın 1998 de sigortalı çalışmaya başlamış
    1996 da doğum yapmış
    Şu an ki yasalarla bunu borçlanamaz
    Ama 1994 de stajer olarak başlangıcı var diyelim. O zaman doğum borçlanması yapabilir ve gün kazanmış olur.
    Emeklilik hesaplarken, İlk işe başlama tarihi 1998 dir

-Staj başlangıcı emeklilik hesabı yapılırken dikkate alınmaz.

-Yapılan doğum borçlanması da, uzun vadeli kollara ödeme yapılan ilk başlangıç tarihini geri çekmez.
    Ayrıca şu linkte dediğimizin aksine başlangıcın geri çekileceğine dair bir yazıda mevcut.

Bu bilgi ne kadar sağlıklı araştırmak lazım.

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarl...i-6076778/amp/

Bu bağlamda, sigortalılığı ilk defa staj sigortasıyla başlayan kadın sigortalılar, bu tarihten sonra doğan çocukları için doğum borçlanması yapabiliyor. Staj sigortasından sonra emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigorta başlangıcından önce doğan çocukları için borçlanmaları halinde de, sigorta başlangıçlarının borçlandıkları süre kadar geri gelmesi, buna bağlı olarak emeklilik yaşının öne çekilmesi mümkün olabiliyor.

Müdavim Üye Canbolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aoktay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Edevlet ekranının yeni uygulaması çalışma hayatım bölümünde sgk ve bağkur Hizmetleri bakımından emekli olunabilecek kriterler hakkında bilgiler veriyor, fakat hatalı olarak staj başlangıcı emeklilik hesaplamasında dikkate alınmış,

staj süresince öğrencilerden sadece iş kazası-meslek hastalığı-hastalık primi alınmakta, emeklilik primi ise alınmamaktadır. Bu nedenle stajda geçen süreler hem sigortalı prim gün sayısında hem de sigortalılık süresinin başlangıcında geçerli olmamaktadır.

Yapay zeka ile edevlet üzerinden açılan bu hizmeti nasıl bu kadar basit bir hatayı görmezden geliyorlar veya kasıklı olarak ortaya koyuyorlar anlamakta zorlanıyorum, bu konuda yorumları merak ediyorum.

Not: adminler hatalı isem konuyu ilgili yere taşıyabilirler mi?
    Tşk
    Bağkur emeklilik hesaplarkende 01.06.2002 deki gün süresine değil yıl süresine bakıyor (örneğin; şu anda 4/b bağkurlu olan ve 1995 de sgk girişi olup 1.6.2002 ye kadar 360 günü olan )
    2002-1995 yapıp 7 yıl hizmeti varsayıp 55 yaşında 4/b den emekli olma yaşı yazıyor. Oysaki 1.6.2002 de 25 yılın tamamlanmasına 22 yıl 6 aydan fazla olduğundan 58 yaşında emekli olması yazması gerekir. Vatandaşda buraya bakıp 4/a da 4/b de 55 yaş yazıyor son 3,5 yılda sgk ya geçmeye gerek yok diyor ama yanılıyorlar.

Yeni Üye
    Merhabalar çalışma hayatıma göre 4/c den öğretmen olarak emekli olmak için 46 yaş 20 yıl yazıyor ve ikiside %100, evet yaşım 48 mavi renk %100 doğru;ancak 20 yıl fiilen çalışmışlığım yok turuncu olarak %100 yazıyor.Bu renkler neyi ifade ediyor.73 doğumluyum sigorta girişim Staj girişi ilginç bir şekilde toplam 5000 işgünü ile 14 yıl civarı çalışarak emekliliği haketmek gibi bir lukse sahipmiyim gercekten.Boyle bir durumla karşılaşan var mı? ve doğru mu? acaba bu durum.

Müdavim Üye
    Alıntı Diloş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar çalışma hayatıma göre 4/c den öğretmen olarak emekli olmak için 46 yaş 20 yıl yazıyor ve ikiside %100, evet yaşım 48 mavi renk %100 doğru;ancak 20 yıl fiilen çalışmışlığım yok turuncu olarak %100 yazıyor.Bu renkler neyi ifade ediyor.73 doğumluyum sigorta girişim Staj girişi ilginç bir şekilde toplam 5000 işgünü ile 14 yıl civarı çalışarak emekliliği haketmek gibi bir lukse sahipmiyim gercekten.Boyle bir durumla karşılaşan var mı? ve doğru mu? acaba bu durum.
    http://www.sadettinorhan.net/emeklimatik.html

Bu siteden ilgili bölümleri doldurarak tekrar hesaplamayı deneyin isterseniz. Genel olarak doğru sonuçlar vermektedir

Yeni Üye
    Site maalesef calismiyor

Bu Konu için Etiketler