Sayfa 2 Toplam 12 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 115 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gerçek faydalanıcı bilgi formu(CEZALAR)

Kıdemli Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesin bilgi mi size veya bir yakınınıza tebliğ geldi mi siz gördünüz mü yoksa duyum üzerine mi yazıyorsunuz. Tebligat olsa 23.09.2021 diye sabit tarih olmaz diye düşünüyorum. Bu bilgi teyide muhtaç
    tebligat meslek whatsapp gruplarımızda paylaşıldı, fotoğraf olarak gördüm.. Değerli üyelerimiz; “Gerçek Faydalanıcı Bildirimini†veremeyen firmaların, şu an itibariyle bu bildirimi vermeleri halinde Özel Usulsüzlük Cezası uygulanmayacak. Uygulanan Özel Usulsüzlük Cezalarının kaldırılması ile ilgili, idare ile TÜRMOB arasında görüşmeler devam etmektedir.Bir de bu mesajlar paylaşılıyor, 23.09.2021 tarihi konuşmalar arasında geçiyor.İnternette sabah aradım tebligat bulamadım, o yüzden sizlere sordum.

Kıdemli Üye
    tebligat yazarken ceza ihbarnamesinden bahsediyorum...Whatsapp gruplarında ceza ihbarnamesinin görüntüsü paylaşılmış..Tarihle ilgili bir tebligat görmedim.

Üye
    Nereden
    Yalova
    Bırakın affı, bir mükellefimize şöyle bir yazı geldi, 5 dakika önce

13/7/2021 tarihli ve 31540 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 529 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu
    Genel Tebliği ile "Gerçek Faydalanıcı Bilgisi Bildirimi" verme zorunluluğu getirilen mükelleflerin
    kapsamı, bildirimin şekli, bildirimde bulunulacak dönem, bildirim verme zamanı, bildirimin gönderilme
    usulü ile uygulamaya ilişkin diğer usul ve esaslar belirlenmiştir.
    Söz konusu Genel Tebliğin geçici 1 inci maddesinde "Gerçek faydalanıcı bilgisi verme yükümlülüğü
    getirilen kurumlar vergisi mükellefleri dâhil bütün mükellefler ile diğer kişilerin, en geç 31/8/2021 günü
    sonuna kadar gerçek faydalanıcı bilgisini 6 ncı maddenin ikinci fıkrasında belirtilen form ile elektronik
    ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmeleri gerekmektedir." hükümleri yer almaktadır.
    Kayıtlarımızın kontrolü neticesinde bahse konu bildirimi vermediğiniz tespit edilmiş olup, söz
    konusu yükümlülüğü yerine getirmemeniz nedeniyle tarafınıza 213 sayılı Vergi Usul Kanununun
    mükerrer 355 inci maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası kesilmiştir.
    213 sayılı Kanunun mükerrer 355 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Özel usulsüzlük
    cezası kesilmesine rağmen mecburiyetleri yerine getirmeyenlere yeniden süre verilerek bu mecburiyetleri
    yerine getirmeleri tebliğ olunur. Verilen sürede bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesi halinde yukarıda
    yazılı özel usulsüzlük cezaları bir kat artırılarak uygulanır." hükmü gereğince bu yazının tarafınıza
    tebliğini izleyen tarihten itibaren 15 gün içinde mezkûr Genel Tebliğin ek 1 inci maddesi kapsamında
    "Gerçek Faydalanıcıya İlişkin Bildirim Formu"nun verilmesi gerekmektedir.
    Söz konusu süre içerisinde de bahse konu formun verilmemesi durumunda, hakkınızda 213 sayılı
    Kanunun mükerrer 355 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince özel usulsüzlük cezası bir kat artırılarak
    uygulanacaktır.
    Bilgilerini ve gereğini tebliğen rica ederim.

Yani diyor ki, 1 kat kestik, 15 gün içinde göndermezsen 2 kat keseceğim!!!

Kıdemli Üye
    Alıntı kompetan77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bırakın affı, bir mükellefimize şöyle bir yazı geldi, 5 dakika önce

13/7/2021 tarihli ve 31540 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 529 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu
    Genel Tebliği ile "Gerçek Faydalanıcı Bilgisi Bildirimi" verme zorunluluğu getirilen mükelleflerin
    kapsamı, bildirimin şekli, bildirimde bulunulacak dönem, bildirim verme zamanı, bildirimin gönderilme
    usulü ile uygulamaya ilişkin diğer usul ve esaslar belirlenmiştir.
    Söz konusu Genel Tebliğin geçici 1 inci maddesinde "Gerçek faydalanıcı bilgisi verme yükümlülüğü
    getirilen kurumlar vergisi mükellefleri dâhil bütün mükellefler ile diğer kişilerin, en geç 31/8/2021 günü
    sonuna kadar gerçek faydalanıcı bilgisini 6 ncı maddenin ikinci fıkrasında belirtilen form ile elektronik
    ortamda Gelir İdaresi Başkanlığına bildirmeleri gerekmektedir." hükümleri yer almaktadır.
    Kayıtlarımızın kontrolü neticesinde bahse konu bildirimi vermediğiniz tespit edilmiş olup, söz
    konusu yükümlülüğü yerine getirmemeniz nedeniyle tarafınıza 213 sayılı Vergi Usul Kanununun
    mükerrer 355 inci maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası kesilmiştir.
    213 sayılı Kanunun mükerrer 355 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "Özel usulsüzlük
    cezası kesilmesine rağmen mecburiyetleri yerine getirmeyenlere yeniden süre verilerek bu mecburiyetleri
    yerine getirmeleri tebliğ olunur. Verilen sürede bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesi halinde yukarıda
    yazılı özel usulsüzlük cezaları bir kat artırılarak uygulanır." hükmü gereğince bu yazının tarafınıza
    tebliğini izleyen tarihten itibaren 15 gün içinde mezkûr Genel Tebliğin ek 1 inci maddesi kapsamında
    "Gerçek Faydalanıcıya İlişkin Bildirim Formu"nun verilmesi gerekmektedir.
    Söz konusu süre içerisinde de bahse konu formun verilmemesi durumunda, hakkınızda 213 sayılı
    Kanunun mükerrer 355 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince özel usulsüzlük cezası bir kat artırılarak
    uygulanacaktır.
    Bilgilerini ve gereğini tebliğen rica ederim.

Yani diyor ki, 1 kat kestik, 15 gün içinde göndermezsen 2 kat keseceğim!!!
    yaa çok üzücü, benim de var bir tane .Şimdi bildirimi vereceğim , bakalım sonuç ne olacak?Tam kdv ve muhtasar üzeri bu yoğunlukta canım çok sıkıldı bu işe.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya
    2500 TL. cezaları tebliğ etmeye başladılar..
    MUHSİN Fani dünya hesapları AHİRET Hesabımızı Unutturmasın

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    valla şaka gibi şeyler bakalım bizden gelen olacak mı

Müdavim Üye
    Üstat yeni kurulan firmalar için bildirim yapılacak mi ? Yapılacak ise ne kadar süre içinde yapılacak?
    Ben göremedim.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    MADDE 6.3

Birinci ve ikinci fıkrada belirtilenlerin yeni mükellefiyet tesis ettirmesi veya daha önce bildirime ekledikleri bilgilerde değişiklik olması halinde, yeni mükellefiyet tesisini veya bilgi değişikliğini, bunların gerçekleştiği tarihi takip eden bir ay içerisinde bildirmeleri gerekmektedir.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla şaka gibi şeyler bakalım bizden gelen olacak mı
    Senelerce oku sınavlara gir çalış çabala, sonra mükellefim babasının adını yazmadığın için maliye 2500 ceza kessin mükellef sana dönsün. Bu mesleği sevmiyordum , bu günlerde daha beter hissiyattayım midemi bulandırıyor. Ben yazdım babalatının adını bana ceza gelmez bu arada.
    Kendini Bil Kendini

Üye
    Bilindiği üzerine tasfiye halinde olan kurumlar vergisi mükellefleri geçici vergi beyannamesi vermiyor. Şimdi biz bu bildirimi her ay sonunda internet vergi dairesi üzerinden mi bildireceğiz?