Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Devreden kdv alacağının borcuma mahsup edilmesi için işlem başlatamıyorum

Yeni Üye

Devreden kdv alacağının borcuma mahsup edilmesi için işlem başlatamıyorum

Merhabalar,
    Bulunduğum sektörde Kdv 8 fakat kullandığımız hammaddeler 18 olduğu için kdv stoğumuz oluştu, Bu tutarın vergi borcuma mahsup edilmesi için internet vd üzerinden talep oluşturacağım fakat beyanname dönemini seçince talep oluşturacağınız bir beyannamme bulunmuyor hatası alıyorum. Bu durumla karşılaşıp çözebilenler varsa konu hakkında değerli görüşlerini paylaşabilir mi sağlıklı günler.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Bu durumla karşılaşıp çözen yok cevap veren olmadığı için çünkü soru çok kısa detay yok ve anlamsız! KDV nin stoğu olmaz, devri olur. KDV iadesi çok detaylı bir konu olup mesleki konular bu kadar basit ve sor yanıt al meslek icra et noktasında olması artık bizi çok incitiyor. Lütfen KDV iadesi ile ilgili mevzuat , kitap vb unsurlarla kendinizi geliştirin bu konu bu kadar basit değil.

Yeni Üye
    Neden incitiyor bunu anlamadım, Bir vergi mükellefi olarak yardımlaşma forumunda bir soru sordum cok fazla biriken kdv mevcut bunu vergi borcuma mahsup ettirmek istiyorum demiştim internet üzerinde ki videodan baktım zaten cevabınız için teşekkürler

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Sizi mesleği icra eden bir zannetmiştim olay şu an daha çok incitti! Mali müşaviriniz varken onu ezip geçip burada soru sormak!

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı ERAY07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizi mesleği icra eden bir zannetmiştim olay şu an daha çok incitti! Mali müşaviriniz varken onu ezip geçip burada soru sormak!
    Aynen

bu iş, basit bir dilekçe yapılacak işlem değil. Mali müşavirinizin yapması gerekenleri var; buradan anlatılacak şeyler değil.
    önce mesleğimize saygı.

Üye
    Nereden
    Kocaeli
    Merhabalar,

Alışlar-%18, Satışlar %8 ise indirimli orana tabi işlemlerden doğan KDV İadesi uygulaması yapılması gerekir.

5.000,00-TL üzerindeki işlemler YMM Raporu ile yapılabilmektedir.

Bunun için indirim listeleri, yüklenilen KDV listeleri, %8'lik satış faturaları hazırlanıp KDV Beyannamesinde iade talep edilmesi gerekir. YMM Raporu verildikten sonra iade talep dilekçesi ile vergi borçlarınıza mahsup yapabilirsiniz.

2021 yılı için Ocak ayından başlamak üzere tüm ayları dikkate alarak hesaplama yapılmalıdır.

Yüklenilen KDV - Hesaplanan KDV - 2021 yılı için 18.900 = İade Edilecek KDV Rakamıdır. (devreden KDV durumuna göre değişir)

Tabi iade rakamı üzerinden YMM ücretini de unutmayalım

Kolaylıklar dilerim.