Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurumlar vergisi matrah artırımı indirimli oran %15' i kabul etmiyor

Yeni Üye
    Nereden
    SMMM

Kurumlar vergisi matrah artırımı indirimli oran %15' i kabul etmiyor

UYARI Vergi oranı %15 olamaz. Vadesinde ödenmemiş tahakkuk var Yıl:2020 Vergikodu:0010

ARKADAŞLAR MERHABA HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR.

KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIRIMI YAPMAK İSTEDİĞİM MÜKELLEFTE BEYANNAME ONAY AŞAMASINDA
    YUKARIDA BELİRTTİĞİM HATA MESAJINI VERİYOR.
    İZAHAT: MÜKELLEFİN 2020 KURUMLAR VERGİSİ DAMGA VERGİSİ ÖDEMESİNİ SÜRESİNDE TALEP EDEREK KDV İADE ALACAĞINDAN
    MAHSUP TALEBİNDE BULUNDUK. VERGİ DAİRESİ İŞ YOĞUNLUĞUNU BAHANE EDEREK MAHSUP İŞLEMİNİ BU AY (AĞUSTOS) İÇERİSİNDE TAMAMLADI
    VE MÜKELLEFİN HİÇ BİR BORCU KALMADI.
    AMA SİSTEM KURUMLAR DAMGA VERGİSİNİ SÜRESİNDE ÖDENMEDİ OLARAK GÖRÜYOR. HALBUKİ İADE İŞLEMİMİZ EKİM 2020 YILINDA TAMAMLANMIŞTI.
    VE PERDEY PEY VERGİ BORCU OLUŞTUĞUNDA MAHSUP DİLEKÇESİ VERDİK.
    2020 KURUMLAR MATRAH ARTIRIMINDA % 15 İNDİRMLİ ORAN İLE % 20 ORAN ARASINDA 6.375,00 TL FARKEDİYOR. MÜKELLEF HAKSIZ YERE FAZLA ÖDEME YAPMAK ZORUNDA KALACAK.
    TELEFONLA ARADIGIM BÜTÜN KURUMLARDAN SONUÇ ALAMADIM.
    BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞAN ÜSTADIM VARMI. DERİN BİLGİLERİNİZE İHTİYACIM VAR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Mahsup talep dilekçenizi kurumlar vergisinin vadesi geçmeden girdiyseniz vergi dairesi mahsubu geç de yapsa dilekçe tarihi itibarıyla yapar. Bu şekilde olmuşsa dilekçe ile düzeltilmesini isteyin.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı ozkandogan82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    UYARI Vergi oranı %15 olamaz. Vadesinde ödenmemiş tahakkuk var Yıl:2020 Vergikodu:0010

ARKADAŞLAR MERHABA HEPİNİZE İYİ ÇALIŞMALAR.

KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIRIMI YAPMAK İSTEDİĞİM MÜKELLEFTE BEYANNAME ONAY AŞAMASINDA
    YUKARIDA BELİRTTİĞİM HATA MESAJINI VERİYOR.
    İZAHAT: MÜKELLEFİN 2020 KURUMLAR VERGİSİ DAMGA VERGİSİ ÖDEMESİNİ SÜRESİNDE TALEP EDEREK KDV İADE ALACAĞINDAN
    MAHSUP TALEBİNDE BULUNDUK. VERGİ DAİRESİ İŞ YOĞUNLUĞUNU BAHANE EDEREK MAHSUP İŞLEMİNİ BU AY (AĞUSTOS) İÇERİSİNDE TAMAMLADI
    VE MÜKELLEFİN HİÇ BİR BORCU KALMADI.
    AMA SİSTEM KURUMLAR DAMGA VERGİSİNİ SÜRESİNDE ÖDENMEDİ OLARAK GÖRÜYOR. HALBUKİ İADE İŞLEMİMİZ EKİM 2020 YILINDA TAMAMLANMIŞTI.
    VE PERDEY PEY VERGİ BORCU OLUŞTUĞUNDA MAHSUP DİLEKÇESİ VERDİK.
    2020 KURUMLAR MATRAH ARTIRIMINDA % 15 İNDİRMLİ ORAN İLE % 20 ORAN ARASINDA 6.375,00 TL FARKEDİYOR. MÜKELLEF HAKSIZ YERE FAZLA ÖDEME YAPMAK ZORUNDA KALACAK.
    TELEFONLA ARADIGIM BÜTÜN KURUMLARDAN SONUÇ ALAMADIM.
    BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞAN ÜSTADIM VARMI. DERİN BİLGİLERİNİZE İHTİYACIM VAR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
    Maalesef vergi sisteminde bu çok büyük bir eksikik. Defalarca yaşadık şirket her türlü vergisini mahsup yoluyla kdv alacağından mahsup ediyor bu mahsup işlemi malum en az 3-4 ayda tamalanıyor bu sürede ödeme emri çıkıyor sistem de bunu da vergilerinizi süresinde ödemediğiniz sonucuna getiriyor. Gerek matrah artırımında gerek % 5 indirimini bu nedenle kullanmadık.

Müdavim Üye
    Benzer durumla karşılaştım. Vadesinde ödenmemiş tahakkuk var dedi. Otomatik yansıtacak düşünerek onayladım halbuki öndeki yapılandırmalarda da hesaplama , hatalı beyanlar ilk taksite yansıtıyordu. İndirimi bütün dönemlere uyguladı.
    6.375 tl fark var. Hiç düzeltme yapan arkadaşımız var mı?