Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7326 Stokları Kayıt Altına Alma ve Kdv-1 Beyannamesi

Yeni Üye
    Alıntı TEKSEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşletmede olup kayıtlarda yer almayan emtia için ENVANTER LİSTESİ Kdv yönünden bağlı oldukları vergi dairesine bildirecekler,ekinde envanter listesi
    olmayan beyannameler kabuledilmeyecektir yazıyor.Vergi Dairesine envanter listesini dilekçe ekindemi veriyorsunuz?
    zaten BDP proğramında ; Stok Beyanında Bulunulacak Vergi Sorumluları İçin KDV Beyannamesindeki ( Tablo I ) de Emtialara ait Envanter Listesi Bölümü var .Oraya detaylı yazıp Beyannameyi yolladık tahakuku aldık.

ayrı bir envanter listesi ve dilekçeye de gerek olmadığını sanıyorum ben.

Müdavim Üye
    Alıntı erayeray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin arkadaşlar. Zafer bey gibi ben de bu sorunun cevabını bulmadım daha. Defter beyan sistemi için; Kayıtlarda olmadığı halde işletmede mevcut olan %1 dv li malları Ağustosta bildirdik ve hemen ödemesini de yapıldı. Bu vergiyi defter beyana sistemine nasıl kaydedebiliriz bir türlü bulamadım. Ödenen bu vergiyi kdv 1 e nasıl aktarabilir ve indirim satırında gösterebiliriz.
    Cevabını bulan üstadlardan yardım rica edecektim.
    Defter beyan sistemi için uygulamanın nasıl olduğunu çözebildiniz mi?

Yeni Üye
    hayır ben de bulamadım daha. o nedenle normal bdp den kdv beyannamesine ile ''Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırın eklemeyi düşünüyorum ödenen kdv rakamını. Ancak defter beyana nasıl doğru şekilde yazmalı bulamadık hala. pek zaman da kalmadı. Geçen bende sordum ama cevap gelmedi henüz.

Yeni Üye
    Merhabalar. 7326 Sayılı Kanunun 6/1-C Maddesine Göre Stok Artışı İle İlgli Ödediğimiz Kdv yi 1 No.Lu KDV Beyannamesinin “İNDİRİMLER” Bölümünde “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV”109. Satırına 54,900,00 Tl İndirim Konusu Yazılmıştır. (Beyan Edilen Bildirim Rayiç Bedel 610.000 % 18 109.800,00 Stok Beyan Oranı % 9 54.900,00)
    Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarlarının Oranlara Göre Dağılımı” Bölümünde De, Emtianın Tabi Olduğu KDV Satırına Yazıp Oranlara Göre Dağılımda Göstermediğimizde Beyanname Onay Aşamasında -108 Ve 109 Nolu İndirim Tutarıyla Dağılımın Eşit Olması Gerektiği- Şeklinde Uyarı Mektubu Çıkmaktadır . Oranlara Göre Dağılımda Hangi Tutarlar Yazılması Gerekiyor. Buna Rağmen Onaylasak Sorun Olur Mu? Ne Yapabiliriz.
    https://www.bbdas.com.tr/2021-8-stok...evaplar-b-1843
    7- Stok Beyanına Ait Ödenen KDV Beyannamede Nasıl İndirilecek?

- Aksi yönde bir belirleme yapılıncaya kadar (emtia stoklarına ilişkin KDV’nin indirimine yönelik için ayrı bir satır ihdas edilmediği sürece); Stok beyanına ilişkin KDV’nin ödendiği aya ait 1 No.lu KDV beyannamesinin “İNDİRİMLER” bölümünde “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırında indirim konusu yapılması,
    - “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarlarının Oranlara Göre Dağılımı” bölümünde de, emtianın tabi olduğu KDV oranı (stok beyanında uygulanan indirimli oran dikkate alınmadan) satırında gösterilmesinin gerektiği düşünülmektedir.

Alıntı kamerhan_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. 7326 Sayılı Kanunun 6/1-C Maddesine Göre Stok Artışı İle İlgli Ödediğimiz Kdv yi 1 No.Lu KDV Beyannamesinin “İNDİRİMLER” Bölümünde “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV”109. Satırına 54,900,00 Tl İndirim Konusu Yazılmıştır. (Beyan Edilen Bildirim Rayiç Bedel 610.000 % 18 109.800,00 Stok Beyan Oranı % 9 54.900,00)
    Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarlarının Oranlara Göre Dağılımı” Bölümünde De, Emtianın Tabi Olduğu KDV Satırına Yazıp Oranlara Göre Dağılımda Göstermediğimizde Beyanname Onay Aşamasında -108 Ve 109 Nolu İndirim Tutarıyla Dağılımın Eşit Olması Gerektiği- Şeklinde Uyarı Mektubu Çıkmaktadır . Oranlara Göre Dağılımda Hangi Tutarlar Yazılması Gerekiyor. Buna Rağmen Onaylasak Sorun Olur Mu? Ne Yapabiliriz.
    https://www.bbdas.com.tr/2021-8-stok...evaplar-b-1843
    7- Stok Beyanına Ait Ödenen KDV Beyannamede Nasıl İndirilecek?

- Aksi yönde bir belirleme yapılıncaya kadar (emtia stoklarına ilişkin KDV’nin indirimine yönelik için ayrı bir satır ihdas edilmediği sürece); Stok beyanına ilişkin KDV’nin ödendiği aya ait 1 No.lu KDV beyannamesinin “İNDİRİMLER” bölümünde “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırında indirim konusu yapılması,
    - “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarlarının Oranlara Göre Dağılımı” bölümünde de, emtianın tabi olduğu KDV oranı (stok beyanında uygulanan indirimli oran dikkate alınmadan) satırında gösterilmesinin gerektiği düşünülmektedir.
    bende aynı sorunlar karşı karşıyayım. tatmin edici bir cevap bulamıyorum internette.

Yeni Üye
    Alıntı erayeray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır ben de bulamadım daha. o nedenle normal bdp den kdv beyannamesine ile ''Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırın eklemeyi düşünüyorum ödenen kdv rakamını. Ancak defter beyana nasıl doğru şekilde yazmalı bulamadık hala. pek zaman da kalmadı. Geçen bende sordum ama cevap gelmedi henüz.
    bunu 189 alomaliye yi aradım.

Onlar bana ; bildirmiş olduğumuz ve ödediğimiz emtia stoklarına ilişkin KDV’nin indirimine yönelik için ayrı bir satır ihdas edilmediği için ; ilgili malın kdv si ne ise onun yarısına denk gelecek kısmın matrahı ilgili oraı seçerek yazın .
    Daha sonra satır ekleyerek diğer kalan matrahı kdv siz işlem vardır seçeği ile ekleyip kaydedin denildi.

kdv 1 beyannamesinde ; kdv dağım bölümü doğru olmayacaktır ayrıca tevkifat işlemi olmadığı için 109 nolu satıra da otomatik tutar gitmeyecektir .

Ancak sistem tarafından otomatik olarak 108 nolu satıra ödemiş olduğunuz kdv nin atılması hiçbir sakınca doğurmaz.

Bu şekilde kdv yi verebilirsiniz sıkıntı olmayacaktır denildi.

Üye
    merhaba arkadaşlar firma için stok beyanı verdim tahakkuk aldım ancak firma bazı ürünleri eklemeyi unuttuğu için tekrar vermek istiyor aynı kdv veya muhtasar düzeltmelerinde olduğu gibi tüm listeyi düzeltilmiş halde mi (yeni ürünleri ekleyerek) vericez yoksa sadece ek olan kısmın tahakkukunu yaptıracaz hiç yapan arkadaşımız varmı

Yeni Üye
    Kdv muhtasar düzeltir gibi yapılıyor. onay verdiğinizde eklediğiniz stoklara ait kdv'nin ödemesi tahakkukta gözüküyor.

Üye
    teşekkür ederim karamuhasebe