Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7326 Stokları Kayıt Altına Alma ve Kdv-1 Beyannamesi

Üye
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar biri Allah rızası için yanıtlasın lütfen
    stok affına başvuracam
    elde mal var ama resmiyette yok
    bdp de 2 tane seçenek var 6/1-c ve 6/2-a
    birincisi hangisine ne yazacam 1 milyon liralık mal var
    ikincisi 90 binlira kdv ödeyecek bunu normal kdv beyannamesinden nasıl düşecem hangi satır ve hangi ay

lütfen bilen biri söyleyebilir mi

teşekkürler
    merhaba fa77
    öncelikle elde mal var kayıtta yoksa 6/1-c ile beyan vereceksiniz,
    beyannameyi açtığında envanter listesi bölümüne girdiğinde program yönlendirecek.
    bu beyanı verince tahakkuk çıkacak ona göre ödenecek,
    ödenmiş kdv kullanmak indirim sağlmak için ilgili dönem kdv beyannamesinde
    satır var fakat oraya kdv indirimli yani kendi oranını yarısı ödendiği için yarısı indirim sağlanacak bunu beyannameye nasıl hangi satıra eklenecek
    bu konuda üye zaferongun zaten sormuş bizde bekliyoruz açıkcası.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı aoktay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba fa77
    öncelikle elde mal var kayıtta yoksa 6/1-c ile beyan vereceksiniz,
    beyannameyi açtığında envanter listesi bölümüne girdiğinde program yönlendirecek.
    bu beyanı verince tahakkuk çıkacak ona göre ödenecek,
    ödenmiş kdv kullanmak indirim sağlmak için ilgili dönem kdv beyannamesinde
    satır var fakat oraya kdv indirimli yani kendi oranını yarısı ödendiği için yarısı indirim sağlanacak bunu beyannameye nasıl hangi satıra eklenecek
    bu konuda üye zaferongun zaten sormuş bizde bekliyoruz açıkcası.
    çok teşekkür ederim

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    7236 sayılı kanun 6/2-a maddesi kapsamında bir işlemim var 8. aya fatura kestik 800 lira ben bunu 7236 sayılı kanun 6/2-a maddesi kapsamındaki beyanlardan verdiğimde 8. ay kdv verilmedi diyor
    ben bunu 9. ayda vereceğim kdv beyanında mı gösterecem kafayı yiyecem nerden girecez bunu ya 9. ayda süresi geçmiyor mu ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    yani 8. aya fatura kestiğim için 8. ay kdv sinde gösterecem anladığım bu doğru anladım umarım işletmede yok ama stokta var olduğu için fatura kestim 9. ayda 8. ay kdv de gösterecem umarım doğru anlamışımdır

Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı aoktay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia için bildirim yapacağız, fakat son başvuru 31/08/2021
    bildirimi kdv beyannamesi ile yaptığımızda temmuz 2021 beyannamesi ile verebiliyoruz, fakat keseceğimiz fatura ağustos 2021 oluyor
    bu durumda b formu fatura tarihi beyan tarihleri farklı oluyor nasıl bir yol izlemeliyiz tereddütte kaldım.
    Merhaba , ismmo'nun cevabı :
    KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE OLMAYAN MALLAR İçin; Fatura 31/08/2021 tarihine kadar düzenlenecek .Deftere kayıt edilecek. Ağustos KDV beyannamesinde beyan edilecek. Buna göre, kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşa ilişkin faturada ilgili kıymetin tabi olduğu oranda KDV hesaplanacak ve bu KDV ilgili dönem 1 No.lu KDV Beyannamesinin "Matrah" kulakçığının, "7326 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki Bildirim" tablosuna kayıt yapılarak beyan edilecektir. Beyanname 26/Eylüle kadar verilecek. Beyannamede defaten seçilmesi halinde başkaca bir işlem yapılmayacak . ANCAK; TAKSİT li ödeme seçilmesi halinde GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/2-a kodlu beyanname ile 26/Eylüle kadar beyan edilecektir.
    Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı Cevahir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba , ismmo'nun cevabı :
    KAYITLARDA YER ALDIĞI HALDE İŞLETMEDE OLMAYAN MALLAR İçin; Fatura 31/08/2021 tarihine kadar düzenlenecek .Deftere kayıt edilecek. Ağustos KDV beyannamesinde beyan edilecek. Buna göre, kayıtlarda yer aldığı hâlde işletmede mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşa ilişkin faturada ilgili kıymetin tabi olduğu oranda KDV hesaplanacak ve bu KDV ilgili dönem 1 No.lu KDV Beyannamesinin "Matrah" kulakçığının, "7326 Sayılı Kanunun (6/2-a) Maddesi Kapsamındaki Bildirim" tablosuna kayıt yapılarak beyan edilecektir. Beyanname 26/Eylüle kadar verilecek. Beyannamede defaten seçilmesi halinde başkaca bir işlem yapılmayacak . ANCAK; TAKSİT li ödeme seçilmesi halinde GİB bdp programındaki 7326 sayılı Kanun Stok beyanı / 6/2-a kodlu beyanname ile 26/Eylüle kadar beyan edilecektir.
    Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi
    doğru anlamışım tamda benim sorumun cevabı bu aslında

Müdavim Üye
    Alıntı UĞURGÜN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alo maliye ile görüşmemde Kdv beyannamesinin 109 satırında bildirimin yapılacağını söylediler.
    Sorumlu sıfatıyla kdv satırında mı beyan edilecek ? Uygun mu sizce ?
    FATİH PESEN
    SMMM
    İST

Yeni Üye
    Alıntı zaferongun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşletmede var olup kayıtlarda yer almayan emtia için 7326 kanundan yararlanıp beyan verildi ve emtia kayıt altına alındı.

Emtianın tabi olduğu kdv oranının yarısına denk gelen tutarı kdv-1 beyannamesinde indirim konusu yapabilirsin diyor kanun.

Örneğin fıstıkta kdv %1. Kdv beyannamesinde %0,5 diye bir oran yok.

Kdv beyannamesinde bu indirilecek kdv tutarını nereye yazacağız?
    Kolay gelsin arkadaşlar. Zafer bey gibi ben de bu sorunun cevabını bulmadım daha. Defter beyan sistemi için; Kayıtlarda olmadığı halde işletmede mevcut olan %1 dv li malları Ağustosta bildirdik ve hemen ödemesini de yapıldı. Bu vergiyi defter beyana sistemine nasıl kaydedebiliriz bir türlü bulamadım. Ödenen bu vergiyi kdv 1 e nasıl aktarabilir ve indirim satırında gösterebiliriz.
    Cevabını bulan üstadlardan yardım rica edecektim.

Üye
    İşletmede olup kayıtlarda yer almayan emtia için ENVANTER LİSTESİ Kdv yönünden bağlı oldukları vergi dairesine bildirecekler,ekinde envanter listesi
    olmayan beyannameler kabuledilmeyecektir yazıyor.Vergi Dairesine envanter listesini dilekçe ekindemi veriyorsunuz?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    https://www.dunya.com/kose-yazisi/bi...ac-konu/634284

Stok beyanı yapılan emtialarla ilgili olarak sorumlu sıfatıyla beyan edilerek ödenen KDV’nin, 1 No.lu KDV beyannamesinin “İndirimler” başlıklı bölümünde yer alan “Sorumlu Sıfatıyla Beyan Edilen KDV” satırında gösterilmek suretiyle indirim konusu yapılması gerekiyor. Ancak, burada, beyan edilen KDV’lerin ödenmesi halinde indirim konusu yapılabileceği hususuna dikkat edilmesi şart. Çünkü, bu KDV’ler ödenmediği sürece indirim konusu yapılamıyor, aman dikkat! Ayrıca, ödenen bu KDV’lerin, yine 1 No.lu KDV beyannamesinin “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV Tutarının Oranlara Göre Dağılımı” bölümünde yer alan KDV Oranı sütununda, tabi oldukları oranlara göre ayrıştırılarak gösterilmesi gerekiyor. Örneğin, stok beyanında yüzde 8 KDV oranına tabi olan malın KDV’sinin yarısı ödenmiş olsa da, indirilecek KDV’nin dağılımında yüzde 8’lik kısımda gösterilmesi gerekiyor