Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşlerinin Muhasebesi

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    <DIV =Secti&#111;n1>
    <H1>Tekdüzen Hesap Planında Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşlerinin Muhasebesi<?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P> </O:P></H1>
    2 nolu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ile 170-178 Hesap Numaralı Yıllara Sari İnşaat ve Onarım Maliyetleri Hesabı, 1-Dönen Varlıklar grubu içine dahil edilmiştir. Bu hesaplara paralel olarak çalışmak üzere 350-358 Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabı Tesis Edilmiştir. Yapılan düzenleme ile Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım işleri hizmet ve üretim maliyeti içinde mütalaa edilmiş ve kendi adına üretim yapan işletmelerin kullandığı 710, 720 ve 730 no.lu hesaplarının kullanılacağı belirtilerek başka kuruluşlara ait imalat ve inşaat hesaplarının kullanılacağı belirtilerek başka kuruluşlara ait imalat ve inşaat işinin taahhüt edilmesi suretiyle yapılan imalat, hizmet üretim maliyeti karşılığında alınan tutarlar da hizmet satışı karşılığında alınan bedeller (hakedişler) olarak ayırıma tabi tutulmuştur.<O:P> </O:P>
    Genel Tebliğe göre yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri proje bazında 170-178 hesap aralığında açılacak defteri kebir hesapları üzerinde incelenecektir. Bu hesaplara yükler;<O:P> </O:P>
    740- Hizmet üretim maliyeti<O:P> </O:P>
    750-Araştırma ve geliştirme giderleri<O:P> </O:P>
    760-Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri<O:P> </O:P>
    770-Genel yönetim giderleri<O:P> </O:P>
    780-Finansal giderler<O:P> </O:P>
    hesaplarından gelecek ve inşaatlar arasında paylaştırılacaktır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda, inşaat işlerinin maliyetlerinin oluşturulması doğrultusunda, inşaat işlerinin maliyetlerinin oluşturulması işlemlerine ait muhasebe kayıtları aşağıdaki gibi olacaktır. (Firmanın yıllara yaygın iki tane işinin olduğu varsayımı ile).<O:P> </O:P>
    ___________/_______________<O:P> </O:P>
    740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ<O:P> </O:P>
    750 ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    760 PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    780 FİNANSMAN GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    100 KASA<O:P> </O:P>
    102 BANKALAR<O:P> </O:P>
    257 BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR<O:P> </O:P>
    İnşaat maliyetlerine ait giderlerin ilgili hesaplara kaydedilmesi<O:P> </O:P>
    170 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ<O:P> </O:P>
    171 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ<O:P> </O:P>
    741 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    751 ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    761 PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    771 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    781 FİNANSMAN GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    İnşaat maliyetlerinin oluşturulması ve müşterek giderlerden inşaatlara dağıtım yapılması<O:P> </O:P>
    741 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    751 ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    761 PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    771 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    781 FİNANSMAN GİDERLERİ YANSITMA<O:P> </O:P>
    740 HİZMET ÜRETİM MALİYETİ<O:P> </O:P>
    750 ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    760 PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞITIM GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    780 FİNANSMAN GİDERLERİ<O:P> </O:P>
    Gider ve yansıtma hesaplarının kapatılması<O:P> </O:P>
    Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri ile ilgili olarak düzenlenen ve işveren tarafından onaylanan hakediş belgeleri 350-358- İnşaat ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabına kaydedilir. Hakedişlerden tevkif edilen gelir vergisi ve fonlar, işin bitimi bir yıldan fazla süre varsa 295-Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar Hesabına, işin biteceği yıl içinde 193-Peşin Ödenen Vergiler ve Fonlar Hesabına kaydedilir. Bu durumda, inşaat işleri nedeniyle alınan hakediş bedellerinin muhasebe kaydı aşağıdaki gibi olacaktır.<O:P> </O:P>
    100 KASA<O:P> </O:P>
    102 BANKALAR<O:P> </O:P>
    295 PEŞİN ÖDENEN VERGİLER VE FONLAR<O:P> </O:P>
    350 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM HAKEDİŞ BEDELLERİ<O:P> </O:P>
    351 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM HAKEDİŞ BEDELLERİ<O:P> </O:P>
    Alınan hakediş bedellerinin kaydedilmesi<O:P> </O:P>
    İşin sona erdiği yılda Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyeti Hesabı, 622- Satılan Hizmet Maliyeti Hesabına devredilir. İnşaatla ilgili olarak alınan hakedişlerin izlendiği Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Hakediş Bedelleri Hesabı ise 600-Yurt içi Satışlar Hesabına aktarılarak inşaat işinden doğan kar veya zarar hesaplanır. İnşaat ve onarım işlerinin kar veya zararın tespitinde yapılan muhasebe kayıtları ise aşağıdaki şekildedir.<O:P> </O:P>
    622 SATILAN HİZMET MALİYETİ<O:P> </O:P>
    170 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ<O:P> </O:P>
    171 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM MALİYETLERİ<O:P> </O:P>
    350 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM HAKEDİŞ BEDELLERİ<O:P> </O:P>
    351 YILLARA YAYGIN İNŞAAT VE ONARIM HAKEDİŞ BEDELLERİ<O:P> </O:P>
    600 YURT İÇİ SATIŞLAR<O:P> </O:P>
    600 YURT İÇİ SATIŞLAR<O:P> </O:P>
    622 SATILAN HİZMET MALİYETİ<O:P> </O:P>
    690 DÖNEM KARI VEYA ZARARI<O:P> </O:P>
    (vergi Türk Alıntı)
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul

İYİ ÇALIŞMALAR ARKADAŞLAR YILLARA SARİ İNŞAAT VE ONARIM İŞLERİNDE HAKEDİŞ FATURASI NASIL KESİLİYOR AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE Mİ EĞER ÖYLE İSE G.V.KESİNTİSİ FATURA ÜSTÜNDE GÖSTERİLMİYORMU CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM
    Örnek Uygulama;
    Diyap A.Ş. Bir kamu kuruluşuna gvk 42.maddesine göre senelere sari inşaat yapan Ag Ltd. şirketınden iş almıştır. Aldığı işin sözleşmesine göre işin başlama tarihi 01.08.2006 işin bitimi 31.12.2007 dir. Sözleşme tarihi 31.7.2006 dır. İlk hak edişini 31.8.2006 tarihinde, 100.000,00 ytl +kdv bedelle yapan diyap A.Ş. faturasını aşağıdaki gibi kesecektir;

………..İnş.İşi……1 Nolu Hakediş Bedeli ………. 100.000,00
    % 18 KDV 18.000,00
    1/6 Tevkifat KDV 3.000,00
    Tahsil KDV 15.000,00
    Toplam………115.000,00
    Yalnız Yüzonbeşbin YTL Tahsil Edilmiştir.

Faturayı Kesenin Muhasebe Kaydı;

<TABLE =Ms&#111;normalTable style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; MARGIN-LEFT: 3.5pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=486 border=1>
    <T>
    <TR style="HEIGHT: 28.6pt">
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: text 1pt solid; WIDTH: 265px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 28.6pt" vAlign=top>
    120.AG LTD.ŞTİ

193.PEŞ.ÖD.VERG.FONL.

600. Y.İ..S.HS..

391. HES.KDV </TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 99px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 28.6pt" vAlign=top>
    110.000,00

5.000,00

</TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 88px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 28.6pt" vAlign=top>

100.000,00

15.000,00</TD></TR></T></TABLE>
    Not:sözleşme gereği yapılacak kesintiler var ise örneğin nakit teminat kesintisi v.b.yukarıdaki muhasebe kaydı ona göre şekillenecektir.örnekte % 5 stopaj kesilmiştir

Faturayı Alanın Muhasebe Kaydı;

<TABLE =Ms&#111;normalTable style="BORDER-RIGHT: medium n&#111;ne; BORDER-TOP: medium n&#111;ne; MARGIN-LEFT: 12.5pt; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; BORDER-BOTTOM: medium n&#111;ne; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=473 border=1>
    <T>
    <TR style="HEIGHT: 72pt">
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: text 1pt solid; WIDTH: 253px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 72pt" vAlign=top>
    740-X İNŞ.GİDERİ
    191-İND.KDVERGİSİ
    360-ÖD.MUHTASAR HS.

360-ÖD.KDVERGİSİ
    320-DİYAP A.Ş
    </TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 98px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 72pt" vAlign=top>
    100.000,00
    18.000,00</TD>
    <TD style="BORDER-RIGHT: text 1pt solid; PADDING-RIGHT: 3.5pt; BORDER-TOP: text 1pt solid; PADDING-LEFT: 3.5pt; PADDING-BOTTOM: 0cm; BORDER-LEFT: medium n&#111;ne; WIDTH: 88px; PADDING-TOP: 0cm; BORDER-BOTTOM: text 1pt solid; HEIGHT: 72pt" vAlign=top>

5.000,00

3.000,00
    110.000,00</TD></TR></T></TABLE>

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

G.Vergisi kesintisi bilgi amaçlı faturada gösterilebilir. Yanlız fatura toplamını etkilemez.
    Yani fatura yukarıdaki gibi kesilir.G.Vergisikesintisi 2007 yılından itibaren % 3 tür.

………..İnş.İşi……1 Nolu Hakediş Bedeli ………. 100.000,00
    % 18 KDV 18.000,00
    1/6 Tevkifat KDV 3.000,00
    Tahsil KDV 15.000,00
    Toplam………115.000,00
    &lt;&lt;HaYaT&gt;&gt; Umudum Kendimde...

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar bir de teminat kesintisi yapılıyor.Bu nasıl muhasebeleştrilir?

Kıdemli Üye
    Hangi aşağıda)

Yeni Üye
    çimento faturası
    Merhaba, benim bir sorum olacaktı arac kiralama hizmeti veren bir firmayız ofisi yeni actık bazı insaat isleri de yapıldı elimde bir çimento faturası var hangi hesaba atmalıyım?
    Simdiden tskler

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı sunny Nickli Üyeden Alıntı
    çimento faturası
    Merhaba, benim bir sorum olacaktı arac kiralama hizmeti veren bir firmayız ofisi yeni actık bazı insaat isleri de yapıldı elimde bir çimento faturası var hangi hesaba atmalıyım?
    Simdiden tskler

Yazınızdan ofis için ufak tefek tamir/bakım işleri yapıldığı anlaşılıyor. Bu türden ise gider hesabına (770) yazabilirsiniz. <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Üye
    Nereden
    MALİ MÜŞAVİR
    merhabalar, bizim şirket yan faaliyet olarak inşaat bina yapıyor.fakat yapı tapuları şirket ortakları adına alındı.şimdi şirket olarak bina satışı mı yoksa hizmet satışı mı keseceğim 170 hesabı nasıl aktaracağım (hakediş almadık kendimiz yaptık)kayıt örneği lütfen yazarmısınız

Üye
    Nereden
    MALİ MÜŞAVİR
    622
    170
    331
    600
    ŞEKLİNDE YAPILIYOR SANIRIM