Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dikkat!!! Enflasyon Düzeltmesi çıkabilir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul

Dikkat!!! Enflasyon Düzeltmesi çıkabilir.

V.U.K. mükerrer 298. maddesindeki hüküm aşağıdaki gibidir.

" 1. Kazançlarını bilanço esasına göre tespit eden gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri fiyat endeksindeki artışın, içinde bulunulan dönem dahil son üç hesap döneminde %100'den ve içinde bulunulan hesap döneminde % 10'dan fazla olması halinde malî tablolarını enflasyon düzeltmesine tâbi tutarlar. Enflasyon düzeltmesi uygulaması, her iki şartın birlikte gerçekleşmemesi halinde sona erer. "

Meslekte en az 15-20 yıllık geçmişi olanlar hatırlayacaktır. 2004 yılında Enflasyon düzeltmesi ilgili hükümler yürürlüğe girmiş ve 2003 -2004 yıllarının mali tablolarını enflasyon düzeltmesine tabi tutmuştuk. Bu uygulamayı yapanlar bilirler ki o dönemde bu işlemleri yapmak için oldukça yoğun, yorucu günler ve oldukça sıkıntılı bir süreç yaşamıştık. Önce uzun, uzun eğitimler ve seminerler ile bilgilerimizi tamamlamış daha sonra da yıl sonlarının rutin yoğun dönemlerinde enflasyon düzeltmesini yapmak zorunda kalmıştık. Uygulamayı yapabilmek için mükelleflerin eski kayıtlarına ör. demirbaşların otoların ilk alış kayıtlarını, sermaye artırımlarının ve ödemelerinin aylarını aramak ve bir şekilde bu bilgilere ulaşmak zorunda kalmıştık. Düşünün ki 2004 ten 20 yıl önce alınmış bir makine ve demirbaşın kaydına ulaşmak eğer amortisman ve demirbaş kayıtları düzenli olarak bugüne kadar saklanmamışsa oldukça yorucu olmuştu. Aynı şekilde 15 yıl önce yapılmış bir sermaye artırımının ayrıntılarına ihtiyaç duymuştuk. Ayrıca satın alınmış bir otonun peşin mi kredi ile mi alındığı kredi faizleri vadesi gibi bilgileri derlemek elbette ki hiç de kolay olmamıştı.

Daha sonra yukarıdaki madde metninde yazılı olan son üç hesap dönemindeki % 100 artış şartı oluşmadığı için enflasyon düzeltmesi ( kuyumcular hariç ) yapılmıyordu.

Bu kez son aylarda enflasyonun yüksek seyretmesi nedeniyle düzeltme ihtimali belirdi. Henüz kesin değil ama inşallah bundan sonra enflasyon yüksek olmaz da bizler bu zahmetlere girmeyiz. 2018/12.ay ÜFE endeksi 422,94, 2021 haziran sonu 693,54 yıl sonu bu endeks 2021/12. ayda 845,88 olursa hepimize geçmiş olsun. Yeni yeni eziyetler bizi bekliyor demektir. Şartlar gerçekleşirse 2021 takvim yılı mali tablolarını 2022 Ocak ayında enflasyon düzeltmesine tabi tutmak zorunda kalabiliriz. O nedenle bana göre şimdiden tüm meslektaşlarımın hazırlıklı olmasını müşterilerinin parasal olmayan kıymetlerinin geçmiş yıllar bilgilerini güncel ve sıhhatli olarak temin etmelerinde sonsuz fayda bulunmaktadır.
    Konu DUMANLI tarafından (04.Ağustos.2021 Saat 09:07 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Sayın Dumanlı. Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Meslektaşlarımızın psikolojisini çok iyi anlıyorum. Her şeyi bırakın günlük dakikalık yaşıyorlar. İşlerin veya problemlerin biri bitmeden diğeri başlıyor. 6-7 sonra hem de muhtemelen ortaya çıkacak bir ödevi bugünden dert etmeye gerek yok demek istiyorlar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ve.... gözümüz aydın(!) enflasyon düzeltmesi piyangodan ( Yİ-ÜFE den ) çıktı.

Bu konuyu Ağustos başında açmıştım " Aralık sonunda Yİ-ÜFE 845,88 olursa enflasyon düzeltmesi yapmamız gerekir " demiştim. Ama son ekonomik olaylar çok hızlı gelişti ve Yİ-ÜFE o kadar hızlı ve yüksek arttı ki aralık ayına kalmadan şartlar gerçekleşti. Kasım-2021 ayı Yİ-ÜFE 858,43 oldu. En son 2004 yılında uygulamıştık. Eğer kanun veya kararname ile yetkiler kullanılıp oranlar değiştirilmez ise 2022 den itibaren 1. sınıf her müşteri için enflasyon düzeltmesi yapmak durumundayız. Yeni nesiller pek bilmez ama oldukça yorucu ve sıkıcı günler bizi bekliyor demektir.
    Konu DUMANLI tarafından (11.Aralık.2021 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve.... gözümüz aydın(!) enflasyon düzeltmesi piyangodan ( Yİ-ÜFE den ) çıktı.

Bu konuyu Ağustos başında açmıştım " Aralık sonunda Yİ-ÜFE 845,88 olursa enflasyon düzeltmesi yapmamız gerekir " demiştim. Ama son ekonomik olaylar çok hızlı gelişti ve Yİ-ÜFE o kadar hızlı ve yüksek arttı ki aralık ayına kalmadan şartlar gerçekleşti. Kasım-2021 ayı Yİ-ÜFE 858,43 oldu. En son 2004 yılında uygulamıştık. Eğer kanun veya kararname ile yetkiler kullanılıp oranlar değiştirilmez ise 2022 den itibaren 1. sınıf her müşteri için enflasyon düzeltmesi yapmak durumundayız. Yeni nesiller pek bilmez ama oldukça yorucu ve sııkıcı günler bizi bekliyor demektir.
    Üstadım enflasyon düzeltmesi hiç yapmadım. tamam yorucu ama. mükelleften enflasyon düzeltmeni yaptım. şu parayı ver diyebilecek miyiz.
    Kendini Bil Kendini

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım enflasyon düzeltmesi hiç yapmadım. tamam yorucu ama. mükelleften enflasyon düzeltmeni yaptım. şu parayı ver diyebilecek miyiz.
    Diyebilmeliyiz firmasına göre çok fazla ek iş çıkaracaktır. Demez isek maddi manevi olarak ve sağlığımızdan çok şey kaybederiz.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    VUK.Mük. 298. maddedeki hüküm aşağıdadır.

" (700 Sayılı KHK'nın 46 ncı maddesiyle değişen ibare; Yürürlük:09.07.2018)Cumhurbaşkanı(*); bu maddede yer alan % 100 oranını % 35'e kadar indirmeye veya tekrar kanunî seviyesine kadar yükseltmeye, % 10 oranını ise % 25'e kadar çıkarmaya veya tekrar kanunî seviyesine kadar indirmeye yetkilidir. "

Görüldüğü üzere Cumhurbaşkanı maddedeki % 100 oranını yükseltmeye yetkili değildir. Yani Enflasyon düzeltmesi yapmamak için % 100 oranının yükseltilmesi gereklidir. Bu ancak kanun değişikliği ile olabilir.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    İlk defa 3 ağustos da bu konuya değinmiştim. Yİ-ÜFE çok yüksek çıktığı için kanun değişikliği dışında kurtuluş yok. Bana göre ülkedeki enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan firmaların % 95 inin buna ihtiyacı yok. Kurumsal firmalar ile kredi kullanan birtakım firmalar hariç diğerlerinin yapması gerekmiyor. Hatta ileride başa bela olacak 502 no'lu hesap var. Tasfiye etsen bile vergilendirmek zorundasın. Firmaların odaları örgütleri dernekleri maalesef olayın farkında değil.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Firmaların kendileri örgütleri odaları dernekleri olayın ve getireceği maddi ve manevi yükün farkında olmadığı gibi bu konuda açılan konuların gördüğü ( görmediği ) ilgiye bakılırsa meslektaşların da % 99 u olayın farkında değil.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk defa 3 ağustos da bu konuya değinmiştim. Yİ-ÜFE çok yüksek çıktığı için kanun değişikliği dışında kurtuluş yok. Bana göre ülkedeki enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan firmaların % 95 inin buna ihtiyacı yok. Kurumsal firmalar ile kredi kullanan birtakım firmalar hariç diğerlerinin yapması gerekmiyor. Hatta ileride başa bela olacak 502 no'lu hesap var. Tasfiye etsen bile vergilendirmek zorundasın. Firmaların odaları örgütleri dernekleri maalesef olayın farkında değil.
    http://istanbulymmo.org.tr/dosyalar/...ismailunal.pdf

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul
    Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğünün 4.7.2006 tarih ve B.07.1.GİB.4.34.
    19.02/VUK-1/mük 298-507 sayılı Enflasyon düzeltmesi hakkındaki görüşüdür.

Bu nedenle de; şirketinizin tasfiyeye girmeden önce öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farklarını sermayeye ilave etmeleri durumunda, bu
    işlemler kâr dağıtımı sayılmayacağından, her hangi bir süre tahdidi olmaksızın vergiye de tabi tutulmayacaktır.
    Ancak, şirketinizin öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farklarını
    sermayeye eklemeden tasfiyeye girmesi durumunda, , öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farklarının başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen değer olarak addedilmek suretiyle vergiye tabi tutulması gerekmektedir.” denilmektedir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!