Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 Temmuzdan itibaren BA BS tuzağına düşmeyin.

Kıdemli Üye
    Nereden
    KEMER
    Haziran/2021 dönemini normal bildireceğiz. Temmuz/2021 dönemini kanununda belirtiği gibi sadece kagıt ortamında 5 bin TL'yi geçen faturaları bildireceğiz. doğru anlamışmıyım acaba.
    Ne Mutlu Türküm Diyene !!!

Müdavim Üye
    Alıntı vatansever027 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haziran/2021 dönemini normal bildireceğiz. Temmuz/2021 dönemini kanununda belirtiği gibi sadece kagıt ortamında 5 bin TL'yi geçen faturaları bildireceğiz. doğru anlamışmıyım acaba.
    Sanıyorum yanlış anlamışsınız. Benim bildiğim e-arşiv fatura kestiniz 4.000 tl.. Bir tane de 1.200 tl el faturası kağıt ortamında düzenlediniz. Satışınıza 2 adet 5.200 .- tl olarak bildirdiniz.

Diyelimki bana kestiniz. Bende Kağıt ortamında 1 adet 1.200 tl bildireceğim.

Müdavim Üye
    Burada sıkıntı anlayamadığım şu... Mükellefinize kağıt ortamında 10 tl fatura kesti. Karşı firma bs'sinde 10 tl bildirecek mi. 5.000 tl'sını geçmiyor. Burada sınır 5.000 tl değil mi? Birde karşı taraf bu ufacık faturalar belki ulaşmaz. Siz bunu ba'nızda 10 tl olarak bildirecekmisiniz. Eğer böyle olursa kimse cezadan kurtulamaz.
    Konu Karce tarafından (29.Haziran.2021 Saat 19:25 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Yeni Dönemde Ba-Bs Formu Uygulaması İlişkin Örnekler;

Örnek-1: B firması tarafından 2021 Kasım döneminde A firmasına aşağıdaki 3 belge düzenlenmiştir ;

4800 TL e-Arşiv fatura (Tutarlar KDV hariç):
    150 TL kağıt fatura
    150 TL kağıt fatura
    Faturaların KDV hariç toplam tutarı (4800 + 150 + 150) 5100 TL olduğundan A ve B firmaları sadece toplamı 300 TL olarak 2 adet kağıt belgeyi sırasıyla Ba ve Bs formlarına bildireceklerdir.

Örnek-2: D firması tarafından C firmasına 2021 Eylül döneminde aşağıdaki 2 belge düzenlenmiştir;

4000 TL elektronik düzenlenen belge tutarı toplamı
    500 TL kağıt düzenlenen belge tutarı toplamı
    Faturaların KDV hariç toplam tutarı (4000 + 500) 4500 TL, Ba-Bs haddinin altındadır. C firmasının bildirime konu başka alımı da olmamıştır.

Bu durumda C, Eylül 2021 dönemi BA form bildiriminde “Ba bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretleyecektir.

https://www.mustafagulsen.com/2021/0...olusturulmasi/

Müdavim Üye
    evrak işlerken artık belge türüne çok dikkat etmeliyiz

Yeni Üye
    Benim anlamadığım e fatura mükellefi neden kağıt fatura kessin zaten kesemez e-arşiv kullanıcıları da artık bu kağıt fatura olayına son veriri e-arşiv düzenlerlerse soru kalmayacağı yönündeyim ..

Müdavim Üye
    Alıntı mehmet006 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim anlamadığım e fatura mükellefi neden kağıt fatura kessin zaten kesemez e-arşiv kullanıcıları da artık bu kağıt fatura olayına son veriri e-arşiv düzenlerlerse soru kalmayacağı yönündeyim ..
    dediğiniz gibi e fatura mükellefi tüm satışları elektronik olarak kestiğinden dolayı bs verilmeyecek sadece alış faturalarında kağıt olarak kesilen var ise ba verilecek.
    SMMM

Kıdemli Üye
    Kolaylık olsun diye çıkarılan uygulamayı bile bir bulmacaya çevirebiliyorlar. Helal olsun

Kıdemli Üye
    ya kaldır hepsini zaten firmaların %60 fazlası elektroniğe geçmiş direk sistem kontrol etsin muhasebeye iş yüklenmesin.
    ben hiç mükemmel değilim belkide sıradan biriyim

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bizleri tetikliyorlar mükellefleri e-ft geçirelim diye
    öbür taraftanda da hata yaparsalar cezayı patlatalım diye
    e-defterede geçirmek için bunun gibi tetiklemeler de gelebilir ardı sıra
    bizler içinse bunlarla uğraşmaktansa e-ft ya e-deftere geçirelim mükellefleri daha iyi olur algısı oluşacaktır.