Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Stok Fazlalığını Muhtelif Müşteriler Olarak Faturalandırmak

Yeni Üye

Stok Fazlalığını Muhtelif Müşteriler Olarak Faturalandırmak

Herkese Merhabalar.

Konu ile ilgili araştırdığım kadarıyla çok farklı yorumlar mevcut. Bakkal market gibi stok fazlalığı olan işletmeler için eldeki mevcut stoğu tek kalemde ya da bir kaç faturada "muhtelif müşteriler" olarak faturalandırıp çıkmak mevzuat açısından doğru bir işlem midir ?
    Konu t-mac tarafından (12.Mayıs.2021 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    sayın t-mac,

e-arşiv sistemine geçmeden önce bakkal mükellefe her ayın sonunda kağıt faturadan ay içinde aldığı tekel ürünlerine %5,5 kar ilave ettirerek tek fatura düzenlettiriyordum.

şimdi ise her cumartesi günü (7 günden dolayı) earşiv faturadan hafta içinde aldıklarına aynı şekilde düzenlettiriyorum. (bazen unutup diğer hafta ilave yapıyor)

Vuk göre uygun değil, ama geçmişte gezici maliye denetim elemanlarınca bakkallara bu şekilde (ekmeğe, tekele aylık tek fatura) telkinde bulunuldu.

bununla alakalı hiçbir özelge görmedim, ama bs formu için bildirilmesi gerektiğine dair özelgeler var. (özelge verildiğine göre bu işe mali idarenin onayı var gibi)

Bakkalla alakalı hiçbir incelemede geçirmedik.

Bakkalda biriken mallara bir defaya mahsus;

E-arşivden (özel matrah)
    vergi no.: 11111111111 (onbir)
    Adı-Soyadı : Muhtelif Müşteriler
    Adres : Muhtelif
    1.fatura Sigara satışları
    2.fatura ekmek,sebze-meyve, gıda, temizlik vs. düzenlettirip olağan duruma döndürebilirsin. bs formun bildirmeyi unutmayın

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar benzeri bir soruya daha önce forumda verdiğim cevabı aşağıya ekliyorum ama bunun dışında şunu söylemek isterim eğer bu şekilde kesilen bir faturaya mali idare isterse VUK.353/1 veya 353/2.maddeler kapsamında ceza kesebilir bu kesinlikle mümkün kanuna göre bunu belirtmek isterim kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com

07.Mart.2018, 17:10#2
    hadisat hadisat isimli Üye şuanda online konumundadır
    Moderatör
    hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)Üyelik tarihi
    22.Haziran.2007
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın furkantaha muhtelif kelimesini müşteri adı kısmınada ve gene malın nevi kısmınada kanunen yazamazsınız VUK.nunu 230.madde gayet açık ve nettir,ama vergi dairesinin müşteriler kısmına bazı sektörlerle ve özellikle satışını dükkanda mağazada satanlarla değilde daha çok gezici kapsamında veya pazarcı mantığında eğer iş yapıyorsa onlarla ilgili verdiği özelgeler var ama bunların haricindekiler için kanuna uygun fatura kesilmelidir veya farkılı bir durum varsa yeni özelge istenmelidir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Bu Konu için Etiketler