Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: nakliyede tevkifat

Yeni Üye

nakliyede tevkifat

Slm,
    Nakliye işi ile iştikal etmeyen firmalar nakliye faturası keserken tevkifat yapmalımıdır??

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Satışı yapılan ürünün nakliyesinin yük taşımacılığı hizmeti
    kapsamında tevkifata tabi olup olmadığı hk.

Sayı:
    21152195-130[9-2021.3467]-146184
    Tarih:
    14/04/2021

T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı
    Gelir Kanunları KDV ve ÖTV Grup Müdürlüğü
    Sayı : E-21152195-130[9-2021.3467]-146184 14.04.2021
    Konu : Satışı yapılan ürünün nakliyesinin yük
    taşımacılığı hizmeti kapsamında tevkifata
    tabi olup olmadığı hk.
    İlgi : … tarihli özelge talep formu.
    İlgide kayıtlı özelge talep talep formunuzda, kömür üretim ve satışı yaptığınız ve satılan ürünlerin
    nakliyesinin kendi araçlarınızla yapıldığı, satış faturasında ürün satış bedeli ile nakliye bedelinin
    ayrı ayrı gösterildiği belirtilerek 35 Seri No.lu KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik
    Yapılmasına Dair Tebliğ ile Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin
    (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarının (2/10) oranında tevkifat
    kapsamına alınması nedeniyle satış faturası içinde yer alan nakliye bedeli için tevkifat uygulanıp
    uygulanmayacağı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 9/1 inci maddesinde, mükellefin Türkiye içinde
    ikametgâhının, işyerinin, kanunî merkezi ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde ve gerekli
    görülen diğer hallerde Hazine ve Maliye Bakanlığının, vergi alacağının emniyet altına alınması
    amacıyla, vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutabileceği hüküm
    altına alınmıştır.
    35 Seri No.lu Tebliğ ile değişik KDV Genel Uygulama Tebliğinin;
    -"Taşımacılık Hizmetleri" başlıklı (I/C-2.1.3.2.11.) bölümünde,
    "2.1.3.2.11.1. Tevkifat Uygulayacak Alıcılar ve Tevkifat Oranı
    Tebliğin (I/C-2.1.3.1/a ve b) bölümünde sayılanların, Tebliğin (I/C-2.1.3.2.11.2.) bölümü
    kapsamındaki yük taşımacılığı hizmeti alımlarında (2/10), servis taşımacılığı hizmeti alımlarında ise
    (5/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır.
    2.1.3.2.11.2. Kapsam
    Bu bölüm kapsamına, personel, öğrenci, müşteri ve benzerlerinin belirli bir güzergah dahilinde
    taşınması amacıyla ihdas ettikleri servis hizmetlerine ilişkin olarak yaptıkları taşımacılık hizmeti
    alımları ile karayoluyla yapılan yük taşımacılığı hizmeti alımları (kargo işletmeciliği yetki belgesi
    sahibi mükellefler tarafından yapılan kargo taşıma işleri hariç) girmektedir.
    Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden
    taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan
    aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine
    engel değildir.

...
    Taşımacılık hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi
    durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık
    hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için
    KDV tevkifatı uygulanır."

-"Belge Düzeni" başlıklı (I/C-2.1.3.4.2.) bölümünde;
    "Tevkifata tabi tutulan işlemlerle tevkifat uygulaması kapsamında bulunmayan işlemlerin birlikte
    yapılması halinde bu işlemlerin tek fatura ile belgelendirilmesi mümkündür.
    Bu durumda, tevkifata tabi işlem bedeli ve bu bedel üzerinden hesaplanan KDV ile tevkif edilen
    KDV tutarı fatura üzerinde ayrıca gösterilir. Bu şekilde yapılan faturalamalarda da tevkifat
    uygulaması kapsamındaki işlem bedelinin KDV dahil tutarının Tebliğin (I/C-2.1.3.4.1.) bölümünde
    belirlenen alt sınırı aşıp aşmadığı dikkate alınır, aşmıyorsa tevkifat uygulanmaz."
    açıklamalarına yer verilmiştir.

Buna göre, üretim ve satışını yaptığınız kömürün nakliyesi hizmetinin, kömür satışından ayrı bir iş
    olarak firmanızca sunulması ve her bir işlem bedelinin KDV dahil 1.000 TL'yi aşması halinde,
    verilen hizmete ilişkin KDV'nin (2/10) oranında tevkifata tabi tutulması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.
    (**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise
    bu özelge geçersizdir.
    (***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz
    dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi
    için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Benim şahsi düşüncem Faturada Nakliye Bedeli yazılması durumunda ve bu bedelin yük taşıma hizmeti olması durumunda TEVKİFAT UYGULANMALIDIR.

Bazı firmalar satmış olduğu ürün için sevkiyatını kendi firmasının araçları ile taşıma işlemini yaparak faturaya nakliyeyi yansıtıyor fakat tevkifat uygulamıyor. (Bana yanlış geliyor)

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Gerekçe olarak,

Söz konusu hizmetlerin, tahsis edilmiş özel plakalı araçlar ile yapılıp yapılmaması, ilgili birimlerden
    taşımacılıkla ilgili zorunlu belge ve sertifikaların alınıp alınmaması veya taşıma işinde kullanılan
    aracın özmal ya da sözleşmeli taşıt olup olmaması tevkifat uygulaması kapsamında işlem tesisine
    engel değildir.

Üye
    Merhabalar ; Bir üretim firmamız, ürettiği ürünün 80.000.- tl + kdv fatura kesecektir. Ürün 78.000.- TL ürün nakliyesi 2.000.- TL. dir. Firmamızın kendi aracı yoktur. Başka bir nakliyeci ile ürünü göndermiştir. Keseceğimiz faturada nakliye bedeline KDV de tevkifat yapacakmıyız