Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Finansman gider kisitlamasi

Üye

Finansman gider kisitlamasi

Herkese iyi çalışmalar
    2021 yılı için finansman gider kısıtlaması uygulaması yasalaştı mı acaba....

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mrb,

19 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslağı halen taslak halinde tebliğ Nisan ayı içinde yayınlanması bekleniyordu fakat şu ana kadar yayınlanmadı sanırım.

O yüzden 2021/1 dönem için finansman gider kısıtlaması yapılmayacak anlamına gelmektedir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.

Konuya ilişkin açıklamalara 19 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslağında yer verilmiştir.

Bu konularda Başkanlığımız internet sitesinde yayımlanan 18 ve 19 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ taslakları gelen görüşler de dikkate alınarak güncellenmiş olup birleştirilen taslakların geliştirilmesi ve yayımlanmaya hazır hale getirilmesi için Başkanlığımızca çalışmalar devam etmektedir. Güncellenmiş taslakta yer alan konuların geliştirilmesi, değiştirilmesi veya katkıda bulunulması ile ilgili görüş ve önerilerinizi 26.04.2021 tarihine kadar kurumlarvergisi@gelirler.gov.tr e-posta adresine iletebilirsiniz.

Söz konusu Tebliğ Taslağına ulaşmak için tıklayınız.

https://www.gib.gov.tr/sites/default...teb_taslak.pdf

Üye
    tşk.ederim.
    halen taslak halindeymiş doğrudur

Müdavim Üye
    Nereden
    İZMİR
    geçici verginin kkeg listesine eklemişler , gol yemeyelim.
    OSMAN UYAR SMMM
    osmanuyar2003@gmail.com

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    arkadaşlar 4 şubat 2021 tarihli 3490 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile GVK.41 ve 5520.11.maddeler kapsamında finanasman gider kısıtlamasının 01.01.2021 tarihi itibari ile uygulanacağı belirtiliyor bence her ne kadar düzenleme ile maliye ve hazine bakanlığına atıfta bulunulsada bu karara göre uygulama olacağını düşünüyorum ama tabi genede tebliğ veya sirkü ile düzenleme yapmaları lazım diyede düşünüyorum ama karar açık ve net diğer düzenleme kısmı yani hazine ve maliye bakanı yürütür kısmına çok takılmamak lazım uygulama olmalıdır bu karara göre, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    189 ile görüştüm daha önce böyle bir soru sorulmuş soruya verilen cevap düzenleme yapılmasının beklenmesi şeklinde olmuş
    saygılar

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Gv md 41/9

(6322 sayılı kanunun 6.maddesiyle düzenlenen bent; Yürürlük 15.06.2012)9. Kullanılan yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşan işletmelerde, aşan kısma münhasır olmak üzere, yatırımın maliyetine eklenenler hariç, işletmede kullanılan yabancı kaynaklara ilişkin faiz, komisyon, vade farkı, kâr payı, kur farkı ve benzeri adlar altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının %10'unu aşmamak üzere (700 Sayılı KHK'nın 45 nci maddesiyle değişen ibare; Yürürlük: 09.07.2018)Cumhurbaşkanınca(**) kararlaştırılan kısmı.

Belirlenecek oranı sektörler itibarıyla farklılaştırmaya (700 Sayılı KHK'nın 45 nci maddesiyle değişen ibare; Yürürlük: 09.07.2018)Cumhurbaşkanı(*), bendin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Kurumlar vergisi kanunu md 11 / i

(6322 sayılı kanunun 37.maddesiyle eklenen bent; Yürürlük 01.01.2013)i) Kredi kuruluşları, finansal kuruluşlar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri dışında, kullanılan yabancı kaynakları öz kaynaklarını aşan işletmelerde, aşan kısma münhasır olmak üzere, yatırımın maliyetine eklenenler hariç, işletmede kullanılan yabancı kaynaklara ilişkin faiz, komisyon, vade farkı, kâr payı, kur farkı ve benzeri adlar altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının %10'unu aşmamak üzere (700 Sayılı KHK'nın 173 üncü maddesiyle değişen ibare; Yürürlük:09.07.2018)Cumhurbaşkanınca(**) kararlaştırılan kısmı.Belirlenecek oranı sektörler itibarıyla farklılaştırmaya (700 Sayılı KHK'nın 173 üncü maddesiyle değişen ibare; Yürürlük:09.07.2018)Cumhurbaşkanı(*), bendin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Cumhurbaşkanı karar veriyor ama maliye bakanlığı yürütemiyor...
    Taslagı genele çevirip yayınlayamadı.