Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: vergi dairesine bildirilen ve aktife yazılması unutulan araç

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm

vergi dairesine bildirilen ve aktife yazılması unutulan araç

Merhaba üstatlar
    2019 yılında bilançoya geçerken açılış fişine demişbaş olarak kaydedilmesi unutulan araç var.(vergi dairesine dilekçe ile bilgi verildi). amottisman süresi bittiği için atlanmış sanırım. ama araca ait giderler kayıtlara alındı. 2019 yılı defterleri yazdırıldı 2020 beyannamesi verildi. şimdi 2019 ve 2020 yılı beyannamelerini ve defterlerine kaydetmeli mi.İlgili Yıllara ek beyan verip bilançoyu düzeltsem nasıl olur. bu sorunu nasıl çözmeli.
    Hepinize iyi günler ve hayırlı işler dilerim.
    tavananna
    tavananna

Müdavim Üye
    01.01.2021' e düzeltme kaydı açın.

254 -
    257

Defter değeri olarak alış bedelini baz alacaksınız. Süresinde ayırmadığınız ve deftere yazmadığınız amortismanı gider sayamazsınız zaten. Bu haliyle geçmiş dönem bilançolarını düzeltmenize de gerek yok.

Satış sırasında, satış değeri üzerinden vergilendirilecek.

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    Bu araca ait benzin, tamir bakım giderleri açısından sordum. araç gelir vergisi beyannamesindeki bilançoda yok ya.
    2020 yılı defterine kayıt ettim. Amortisman ayırması bitmişti zaten.(2020 yılın defterinde yazılı olacak).Beyanameyi de bilanço olarak düzeltirsem,2020 yılı düzgün olacak. 2019 da ne yapabilirim.2019 defteri yazdırıldı.(Defter istenmesin diye dua etmenin dışında )
    tavananna

nazım hesaplara kaydetseniz ve öylece kalsa çünkü aracın belli bir değeri yok sanırım amortisman yolulyla araç itfa olmuş sanırım .. 254 500 olarak girişini yapın mesela

Kıdemli Üye
    Nereden
    smmm
    2019 defteri yazdırıldı. kapanış tasdiki yapıldı.2020 defterine işledim zaten. 2019 u düzeltmenin bir yolu varmı.
    tavananna

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Düzeltmenizi gerektirecek birşey yok bence kaydıda 2020 ye aldıgınıza göre... 254-0,01 / 257-0,01
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!