Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: biraz garip veya komik gelebilir

biraz garip veya komik gelebilir

bilanço esasında banka hareketleri yazılmazsa ne olur diye düşünüyorum bazen zaten denetmen istediğinde banka hesaplarına ulaşabilir banka hesaplarının yevmiyeye aynen intikal ettirilmesi vakit kaybı .. ne gibi bir vergi kaçağına sebep olabilirki bankaların yazılmaması.. işletme hesabı esasında yazılmlyor mesela..yazılmaması vergi kaybınamı neden oluyor.. denetmen nasıl bir ceza kesebilir .. benzer şekilde yarım asırdır z raporları günlük yazılıyor halbuki tek kalemde sonuç yazılabilir kayıtlar 10 gün kuralı vs ..her zaman ulaşılbilecek ve değiştirilmesi mümkün olmayan şeyleri yazarak çook vakit kaybediyoruz.. defter denetime girerse denetmen banka ekstreleri üzerinden kontrolünü yapacaktır.. biraz beyin cimnastiği yapayım dedim..ben bunu veysi seviğ üstada sormuştum bi seminerde kem küm yaptı

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın dalgın muhasebeci bence sadece 102 hesapları değil 120,320 hesaplarıda işlememek lazım işletme hesabında bu hesaplarda yok hatta çek alınırsa 101 hesabı, verilirse 103 hesaplarıda kullanmamak lazım bunu çoğaltabiliriz diye düşünüyorum, mesela dönen varlık hesaplarında yukardaki hesapların yerine işlemlerde sadece 100 kasa hesabı kullanılabilir ve ne varsa bu torba hesaba atılabilir, şimdi işin ceza noktasından değerlendirildiğinde ise VUK.353/6 kapsamında ceza kesilir ve başkada bir şey olmaz sonuçta gelir gider ve kar zarar çıkarılabildiği sürece vergi ziyaına sebebiyet verilmez genel olarak ama yanlış anlamayın bu düşünceler muhasebe mesleğine verilen değeri ve kaliteyi ortaya koyuyor malaesef ve zaten yok mesleğin değeri ve ondan dolayı bir çok kurumda SMMM onaylı kabul etmiyor mali tabloları vs.leri YMM onayı istiyor bence haklı bu kurumlar, neyse fazla söze hacet yok bence sizde ceza ile yazdıklarımın dışındakileri çok kale almayın aynen 102 hesap gibi olduğunu düşünün gitsin, kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir
    http://www.hadisatdanısmanlık.com
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Yasalar uzun tecrübelerden sonra şekillenir kayıtların işletmenin gerçek hesap haraketlerini yansıtması beklenir.Vergi idaresi vergi payı ile işletmelerin ortağıdır bu payla asker ve polis ve diğer halka hizmet veren memurları istihdam eder alt yapı yapar asayişi temin eder gece yarısı yolda rahat gidebiliyorsak bu devlet denilen kurumun varlığı caydırıcı olması sayesindedir ve her kes vergi payı ile masraflara iştirak eder kazanmayan ödemez ilk çağlardan beri böyle organizasyonlar vardır bu toplu yaşamanın gereğidir .Aksi halde her kes kendi güvenliğini temin edecek fedai badıgart besleyecekti.Bu anlayış ile müşteriye zarar verirsiniz.İşletme defteri tutanlar küçük işletme kabul edildiği için banka haraketleri defter müsait değil uygulanmaz ama varsa büyük havaleleri masak denilen bir kuruluşça izlenir B formu ile alıcılar da izlenir. Vatandaş vergi payını başkası versin ben karışmam diyemez tükettiklerimiz de de vergi öderiz çünkü fiatın içindedir bu kafa yapısı dağ başında doğada yaşarım kimseye ihtiyacım yok doğadan beslenirim ormanda yaşarım demek gibi olur ama günümüzde hiç de gerçekçi olmaz vergi kaybı ve usule uymama tesbiti halinde yasaya göre cezalı olarak alınır .Kayıt dışı gelir gider nakit harakette müsait olur bunun önüne geçmek için belli rakamı geçen havaleler ödemeler bankadan olmak zorundadır.Muhasebenin açıklık ilkesine göre bilanço seviyesinde alışveriş yapanlar bilgili kabul edilir ve kayıtlar işletmenin varlığını hesap haraketlerini yansıtmak zorundadır yansıtmıyorsa tesbiti halinde işletmeye ceza kesilir meslek mensubu hatası ile ona rucu edilir kimse senede 5-10 bin tl aldığı işletme için 10 bin ceza ödemek istemez akıllıca olmaz. Bankalarda tüm farklı hesaplarda kullanılmak zorundadır.Veysi hoca kanaatimce böyle kafa yapısına cevap vermeye değmez çok zaman alır diye düşünmüştür seminerde malum süre kısıtlıdır çünkü kısmı eğitim değil komple eğitim gerektiren bir sorudur .Hala aynı fikirde iseniz müşterilerinize bu tutumunuzu hatırlatın ceza gelir diye uyarın belki başka bir meslek mensubuna da danışma ihtiyacı hissederler belki tedbir alırlar habersiz müşteriyi cezaya maruz bırakmak etik olmaz belgeniz bile iptal edilebilir.Müşterilerimiz çok kolaycıdır fiş kesmemişse ceza gelmişse acımam çünkü kendi hatasıdır fakat büyük ceza gelirse ilk yapacağı meslek mensubunu değiştirmekdir ve bana söylemedi demek olur bence banka hesaplarını işlemeyeceğinizi kayıt dışı ödeme alıp vereceğini ceza gelirse şansına olacağını hatırlatmadı der çünkü mükellefler bir melek kadar saftır hatırlatmayan eğitmeyen meslek mensubudur tezine çok sık sarılırlar çek alıp verirler uyarmak belge almaya teşvik etmek lazım . Kolay gelsin.

evet baya uzun uzun cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim emekleri için fakat biraz yanlış anlaşılmış sanırım yazdıklarım ..vergi ziyaına sebebiyet vermeyecek ise bazı kolaylıklar olabilir diye düşündüm ..diğer yandan mesleğin değersizleştirilmesinden bahsetmş bazı arkadaşlar ...her ay 30 kalem z raporunu kayıtlara aktarmak mesleği daha değerli hale getirmez diye düşünüyorum .. alttaki matrah kdv vs doğrudan yazılabilir deftere veya bilanço esası daha yüksek cirolara zorunlu hale getirilebilir diye düşünüyorum.. zaten defter beyanda herbir belgenin kime kesildiği veya kimden geldiği belli .. vs vs konuyu açtığıma da pişman oldum ... beklentim diğer bazı hususlardaki iş yükünü azaltıcı yönde öneriler görüşler görebilmekti sadece yoksa tekdüzen hesap planına uyulmaması vs değildi

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın meslektaşım benim yazıma dikkat ettiyseniz yazar kasa fişinden bahsetmedim neden 10 günlükte olsa ayda tek kalemde yazılsa vergi ziyayına sebebiyet vermez mizanı etkilemez mali tabloları etkilemez ve usulsüzlükle karşılaşılır e buda bir tercihtir onun için uzun uzuna yazmadım zaten bu gibi konularda forumda binlerce paylaşımım var, yani bunun dışında konuyu ele aldım ve birde mesleğin değeri itibarını konu etmem kısmınıda lütfen sayın hasan beyin yazısının son kısımlarındaki bölümü okursanız daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum yoksa size burda meslek öğretmek etik öğretmek bak biz çok iyiyiz siz böyle yaparak bizleri karalıyorsunuz demek değil maksadım eğer beni tanımış olsaydınız kesinlikle ne demek istediğimi daha iyi anlardınız ben 15 yıldır forumda yazıyorum meslektede 30 yılım geçti her kademesinde yani acizane dediklerimi biraz bu kapsamda anlamaya çalışın kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

Yeni Üye
    Bunca zaman tüm hesapları anlamaya ve anladığım seviyedede kullanmaya çalışıyorum. Ancak herkeste biliyor 100 kasa olmasa muhasebe bir hiç zaten. Kim var ki başkasına ait bir bankayı işlerken kendi yapmış gibi işlesin ve mükelleflerin kullandığı banka hareketleri muhasebe temel ve ilkelerine tamamı ile aykırı siz bu aykırılığı alıp vergi dairesi diline çevireceksiniz. Yok öyle bir dünya kimsede yalan söylemesin ben şöyle banka yazarım, şöyle muhasebe tutarım diye. Çünkü kapsam çok geniş ve bu kapsamlı muhasebe işlemlerini yaparken karşınıza gelen verilerde kapsamlı derecede karmaşık olunca insan diyor ne MUHASEBE'si tutuyorum. İşyerimi, Evmi, İkinci eşine ait evmi düşündürüyor kendi tuttuğunuz defter ne iş yapıyor diye. Ceza kesecek olsa vergi dairesi çok done var zaten. O ceza yetkisi bizde olsa bizinde vergi dairesine yaptıkları yanlışlara keseceğimiz çok ceza var ama adalet tek taraflı işliyor. O yüzden konuyu açanda haklı 102 miş, 300 müş, 500 müş boş işlerle uyraşıyoruz. Muhasebe sisteminin tamamen yenilenmesi gerekiyor. Ama bilen insanlar tarafından bilmeyenler gelirse DEFTER BEYAN, E DEFTER İKİNCİL KOPYA, Yakınca üçüncüsü çıkacak muhtemelen, Kağıt fatura kesmesini bilmeyen mükellefe E FATURA ....... siz anlayın. Bir türmob ve odalar bile vergi dairesine size karşı ortaklık yaparken muhasebeyi kimse tutamaz, Beyanname verir ancak. Herkes kendisi en iyisini bilir.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar ben yıllardır forumda yazıyorum beyanname muhasebeciliğinden yani vergi muhasebeciliğinden kurtulmalıyız ve bilgi için muhasebe yapmalıyız ve tabiki denetim yani muhasebeyi yapanı denetleyen sağlıklı bir denetim sistemi, yani yıllardır söylüyoruz sonuç hala bir ilerleme gelişme yok veya istenen seviyede değil, yapılan muhasebe aynı mantıkla devam ettiği sürece zaten bir şeyde değişmez neyse kolay gelsin.

Hüseyin GÖCEN
    S.M. Mali Müşavir

yani arkadaşlar dört beş büroda çalışmışımdır hepsindede üstadlar z raporlarını tek tek yazdırıyordu gecenin akşamın 10 u olmuş hala bürodayız aylar yıllar bu şekilde geçiyor geçti o sebeple z raporları 102 filan diye feryat ediyorum... nasreddin eşekten düşmüş doktor cağıralımmı hoca demişler yok istemez bana eşekten düşen birini getirin demiş z raporu yazmayan da veya banka ekstrelerini bizi pek anlamaz .. gittikçe de durum kötüye gidiyor sözüm ona teknoloji gelişti ..e arşivleri e faturaları da kesmeye başladık .. mükellef haklı adam 30 yıllık çatı kaplamacı ilkokul mezunu o nasırlı ellerle e arşivmi kesecek ..peki kim kesecek ..elbette biz.. çok iddia ederek yazıyorum meslek mensupları olmasa ve bu fedakarlıkları olmasa hükümetler ekonomi politikalarını uygulayamazlar ..kıs çalışma diğer destekler beyin yakan sgk ücret teşvikleri .. tüm bu ekonomi politikalarını ve sosyal politikaları hayata geçiren bizim camiamız ..mükellefe hooop bu işte bu kadar gider olmaz deyip mükellefi hizaya getiren de biziz (belge gitmesin diye çaktırmayın ama olsun) o sebeple biraz olsun angaryaların bir kısmından kurtulabilirmiyiz diye bu konuyu açtım ..çünkü ya meslek mensubu bu angarylara kendisi katlanacak yada eleman çalıştıracak bu angaryalr için fazladan cebinden para çıkacak
    Konu dalgın muhasebeci tarafından (17.Nisan.2021 Saat 17:54 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    benim geri zekalı bir mükellefim vardı. 60 sayfa aylık bankası vardı. yüzde doksanı kredi kartını evdeki eşine çocuklarına vermiş pos harcaması. 2 kez uyardım. kötü oldum adamla. ve artık bankalarını hiç işlemiyorum. ve daha fazla parasını alıyorum. verdikleri paraya göre muhasebe tutmak gerekir bence. yok muhasebe kurallarıymış. yok tek düzenmiş bunların hepsi aklı başında mükellefe uygulanmalı. üç kuruşun hesabını yapanın bankasını alır neyse. bencede gerek yok denetmenler istemiyor. inanmıyorki zaten. banka dekontu istiyor.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Alıntı ŞAHMERHAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunca zaman tüm hesapları anlamaya ve anladığım seviyedede kullanmaya çalışıyorum. Ancak herkeste biliyor 100 kasa olmasa muhasebe bir hiç zaten. Kim var ki başkasına ait bir bankayı işlerken kendi yapmış gibi işlesin ve mükelleflerin kullandığı banka hareketleri muhasebe temel ve ilkelerine tamamı ile aykırı siz bu aykırılığı alıp vergi dairesi diline çevireceksiniz. Yok öyle bir dünya kimsede yalan söylemesin ben şöyle banka yazarım, şöyle muhasebe tutarım diye. Çünkü kapsam çok geniş ve bu kapsamlı muhasebe işlemlerini yaparken karşınıza gelen verilerde kapsamlı derecede karmaşık olunca insan diyor ne MUHASEBE'si tutuyorum. İşyerimi, Evmi, İkinci eşine ait evmi düşündürüyor kendi tuttuğunuz defter ne iş yapıyor diye. Ceza kesecek olsa vergi dairesi çok done var zaten. O ceza yetkisi bizde olsa bizinde vergi dairesine yaptıkları yanlışlara keseceğimiz çok ceza var ama adalet tek taraflı işliyor. O yüzden konuyu açanda haklı 102 miş, 300 müş, 500 müş boş işlerle uyraşıyoruz. Muhasebe sisteminin tamamen yenilenmesi gerekiyor. Ama bilen insanlar tarafından bilmeyenler gelirse DEFTER BEYAN, E DEFTER İKİNCİL KOPYA, Yakınca üçüncüsü çıkacak muhtemelen, Kağıt fatura kesmesini bilmeyen mükellefe E FATURA ....... siz anlayın. Bir türmob ve odalar bile vergi dairesine size karşı ortaklık yaparken muhasebeyi kimse tutamaz, Beyanname verir ancak. Herkes kendisi en iyisini bilir.
    üstadım bunu eleştirmek için yazmıyorum.(100 kasa olmasa muhasebe bir hiç zaten.) böyle yazmışsınız. ben 100 kasa hesabını hiç kullanmıyorum desem ne dersin. 331'dir kasa benim için.
    Kendini Bil Kendini