Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iki adet soru

Kıdemli Üye

iki adet soru

soru 1
    getir firması getir firması ile anlaşmalı olan kumruculuk midyecilik yapan mükellefime komisyon faturası kesmiş
    açıklama mart 2021 yemek komisyon faturası 318,36 +kdv 18 57,3 = 375,66

faturanın en altına şöyle bir not düşmüş .Bu fatura karşılığında ödeme alınmayacaktır ..Kdv uygulama genel tebliği uyarınca ilgili faturada belirtilen hizmetler aracı firma vasıtasıyla sağlandığı için kdv tevkifatı uygulanmamıştır..(aracı firma diye kastettiği benim mükellef olsa gerek)

şimdi bu faturadaki 318,36 tl yi komisyon gideri olarak düşecekmiyim ödeme alınmamış diyor ayrıca 57,3 kdv yi indirecekmiyim

soru 2
    bu kez yemek sepeti faturası var
    benim mükellef yemek sepetiylede çalışıyor

o da şöyle bir fatura kesmiş

mart 2021 joker kullanım bedeli 177,96
    mart 2021 komisyon bedeli 2571,54
    -------------------
    2749,5
    kdv matrahı 2749,5
    tevkifatlı kdv matrahı 177,96
    hesaplanan kdv %18 494,91
    tevkifatlı kdv 3/10 9,61
    vergiler dahil toplam tutar 3244,41
    ödenecek tutar 3234,8

bunu defter beyanda hangi tevkifat koduyla muhasebeleştiricez... ordan bir tane 3/10 bulup deneme yaptım ... matrah 177,96 olduğu için 1000 tl nin altındadır diye uyarı verdi..
    alakalarınızı bekliyorum
    soru 1 ve soru 2 kayıtları nasıl olacak

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    1.soru ödeme alınmayacak demiş , ödeme yapmadığınıza göre gider oluşmamış.
    2.soru yemek sepeti bu ay 1000 TL nin altında olmasına rağmen her faturasında tevkifat uygulamış, yanlış fatura kestiklerini söylediğimde aldığım cevap "1.000 TL'nin altında tevkifat yapılmaması konusunda hemfikiriz. Fakat sistemsel olarak ayda iki defa fatura kestiğimiz ve 1.000 TL yi geçip geçmeyeceğini öngöremediğimiz için ihtiyatlı davranarak her iki fatura döneminde de tevkifat uygulaması yapılmıştır. Çalışma şeklimiz bu yöndedir."
    1000 TL nin altında olduğunda biliyorsunuz tevkifat yapılmıyor peki karşı taraf sehven tevkifatlı kestiğinde beyanname verecek miyiz (bence vermek zorunda değiliz ) üstelik 8 TL için ekstra 64 TL damga ödemek zorunda kalacağım
    SUREYYA

Kıdemli Üye
    evet teşekkürler öncelikle ..189 u aradım aynı şeyleri söylediler ...faturanın düzeltilmesi lazım dediler .. ay içersinde iki fatura kesmişler benim mükellef e toplam matrah 400 bile değil .. fakat yarın yemek sepeti iade almak isterse ve kdv nin bizim tarafımızdan yatırılmadığı için uğraşıp dururmuyuz kdv 2 vermedik diye

Kıdemli Üye
    bildirirsek kdv 2 ile reklam hizmeti gibi görüp joker kullanım bedelini 225 koduyla bildirceksiniz dedi gib 189

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    189 u aradım faturaların düzeltilmesi gerektiğini söylediler , vergi dairesine de özelge için başvuracağım . 8 TL kdv için 64 TL damga vergisi ödendiğini gözardı ediyorsunuz sanırım . Üstelik yaptığınız işlem hatalı olduğu için aslında eksik kdv beyan etmiş olacaksınız . Size önerim beyannamenizde bu hatalı tevkifatlarınızı ilave edilecek kısmına alıp müşterilerden talep etmeniz .

Yemek sepetine bu maili attım bakalım ne cevap gelecek
    SUREYYA

Kıdemli Üye
    sanırım anormal şeyler oluyor benim kumrucu mükellef 10 metrekare dükkanda faaliyet gösteriyor ve maliye bakanlığı diyorki benim kumrucuya yemek sepeti senden aldığı kdv bana yatırmaz sen ondan kdv yi tevkif et bana yatır diyor ..teşpihte hata olmaz filistin amerikadan kdc tevkifatı yapıyor.. ipin ucu kaçtı

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    genel olarak kdv nin hükmü kalmadı belki özel tüketim beyanı tarzı bir beyan olmalı ne kadar aldın ne kadar sattın aradaki kdv yi öde- devreden kdv olmamalı
    kdv 2 de kdv 1 içinde olabilir neden 2 ayrı beyanname düzenliyoruz ki hem beyannameyi vermeme riski çok yüksek cezalarda ağır
    SUREYYA

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    yemek sepeti ile ilgili firma adına özelge istedim 3 ay dan fazla oldu işlem devam ediyor cevaplanmadı , internette gezinirken İstanbul odası danışma biriminin cevabını gördüm ve enteresan geldi sizlerle paylaşmak istedim;

Tarih Gönderen
    06.04.2021 10:43 (Üye)
    Soru : Günaydın Kıymetli Üstad, • YemekSepeti.com firması, ABC şahıs işletmesine “Ticari Reklam†açıklaması ile 350 TL’lik faturayı tevkifatlı olarak düzenleniştir. 1.000 TL altına tevkifat nasıl yaparsınız diye sorduğumuzda, biz 15 günde bir fatura kesiyoruz, sizin ay içinde 1.000 TL’yi geçip geçmeyeceğinizi bilemediğimiz için tevkifatlı kesiyoruz diyorlar.

Cevap : 1-Firma yanlış yorumluyor. 1.000 TL kuralı Bir gün içindir 15 gün için uygulanmaz. 2-İnatlaşan firma konusunda bizim yapacağımız bir işlem yok.1.000 TL kuralı gün içinde olanlar içindir.
    Ben konuyu çözmek istiyorum ama olmuyor, cimerede başvurdum genel ifadelerle başvuru yaptığım için hıfza kaldırılmış , müşterilerimin faturalarını eklemek istemedim çünkü firmalar yemek sepeti ile ticari ilişkisinin bozulmasını istemiyor . Odanın inatlaşma konusunda yapacağı birşeyler olmalı odalar bizleri temsil ediyor ve vergide hatalı bir uygulama söz konusu ise biz tek tek değil odalar uğraşması gerekmiyor mu ?
    SUREYYA