Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Arsa satışında kdv, kurumlar vergisi

Arsa satışında kdv, kurumlar vergisi

Üstadlarım hayırlı işler.

Bir AŞ mükellefim oldu geçen yıl. Şu an tasfiye genel kurulu yaptım ve tasfiye kararı aldık.
    Şirket bilançosunda 2016 Yılında alınmış bir ARsa var. Arsa 4 bin Tl'ye kayıt yapılmış. Şimdi yarın tescil işlemini yapmadan önce satıp faturasını kestireceğim ve satış fiyatı 13Bin tl.

Faturada Kdv olacak mı? Olmayacaksa istisna nedenine ne yazmalıyım? Ve KAr için nasıl bir yol izlemeliyim? Bu konuda yardımlarınızı rica ederiyorum.
    HAyırlı işler.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 17/4- r maddesinde, kurumların aktifinde en az iki tam yıl süreyle (730 gün) bulunan iştirak hisseleri ile taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimlerin istisna olduğu, ancak istisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları taşınmaz ve iştirak hisselerinin teslimlerinin ise istisna kapsamında olmadığı vurgulanmaktadır.

KDV Genel Uygulama Tebliğinin (II/F-4.16.1.) bölümünde, satışa konu edilecek taşınmazlar (arsa, arazi, bina) ile iştirak hisselerinin satışında istisna uygulanabilmesi için bu kıymetlerin kurumların aktiflerinde, asgari 2 tam yıl (730 gün) kayıtlı bulunmuş olması gerektiği, ancak istisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan (taşınmazların mutat olarak alım satımının yapılması veya kiraya verilmesi) kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları taşınmazların tesliminde istisna hükmü uygulanmayacağı açıklanmıştır.

Tasfiye kararı ile ilgili olarak üzerinde durmanız gereken konu ise;

* İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergilerin ziyaa uğramış sayılır,

* Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır,

Detaylı ve özelgelere göre size yardımcı olacak link,

https://www.gib.gov.tr/sirket-aktifi...sindaki-durumu

https://www.google.com/amp/s/www.mus...istisnasi/amp/
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!