Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 24 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: E fatura mükellefinin koçan fatura kullanması

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    e-Arşiv Fatura uygulamasına geçtikten sonra tüm satışlara ilişkin faturaların anılan
    Tebliğ kapsamında elektronik ortamda düzenlenmesi gerektiği tabiidir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Seyfettin BAYSAL
    Vergi Dairesi Başkanı

Doğrudur. E fatura uygulamasına geçtikten sonra tüm satışları e fatura mükelleflerine e fatura / e fatura mükellefi olmayanlara e arşiv fatura düzenlenmesi zorunludur. (istege bağlı olsun zorunlu geçiş olsun farketmez)

Yalnız '' müstahsil makbuzu '' e fatura uygulamasına zorunlu olarak geçmeyenler için zorunlu değildir.

509 tebliğden alıntı yapıyorum,
    IV.5.2. e-Müstahsil Makbuzu Uygulamasına Dâhil Olma:

e-Müstahsil Makbuzu uygulaması bu Tebliğin “IV.5.4.†numaralı bölümünde belirtilen
    mükellefler dışındaki mükellefler için zorunlu bir uygulama olmayıp, uygulamaya dahil
    olmak isteyen mükelleflerin;

a) e-Fatura uygulamasına dâhil olması,

b) Bu Tebliğde açıklanan usul ve esaslara uygun olarak, e-Müstahsil Makbuzu
    düzenleyebilme ve iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlamış olması,
    c) Bu Tebliğin “V.1.†numaralı bölümünde belirtilen uygulamadan yararlanma yöntemleri ve
    başvuru esaslarına uygun şekilde e-Müstahsil Makbuzu uygulamasına dâhil olmak için gerekli
    başvuruyu yapması,
    gerekmektedir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı rakamtamircisi33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mükellef orman kesim işi yapıyor, tuşlu telefon kullanıyor mesela, ya da gübre satıyor ama cirosu işyerinde eleman çalıştırmaya müsait değil, teknoloji kullanmasını bilmiyor ve 60 yaşında, e fatura kullananlar da zaten portal kulanmasını bilmiyor, gelip bize sarıyor fatura problemi olduğunda... ya kapatıp sosyal yardımlaşma vakfına çökecekler ya da kağıt fatura düzenleyecekler... kamyoncularda tevkifat işi var bir de; yaptığımız konuşmaları yazsam maliye bakanınının elinden öpersiniz örnek; ya bu adam tekimat mı der bişey der neci bu? nere gedecek bizim kedeve?
    Çok yaşa üstat, güldürdün beni
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Üye
    bir şahıs firmam fatura bastırmayıp sadece 5000/30000 üzerinden ftr düzenlemek istiyor zorunlu olarak e fatura e arsiv sistemine gecmediği için olmayacağını düşünüyorum ama görüşleriniz nelerdir.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Alıntı spike73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir şahıs firmam fatura bastırmayıp sadece 5000/30000 üzerinden ftr düzenlemek istiyor zorunlu olarak e fatura e arsiv sistemine gecmediği için olmayacağını düşünüyorum ama görüşleriniz nelerdir.
    Bence olur, 5000 TL altı faturaların da E-Arşiv'den kesilmesine izin olduğu için yasal olarak bir engel olmadığı kanaatindeyim. > https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/e...nda_Duyuru.pdf
    SMMM Zafer ONGUN