Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: noter satış sözleşmesindeki kdv dahil ibaresi

Müdavim Üye

noter satış sözleşmesindeki kdv dahil ibaresi

Arkadaşlar, taşımacılık yapan bir basit usül mükellef ,bu aracını sattığında fatura kesme zorunluluğu yok, burası malum.
    Peki noter satış sözleşmeleri genelde kdv dahil ibareli olarak düzenlendiği için, bu şekilde satışa konu olmuş araç için bu durumda basit usül mükellefin kdv li fatura düzenleme zorunluğu var mı

Müdavim Üye gunesim_555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İSTANBUL
    yok....... basit usuller kdvsiz fatura eder araçlarını........ noterin standart yazısı.....

Müdavim Üye
    kdv dahil ibaresinin kdv li fatura kesme açısından hukuken bir bağlayıcılığı yok demek istiyorsunuz,değil mi

Müdavim Üye
    Sn.gunesim'e teşekkür ediyorum.
    Başka görüşü olan var mı arkadaşlar, bağlayıcılık var mıdır

Müdavim Üye
    Basit usul mükellef,araç noter satış sözleşmelerine düzeltme yaptırdı. kdv dahil ibaresini kaldırttı, kdv hiç geçmemiş oluyor.İlgi sahiplerine bilgilendirmedir.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    İktisadi Kıymetlerin Satışında Belge Düzenlenmesi

Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin taşıt ve diğer sabit kıymetlerini satmaları dolayısıyla fatura düzenleme yükümlülükleri bulunmamaktadır.
    Bu mükelleflerce yapılan taşıt satışlarının noter satış sözleşmesi ile diğer sabit kıymet satışlarının ise söz konusu sabit kıymetleri satın alan mükellefler tarafından düzenlenecek gider pusulası ile tevsik edilmesi mümkündür.

Bu nedenle, basit usul mükellef fatura düzenlemeyecegi için kdv de söz konusu olmayacaktır.

Fatura düzenlenir vede faturada kdv dahildir hariçtir vb bilgiler içermesi halinde;

88 seri nolu kdvugt nin 8/2. maddesinde de vergiye tabi bir işlem söz konusu olmadığı veya katma değer vergisini fatura veya benzeri vesikalarda göstermeye hakkı bulunmadığı halde; düzenlediği bu tür vesikalarda katma değer vergisi gösterenlerin, bu vergiyi ödemekle mükellef oldukları hüküm altına alınmıştır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Ayrıca noter satış sözleşmesinde kdv dahildir hariçtir yazdırılmaması elbette önemlidir. Diyelimki shven yazıldı bana göre fatura esastır fatura yoksa kdv de yoktur olmayacaktır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!