Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: muhsgk özel inşaatta nasıl verilir

Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayri45 özel bina inşaatında çalışan sade vatandaşın işçisi gvk madde:64 diğer ücretli olarak kaydını yaptırırı işveren de benim yanımda çalışıyor diye dilekçe verir sade vatandaşın muhtasar verme ve tevkifat yapma hakkı yoktur.Bu devirde özel inşaat olmaz kahveden çağıracağı 2 kişi ile ancak proje istemeyen seramik yenileme zeminde beton gibi küçük işler yapılabilir.Temelden çatıya inşaat için proje okumansını bilen uygulayabilen teknik eleman takviyeli ekip lazım takımlar lazım alet edavat lazım muhakkak bir taşarondan veya mütaahhitten hizmet alacaktır.Ancak taşaronlar kayıt dışı kalmak için biraz vergi indirimi yaparak arsa sahibini işi kendi üstüne almaya ikna ediyorlar çıkarı olduğunu sanan arsa sahibi de kabul ediyor ve iş güvenliği yönünden risk alıyor kaza olmaz olmaz da bir gün olur ya sonra ne olacak binasını satsa masrafları ödeyemez.muhasebecibey rumuz adlı arkadaşım bu mahsurlarları arsa sahibine hatırlatmanda fayda var araba devrilirse muhasebeci bana hatırlatmadı ben ne bileyim her gün binamı yaptırıyorum diyecektir.Yapacak sözleşmesinmi sgk yönünden işçiyi kim çalıştırıyorsa işveren odur yapacak sözleşmesini alacak faturasını biraz pahalı olur ama doğrusu olur vergi kayıp kaçağına sebep olma hakkı yoktur Kolay gelsin.
    Üstad teşekkürler. Demek istediğinizi anlıyorum, ama benim konum öyle değil. Bir emekli, 100 mt arsa içine, yaklaşık 60 mt bir kutu gibi yazlık ev yapıyor. Aslında prefabrikin betonu gibi, çatısı var, duvarı var. Toplamda 40-50 günde biteceğini düşünüyoruz. Yani müteahitin arsa sahibine küçük evlerin yükünü yıkması gibi bir şey değil, gerçek bir faaliyet var burda. İş yükü biraz fazla, bilmediğimiz bir konu, ama ben ücretimi alıyorum. İyi çalışmalar.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı muhasebecibey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad teşekkürler. Demek istediğinizi anlıyorum, ama benim konum öyle değil. Bir emekli, 100 mt arsa içine, yaklaşık 60 mt bir kutu gibi yazlık ev yapıyor. Aslında prefabrikin betonu gibi, çatısı var, duvarı var. Toplamda 40-50 günde biteceğini düşünüyoruz. Yani müteahitin arsa sahibine küçük evlerin yükünü yıkması gibi bir şey değil, gerçek bir faaliyet var burda. İş yükü biraz fazla, bilmediğimiz bir konu, ama ben ücretimi alıyorum. İyi çalışmalar.
    Üstadlar,benim sorunum birden fazla yani 2 tane inşaat dosyası varsa u kişi için Muhsgk nasıl doldurulup verilecek.?Teşekkürler,iyi çalışmalar.